Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Manhattan TraffIQ – bláznivá doprava z dílků

manhattan-traffiq-01

Vždycky jsem si myslel, že u nás v Brně máme hroznou dopravu. Teprve, když jsem vyrazil do opravdového světa, zjistil jsem, jak vypadá pravá zácpa. Ucpané nejen všechny hlavní, ale také veškeré vedlejší ulice, auta ploužící se hlemýždím tempem po nekonečných semaforech. Dlouhá rovinka, že jejího konce nevidíte a právě tam se většinou potřebujete dostat.

A do tohohle dopravního blázince nás zve Dirk Arning ve hře s názvem Manhattan TraffIQ. Tato nová zábava vyšla pod hlavičkou firmy Mücke Spiele v roce 2015, kdy byla také představena na veletrhu Spiel v Essenu. Grafický kabátek zpracoval Christian Opperer.

Hra se ukrývá v nízké čtvercové krabičce podobné té, ze které jsme vysvobozovali Atacamu či Takamatsu. Tentokrát je ale celý box žlutý právě jako notoricky známé taxíky z New York City. S mouchou v logu Mücke Spiele sedneme na víko, prohlédneme si obrněné vozidlo a pak vyrazíme plni zvědavosti dovnitř. Tam se v první řadě ukrývá hromada destiček (po vycvakání), které představují části mapy celého města. Tedy pouze 44 z nich, zatímco další jsou akční dílky nebo startovní pozice.

manhattan-traffiq-08

Spolu s kartonem dno krabice okupuje také pětatřicet vozidel ve čtyřech barvách (odpovídající hráčům). Jsou tu taxíky i nákladní vozy, které budou jezdit po silnicích. Nejdřív ale musíme zjistit jak na to v pravidlech, která mají celkem čtyři strany.

Na začátku každé partie hráči vytvoří základ města ze čtyř startovních destiček. Stranou vedle nich položí akční dílky rozdělené podle typů na čtyři hromádky po dvou. Všechny zbývající dílky jsou zamíchané a položené stranou jako dobírací hromádka. Z ní do začátku dostane každý z účastníků dva dílky. K tomu si ale musí hráči rozebrat také dřevěná autíčka ve svojí zvolené barvě v množství odpovídajícím jejich počtu (nejvíce ve dvou).

Ve svém tahu může hráč provést vždy dvě akce. Na výběr má ale rovnou ze čtyř aktivit, z nichž dvě jsou vázané na začátek, respektive konec tahu. Na jeho úvod může aktivní hráč vzít a umístit libovolný ze svých dílků v ruce do mapy. Taková nová část musí ale odpovídat všemi svými stranami barvám sousedů a dokonce je třeba i pokračovat správně v silnicích.

manhattan-traffiq-06

Ty jsou koneckonců to nejdůležitější pro hráče jako správce dopravy. Nový dílek do ruky dostane až na konci kola, kdy může provést druhou pevně danou akci – dobrání. To ale není všechno. Ve chvíli, kdy se hráči podaří uzavřít novou křižovatku – místo spojení čtyř dílků – může za odměnu na tuto pozici položit jedno ze svých vozidel dle svého výběru.

Ani jedna z uvedených ale není povinná. Místo toho může hráč pohybovat svými dříve na mapu umístěnými vozy. Jízdu taxíkem i náklaďákem lze provést pouze jedenkrát za kolo (na rozdíl od například dobírání nových dílků). Osobní auto může popojet o více křižovatek kupředu, ale na jedné z nich se musí zastavit. Nikdy ale nesmí projíždět nekompletním spojem (musí být přiloženy všechny čtyři dílky) a nelze přeskakovat vlastní ani soupeřova vozidla. To náklaďáky to mají jednodušší – mohou popojet pouze o jednu křižovatku.

A k čemu je vlastně takové hromadné popojíždění? Na konci tahu mohou hráči svoje soupeře vyzvat na souboj a sečíst si počty vozů v aktuálním sloupci a řádku. Když se hráč tuto možnost rozhodne využít a má na obou silnicích protínajících pozici jeho posunutého (nebo nově přidaného) vozu nejvíce aut, pak všichni ostatní svá autíčka musí z těchto ulic odstranit.

manhattan-traffiq-09

Poté už ale hraje další na řadě a to se stejnými možnostmi. Město se rozšiřuje, autíčka přibývají a zase mizí a všechno se blíží ke konci. Ten nastává v momentě, kdy některý z hráčů použije svoje poslední auto (jednou použitý vůz už se do hráčova vlastnictví nemůže vrátit ani po vyhození z ulice) nebo když dojdou dílky. Hráči sečtou svoje body za všechny vozy v jejich barvě, které zůstaly stát na mapě. Dva body dostane za náklaďák a po bodu za taxík. Kdo má v součtu nejvíce bodů, stává se vítězem.

Manhattan TraffIQ je zajímavá hra s neustále se měnícími převahami. Ty tu nejsou cílem a nezaručují celkové vítězství. Naopak představují prostředek, jak oslabit ostatní hráče a vlastně kompletně vyhladit konkurenci na dvou ulicích. Hráči ale musí velmi dobře plánovat, přesouvat vozy do bezpečí. Jenže do hry vstupuje také samotné budování města, ve kterém se silnice různě vlní, končí a zase začínají.

Jedná se o hru opravdu přemýšlivou. Hráči sice dostávají do ruky dílky města náhodně z balíčku, ale pokaždé mají alespoň trochu na výběr. Navíc jim nikdo nepřikazuje pokládat nový dílek. Když se této možnosti vzdají, mohou získat do ruky rovnou dvě nové části města, které budou moci v budoucnosti použít.

manhattan-traffiq-12

Pokud si vyberete dobré kumpány, pak je to hra svižná a ve dvou i velice taktická. S přibývajícím počtem hráčů je jasné, že vás vliv na vývoj na plánu se snižuje. Herní doba se pohybuje mezi třiceti a pětačtyřiceti minutami, což už není zase tak málo. Naštěstí samotná čekání na tah nejsou přehnaně dlouhá a většinou mají hráči o čem přemýšlet.

Co nás asi překvapilo nejvíc, je zpracování tématu. Tentokrát tu není jen tak na ozdobu, ale opravdu máte pocit, že se svými autíčky popojíždíte po ulicích New Yorku. Naprosto elegantní je pak prvek možnosti vyhazování soupeřových vozů. Stačí jen chytře zahraný nový dílek a najednou všechno může být jinak. Hra tak není pouze suchým přemýšlením, ale nabízí i zvraty.

Manhattan TraffIQ je chytrá a zajímavá hra, která rozhodně umí zaujmout. Ačkoliv pokládání čtvercových dílků a jejich propojování do oblastí může připomenout Carcassonne, hra je naprosto odlišná a nabízí hráčům zajímavé taktické možnosti. Manhattan TraffIQ je výbornou volbou pro taktiky a milovníky převahových her a to především, pokud ji budou hrát jako duel.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDirk Arning
IlustraceChristian Opperer
VydavatelMücke Spiele
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieCity Building, Transportation, Travel
MechanismyArea Majority / Influence, Point to Point Movement, Tile Placement
RozšířeníManhattan TraffIQ: 5th Avenue, Manhattan TraffIQ: Broadway, Manhattan TraffIQ: East River, Manhattan TraffIQ: Empire State Building expansion
RodinaCities: New York (New York, USA)

Více o hře.

 

Recenze: Manhattan TraffIQ – bláznivá doprava z dílků
Manhattan TraffIQ je hrou, ve které si postavíte město a poté jej zaplníte vozy. Troubení, brzy a zrychlení budou na denním pořádku, protože autíčka se na váš pokyn posouvají. Vaší motivací je snaha vytvořit si převahu v součtu řady a sloupce protínající aktuální křižovatku. Tím lze vyhazovat soupeřova autíčka z plánu, proto je třeba si dávat na tyto situace pozor. Hra je velmi taktická, bez významného vlivu náhody (výběr z dílků i různých akcí) a výborně funguje ve dvou. Ve více už začíná být chaotičtější a prodlužuje se i doba k dohrání. Přesto je Manhattan TraffIQ příjemným překvapením a dobrým zástupcem taktických her.
Klady:

+ různé akce v nabídce
+ dílky na výběr
+ možnost vyhazovat soupeřova auta
+ hra je ovlivnitelná
+ výborná ve dvou
Zápory:

- delší herní doba
- ve vyšších počtech méně vlivu na výsledek
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: BattleCON – War of Indines – jen pro pravé bojovníky