Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Marvel United – společně jsme silnější

Byly doby, kdy jsme mohli strávit celé dny v našich úkrytech. Někdy jsme hráli karty, jindy jsme nakupovali nebo si užívali velkolepé party. Když máte v rukávu schované superschopnosti, je každý den zábava. Jenže poslední týdny jsme pořád na nohou, neustále někoho zachraňujeme a nebezpečí jako by narůstalo. Kdesi v pozadí klíčí pocit hrozby. Dosud jsme ochraňovali své město každý na vlastní pěst, ale nyní je všechno jinak. Je na čase se spojit.

Přichází totiž hra Marvel United, ve které hrdinové spojí své síly proti nenápadně sílícím útokům padouchů. Pokaždé to bude jiný nepřítel, jak pro hráče připravila autorská dvojice Andrea Chiarvesio a Eric M. Lang. Hru vyvinula společnost Spin Master Games, ale nakonec za jejím vydáním s licencí Marvelu stojí firma CMON. V češtině jsme se nyní dočkali a může za to (v dobrém slova smyslu) společnost ADC Blackfire, která novinku přináší v češtině.

Hra samotná překvapí svými rozměry, protože krabička je o kapku menší, než byste čekali. I tak se na její víko vejdou všechny důležité postavy, a dokonce i trojice nebezpečných padouchů. Menší rozměry ale nemají vůbec špatný vliv na obsah, ačkoliv uvnitř není žádný velký herní plán. Místo toho boxu vévodí figurky a balíčky karet.

Jsou tu karty větší a menší. Z těch prvních jmenovaných si hráči zvolí jednoho konkrétního padoucha, proti kterému v partii nastoupí. Jeho desku položí do středu a ozdobí ji žetony zdraví. K tomuto plánu přiloží přehled misí s trojicí karet. Kolem středu pak vytvoří kruh ze šesti náhodně vylosovaných lokací, které zabydlí žetony civilistů a zločinců. Navíc každé místo ve městě dostane jednu náhodnou kartu hrozby zvoleného padoucha.

Jednotliví účastníci partie si vyberou každý jednoho svého vysněného superhrdinu a vytřídí si karty, které mu v balíčku náleží. Každý hráč zamíchá svůj balíček a vezme si tři karty do ruky. Padouch zase dostane svůj balíček spiknutí a hru jeho figurka začíná v libovolné lokaci. Na to zareagují hrdinové, jejichž postavičky budou startovat svůj boj v lokaci naproti té padouchově.

Hráči spolupracují, střídají své tahy a společně píšou hrdinský epos. Na začátku partie ale dostane padouch drobný náskok a naplánuje svůj ďábelský úmysl. Odhalí totiž svoji první kartu spiknutí, která vytvoří začátek příběhové linky. Je třeba vyhodnotit všechny její efekty směrem odshora dolů a ty mohou přinést pohyb samotného záporáka po lokacích města. Především ale povolá posily, přidá zločince a civilisty do lokací kolem sebe, případně spustí svoji speciální dovednost BAM!, která dá hrdinům zabrat. Může jim tak ubírat body života a za každé zranění hráč musí odhodit kartu z ruky.

Potom už ale konečně může tým superhrdinů jít do akce. Hráči se postupně střídají a na začátku si aktivní hrdina vždy dobere kartu do ruky, aby měl čtyři na výběr. Jednu z nich si vybere a přidá ji na konec příběhové linky, při tom se snaží brát v úvahu předchozí hrdinskou kartu. To proto, že jejich ikony odpovídají spolupráci na bojišti a zpřístupňují akce. Hrdinové se tak mohou pohybovat po městě, útočit a rovnou umístit jeden bod zranění některému nepříteli nebo realizovat hrdinské akce.

Jak využije všechny své možnosti, ještě může v rámci ukončení kola provést efekt lokace. Ale pouze v případě, že není toto místo označené kartou hrozby. Postupně pokračují další hráči, ale po každém třetím tahu přijde na řadu tah padoucha. Ten odhalí novou kartu spiknutí a zase ji vyhodnotí, čímž může hrdinům pořádně zatopit.

Hráči po celou dobu partie mají k dispozici tři mise, které mohou postupně a libovolně plnit, jak poráží zločince, odvrací hrozby a jako důsledek zachraňují civilisty. Za každý takový drobný úspěch mohou přiložit žeton na odpovídající kartu misí a doufat, že dokáží naplnit celou stupnici a být tak úspěšní, že i padouch si jich všimne. Jakmile totiž hráči splní předepsaný počet úkolů (devět zločinců, civilistů nebo čtyři hrozby), hlavní záporák se dostává pod tlak a bude aktivovat spiknutí každé dvě karty.

Každá městská oblast má navíc svoji kapacitu, kterou si musí hráči hlídat. Pokud by totiž někdy nebylo možné dodat podle pravidel nové obyvatele, padouch aktivuje svůj efekt přelidnění, a to obvykle neznamená pro hrdiny nic příjemného.

Aby hráči mohli konečně začít útočit na padoucha, musí splnit nejdříve dvě mise. Poté mohou ubírat žetony zdraví a jakmile odstraní i poslední, mohou jako superhrdinský tým slavit vítězství. Stejně tak ale mohou utrpět porážku, pokud padouch dokáže dokončit svůj ničemný plán, je vyčerpán balíček spiknutí nebo hrdinům dojde zásoba jejich karet a už nemají z čeho dobírat. Nakonec vyhraje ten silnější.

Marvel United nabízí hráčům šanci navléknout si hávy superhrdinů a od té chvíle se budou snažit svými silami ochránit životy všech nic netušících nevinných civilistů. Hrdinové i padouch se pohybují po městě, jednotlivé lokace mají své vlastní efekty a vše působí jako jedna velká epická honička s nejistým koncem.

Jedná se o jednodušší karetní hru, která umí skvěle bavit a hodí se skvěle pro rodiny s dětmi. Je to takový Karak kooperativních hrdinských her. Základem jistého úspěchu jsou jednoduchá pravidla, kde není co dlouho zkoumat. Vše je jasné, vše krásné odsýpá a hra má překvapivý spád a dynamiku. Při tom jsou hrdinové ve svém snažení pravidelně přerušování a v napětí, co zase ten jejich protivník vymyslí a jaké klacky jim nahází pod nohy.

Děti navíc ocení, že karty neobsahují žádný text, takže se s pomocí rodičů mohou do bitev pustit klidně i začínající školáci. I mezi nimi se určitě už najdou milovníci marvelovského vesmíru, kteří ocení setkání s Hulkem, Iron Manem nebo Kapitánem Amerikou.

Hra je samozřejmě o štěstí, kdy přijdou jaké karty, ale se vším se dá bojovat. A to přesto, že ve výsledku se v této hře nehází žádnými kostkami, ale útoky mají předem jasně danou svoji sílu. Zajímavost celé partie tkví v padouších, kteří jsou dostatečně odlišní. To hrdinové mají velkou část karet podobných a díky tomu hraní za ně není zase tak odlišné, jak by mohlo.

Hlavní zbraní je samozřejmě téma a hrdinové, které všichni notoricky známe. Kromě toho se nám ale moc líbí drobná vychytávka, která vlastně je hlavním stavebním kamenem v pocitu, že opravdu spolupracujete jako tým. Hráči si navzájem nahrávají tím, že si připravují karty a pro akce používají vždy svoji plus jednu předchozí, použitou spoluhráčem. To vytváří zajímavé momenty, ačkoliv se nejedná o žádné rozhodující okamžiky, přináší to skvělý pocit.

Ve dvou se oba účastníci příjemně a dynamicky střídají. Ovšem dobrá je i hra ve více členech týmu. Partie jsou překvapivě rychlé a umí se vejít do půl hodiny i s vyšším počtem soupeřů, a když náhodou ne, budete potřebovat třeba ještě deset minut navíc. Ale obecně je hra velmi rychlá a po celou dobu nedokáže nudit.

Jediným podstatným nedostatkem tak je to, že v základní boxu je pouze trojice padouchů, na které si hráči mohou najít správné taktiky. Naštěstí v pravidlech jsou úpravy, které obtížnost hry zvyšují a tím vám i tak vydrží docela dlouho. Není to ale ani tak nějaká extrémně náročná zábava, ke které byste museli přistupovat s pevně danou týmovou taktikou, což v součtu s herní dobou znamená, že základní box se ohraje překvapivě rychle. Naštěstí jsou na trhu hned další dvě rozšíření, které možnosti výrazně navyšují. Navíc cena není vysoká, takže i při nějakých dvaceti hrách se dostanete na velmi příznivou částku za jedno zahrání, a pokud se budou vaše týmy měnit a střídat, tak těch opakovaných hraní dostanete z krabice ještě mnohem víc.

Hrdinové nemohou vypadnout z partie, ale pokud na ně zaútočí padouch tak dobře, že ztratí všechny karty z ruky, padnou na chvíli na zem. V terminologii hry jsou KO. Znamená to ale současně to, že se spouští okamžitě řetězový efekt a padouch znovu aktivuje svoji BAM schopnost.

Zpracování je samozřejmě famózní, detailní figurky umí ohromně potěšit a u dětí mají neskutečný efekt lákavosti. Díky tomu uslyšíte často slova „zahrajeme si znovu“? Některé komponenty nejsou z kartonu, i když by mohly, ale to zase znamená poměrně příznivě cenovou politiku této krabice.

Marvel United jsou hrou jednoduchou a nenáročnou, ale možná právě proto se u ní budete tak dobře bavit. S lehkostí připluje na stůl, vykouzlí vám úsměv na tváři, pobaví a za pár minut zase zmizí do poličky. Ale tam bude mít své jasně dané místo. Tedy pokud splníte její základní předpoklad, kterým je, abyste byli nenároční hráči, začátečníci nebo chtěli pobavit své děti. Ve všech těchto případech je Marvel United sázkou na jistotu.

Recenze: Marvel United – společně jsme silnější
Marvel United se daří přenést na stůl takovou finální bitvu z filmu. Všichni hrdinové se postaví v závěrečném zúčtování padouchovi a hřištěm je jim celé město. Hráči spolupracují a rozhodnutí se dopracují během třiceti minut plných potyček. Velkou zbraní této hry je její lehkost, se kterou se ji naučíte a budete ji během chvilky ovládat. Díky tomu je skvělá pro rodiny, děti nebo začátečníky. Jen počítejte s tím, že v boxu není velký počet hrdinů ani padouchů, takže se časem vše začne opakovat. Ale krásné zpracování a zábava vše vyvažují. Marvel United jsou vynikající kooperativní zábavou.
Klady:
+ jednoduchost
+ přístupnost pro děti
+ zpracování
+ rychlost partie
+ téma
+ řetězení karet
+ odlišnost padouchů
+ varianty vyšší obtížnosti
Zápory:
= malá variabilita boxu
= hrdinové si jsou dost podobní
4.6
Prozkoumávejte dál
Recenze: Klub detektivů – s důkazy k vítězství