Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Quantik – kvantita nebo kvalita?

Pyramidy jsou všechno, co nám zbylo jako dědictví. Nikdo ale netuší, že tyto špičaté stavby byly jen jedny ze série budov, které zdobily písečné předměstí Sahary. Nebyly samy, společnost jim dělaly koule, krychle a válce. Teprve společně dokázaly nastřádat energii, kterou mnozí dnes hledají pod špičkou pyramidy. Tajemná řada čtyř tvarů znamenala sílu pro každého faraóna.

A hráči se ji budou snažit zopakovat v abstraktní hře Quantik, kterou vydala v původním znění společnost Gigamic. S konceptem přišel Nouri Khalifa a hru k dokonalosti dovedl tým vydavatele. Teď se navíc dostává v češtině na naše stoly díky firmě Albi.

Hru najdeme zalitou sluncem v bělostném velkém boxu, jehož vnitřní rozměry určuje masivní dřevěná deska. Ta je rozdělená na čtvrtiny, přičemž každá z těchto čtvrtin obsahuje další čtyři puntíky – pozice. Samotní hráči dostanou každý osm figurek, po dvou od každého ze čtyř možných tvarů.

V partii se oba zainteresovaní soupeři střídají v pokládání svých kamenů, a to na libovolné volné místo, takže se výběr postupně zužuje. Ale už na začátku není tak velký, jak by se mohlo zdát, protože se soupeři navzájem omezují. Jakmile si někdo svým tvarem obsadí políčko, soupeř nesmí svůj kámen stejné podoby položit do sloupce, řádku ani oblasti, kam on právě svůj tvar zahrál. Hráč samotný ale může toto pravidlo porušit, neplatí tedy pro stejnou barvu kamenů, pouze pro odlišnou.

Toto jediné omezení hráči musí dodržovat, ale při tom stále přidávají po jednom kameni na plánek, který se tak postupně plní. Úkol je při tom jednoduchý. Být ten první, kdo svou čtveřicí kamenů různých tvarů vytvoří řadu, sloupec nebo region. Takový hráč okamžitě vítězí, pokud tedy dříve nenastane chvíle, kdy některý z účastníků nedokáže bez porušení pravidla umístit ani jeden ze svých zbývajících kamenů. Takový hráč okamžitě prohrává.

Quantik opět dokazuje, jak jedno jednoduché pravidlo dokáže zamotat hráčům hlavu. Najednou musíte myslet nejen na to, kam položit svůj vlastní tvar a který použít. Současně je totiž třeba mít na mysli, jak tím zablokujete soupeře. To je nádherné rozhodnutí, jehož hloubku si budete v každém tahu užívat.

Situace na plánu se neustále mění. Jeden tah může všechno změnit a zcela zhatit plány. Na druhou stranu cesta za vítězstvím je dlouhá a trnitá, protože je třeba udělat čtyři propojené kroky. Hráči ale mají hned tři možnosti, jak vše provést a mohou tak velmi dobře a důmyslně kamuflovat svoje opravdové plány.

Pravidla hry jsou tradičně ohromně jednoduchá a vejdou se snadno na jeden malý A6 list papíru. Kromě této jednoduchosti, která znamená i rychlý start partie, případně naučení, je velkou zbraní také doba samotné partie.

Krabice boduje také luxusním zpracováním. Všechno je dřevěné, masivní a při hraní tak máte úplně jiný pocit. Barvy hráčských kamenů jsou od sebe jasně odlišené jako světlé a tmavé, takže je celé soupeření přehledné.

Quantik je hra, kde se oba soupeři neustále střídají a musí se blokovat. Kdyby to nedělali a hráli na sebe, tak by to bylo strašně jednoduché. Naštěstí každý zahraný kámen omezuje další tahy spoustou způsobů, takže se situace na plánu neustále zesložiťuje. Quantik je skvělá abstraktní hra.

Recenze: Quantik – kvantita nebo kvalita?
Quantik je ukázkovou abstraktní hrou. Je jednoduchá, vysvětlíte ji za minutu, ale budete si s ní lámat hlavu zas a znova. Jedno nenápadné omezení znamená, že si hráči musí neustále udržovat přehled a snažit se nejen sami uspět, ale současně sledovat také plány protivníka. Je to rychlé, je to chytré, co víc si přát? Quantik je super.
Klady:
+ jednoduchost pravidel
+ rychlá partie
+ důmyslné
+ jedno rozhodnutí, spousta důsledků
+ dřevěné zpracování
+ duel jak se patří
Zápory:
= nic
4.6
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zaklínač – polský hrdina úřaduje