Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Stavebnice Gravitrax – rozšíření Točna, Naběrák, Šroubovice a Centrifuga

Svět se se mnou točí. Celou dobu od narození jsem se kutálela z kopce dolů. Jenže pak mě kdosi vzal a přesunul do místa, kde je to samá zatáčka. Na to ale není moje hlava zvyklá, takže před každou změnou směru musím zadržet dech a pak se pustit spirálou zase o kousek dolů. Nemůžu se dočkat až to skončí.

To ale rozhodně nebude platit u dětských stavitelů, kteří se pustí do světa stavebnice Gravitrax. Ta je sama o sobě plná úchvatných možností, ale pořád to není dost. A tak pokud doma máte jednu ze základních sad této stavebnice, znáte i vy nutkání přidávat do svojí stavby nové a nové prvky, které umí překvapit a obohatit zážitek. Jsou tu hned čtyři nová rozšíření, Točna, Naběrák, Šroubovice a Centrifuga.

Stavebnice Gravitrax je založena na pevné základně, několika sloupech nebo deskách, na které se do volného prostoru dají zavěšovat prvky. Právě mezi těmito pilíři se pak vinou kolejnice, které vytváří dráhu pro kovové kuličky. Ty využívají jednoduše sílu gravitace a umožňují celokovovým kuličkám nejen jezdit rovně a do zatáček po kolejnicích, ale také dělat různé triky s pomocí volně umístitelných destiček. Rozměry jsou velmi variabilní.

Krabice malých rozšíření mají jednotné rozměry a jejich vnitřek je většinou i tak docela prázdný. Ale řada částí pro stavebnici přijde rozložená, protože jinak by se do boxu nevešly. Stavitelé obvykle dostanou jen tuto novou destičku a list návodu, který ukazuje nejen složení, ale i názorné zařazení do vzorové kuličkové dráhy.

A když už se to má všechno točit, tak nejlépe s rozšířením Točna (Turntable). Ta potřebuje řadu plastových součástek, které vytvoří pyramidu a kolem ní dvě úrovně. Horní i spodní patro fungují spojené a kulička skrz ně proklouzne směrem dolů a vydá se zase na cestu dál. Při tomto pohybu se ale také horní část otáčí a tím některým kuličkám umožní projet rovně. Funguje tedy na principu neustále se měnící dráhy, takže pokaždé vyšle kuličku na jinou dráhu.

Druhý černý box je Šroubovice (Helix), jehož barva označuje příslušnost k PRO verzi, ale je samozřejmě bez problémů použitelná i ve spojení s bílými krabicemi. Podobně jako Točna, i tentokrát jde o přesun kuliček z horního patra do toho spodního. Vše se začne dít, jakmile stavitelé poskládají novou atrakci z devíti komponent. Tentokrát jsou ale pozice otvorů a zatáček pevně dané.

V obou případech jsou krabičky uzavřené s pomocí průhledných stěn, aby kuličky nemohly vyputovat svojí hybnou silou mimo vymezený prostor. Zpracování je výtečné a precizní, takže skvěle obě krabičky zapadnou do již hotových konstrukcí.

Ale ani potom se točit nepřestaneme, protože přichází na scénu Centrifuga (Spinner). Rozšíření nabízí také spoustu kuliček, aby bylo co roztáčet. Ale tentokrát se skládá překážka pro kuličky pouze ze dvou dílů.

Ten horní se v tom spodním umí točit. Při použití je možné obsadit až všech šest výřezů s pomocí kuliček a vyslat je tak na všechny strany pouhým zatočením. Novinka je tak zajímavá tím, že potřebuje k fungování pomoc od stavitele. Tím dostanou hybnou energii všechny kuličky a vyletí po svých liniích se solidní intenzitou.

Posledním čtvrtým novým nástrojem pro stavebnici Gravitrax je Naběrák (Dipper), který se jako jediný vyjímá z našeho dnešního tématu otočných nástrojů. Umí totiž velmi stylovým a zajímavým způsobem odebrat kuličku z jednoho patra a umístit ji na to druhé. Při kompletaci budou stavitelé muset zkompletovat celkem pět součástek, ale jejich sbírku obohatí také kulička, a dokonce čtyři šedé podložky.

A tak zatímco ty ostatní stavební prvky nabízí něco trochu nového a jiného, šance jak rozvrstvit nebo rozdělit příval kuliček, Naběrák je pouze doplněnou variabilitou. Dodává tak zajímavost stavbě, protože každý nový způsob přepravy je efektní a zajímavý nejen pro samotného stavitele, ale také pro přihlížející.

Čtveřice rozšíření Gravitraxu vás naučí novým trikům. A stavba s kuličkami se zase posune o kus dál, zvlášť pokud hledáte způsoby, jak přesunout kuličky rychle z jednoho patra do druhého. Ať už rovně nebo s překvapením, vždy jsou tyto nové boxy parádně vymyšlené, fungují a dělají ze sledování kuliček zážitek. Rozšíření Naběrák, Točna, Centrifuga a Šroubovice jsou nové čtyři boxy, které kuličkám uštědří zase nové modřiny a hráčům zase vykouzlí úsměv z vhodného zařazení.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Inside Out – úplně naruby