Nevíte, co koupit na Vánoce? Podívejte se do naší poradny!

Recenze: Tangramy Paradoxy – stín je tím nejlepším magnetem

tangramy-paradoxy-01

To je tak, když si myslíte, že něco vidíte a ono je to úplně jinak. Stačí, aby někdo odebral z obrázku všechny barvy a ponechal jen černou. Silueta je skvělým prostorem pro fantazii. A právě zde vznikly Tangramy. Jsou to hra se stíny a zmizelými detaily.

A právě na jejich základě vznikl nový hlavolam Tangramy: Paradoxy. Jedná se o nový přírůstek do magnetického světa chytrých SMART her. Stejnojmenná společnost ji podle nápadu belgického autora Rafa Peeterse vydala (SMART GAMES), ale k nám se dostává zásluhou lokalizaci, vek teré má prsty firma MindOK.

Jedná se o nový přírůstek do takzvané magnetické edice. To jsou vlastně takové malé knížečky, které jsou vyvedené pouze v kroužkové vazbě a vlastně by se docela dobře vyjímaly i někde v knihovničce. Plastový přesah je zajištěný kovovým cvočkem. Na přebalu vidíme dva červené obrazce, které ale nejsou žádným tajemstvím, protože mezi jednotlivými dílky jsou viditelné čáry.

tangramy-paradoxy-04

Pravá magie nastane ve chvíli, kdy knížečku otevřete a začnete hrát. V levé straně jsou dvě brožurky se zadáními (a řešeními úplně na konci) a napravo je pak herní plocha. Ta není rozdělená na menší části, ale pouze slouží jako místo, kde hráči budou jednotlivé dílky pokládat. Samozřejmě je tato deska magnetická stejně jako sedm červených pěnových dílků, které jsou na ní rozložené.

Vítejte ve světě tangramů. Pokaždé si najdete jedno z řady zadání, červené dílky odložíte stranou a začnete pěkně skládat jeden dílek po druhém. Cílem je vytvořit dokonalou kopii obrazce. U něj ale vidíte pouze venkovní obvod a znáte tedy přibližný tvar. Jak ale jsou nakombinované dílky uvnitř, to už je na vás a prostorové představivosti.

deskové hry - TLAMA games

Zadání jsou rozděleny na čtyři úrovně a celkem jich je osmačtyřicet. Na listech přichází za hráči po sadách ve dvojicích obrázků, které jsou buď stejné, nebo se liší jen v drobnostech. Ovšem samotné řešení je obvykle diametrálně jiné.

tangramy-paradoxy-07

Všechno to luštění začne u obtížnosti starter, která děti především naučí, jak vlastně s takovými dílky nakládat. Část řešení jim ukáže a jedná se tak o parádní výukovou obtížnost. Náročnost úkolů se postupně zvyšuje, až se posuneme ke žluté začátečnické barvě (beginner). Tady už si ovšem na žádné nápovědy nikdo nehraje. Tvary jsou ale jednodušší a stejně tak i řešení.

Ovšem pokud jste nikdy tangram nestavěli, pak počítejte s tím, že i ty nejzákladnější obrázky vám dají pořádně zabrat. Zvykněte si na to, že první pohled většinou klame a jednoduchá řešení nejsou ta správná. Pokud je někde vidět nějaký tvar, který máte jako dílek, obvykle to znamená, že právě tak se nakonec obrázek skládat nebude.

Pak jsou tu ještě další dvě obtížnosti, každá po tuctu dalších úkolů. Tady už jsou obrázky kompaktnější a jednotlivá řešení dají pořádně zabrat i dobře prostorově nadaným luštitelům. Dohromady tak jsou zadání správně odstupňovaná. Díky tomu se u této magnetické zábavy mohou sejít předškoláci i dospělí řešitelé a každý si zde najde to svoje. Děti samozřejmě začnou na těch nejnižších obtížnostech, ale současně jim také hlavolam může pomoct ve vývoji.

tangramy-paradoxy-12

A to všechno dohromady tvoří základ pro to, že nám vlastně nezbývá, než tuhle magnetickou hru výbornou na cesty jen a pouze chválit. Od začátku do konce. Jako by ty magnety přesahovaly malinký rozměr krabičky a měly ještě jiný magnetismus – hratelnost. Tangramy: Paradoxy jsou parádním zpracováním oblíbených hádanek do magnetické podoby a asi nenajdeme nikoho, kdo by rád přemýšlel a neměli bychom mu tento hlavolam doporučit.

Recenze: Tangramy Paradoxy – stín je tím nejlepším magnetem
Tangramy: Paradoxy je výborným magnetickým počinem, který nabídne sestavování obrazců z řady malých dílků. To ale není vůbec jednoduché a dá pořádně zabrat i těm, kdo se chlubí dobrou prostorovou představivostí. Při tom ale nechybí v nabídce i jednodušší úkoly, které dělají hlavolam přístupný i pro menší děti. Tangramy: Paradoxy jsou tak velmi zajímavou kombinací, která osloví všechny generace.
Klady:

+ pro všechny věkové kategorie
+ magnetická hra na cesty
+ hlavolam prověří představivost
+ výborně odstupňované úkoly
Zápory:

- nic
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Kaosball – vytvořte chaos v řadách nepřítele