Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Trablíci – moje druhé jméno jsou trable

4.2

Jsou zelení. Jsou strašidelní. Ale při tom chtějí jen vůdce, kterého by mohli následovat. Jenže nedokážou pochopit, proč před nimi každý utíká. Sotva vykouknou ze svého úkrytu, všichni lidé se rozprchnou a nezůstane po nich ani zmínka. Je na čase najít někoho, kdo je opravdu sjednotí a udělá z nich armádu.

Na výlet za zombíky nás zve autor Petr Vojtěch, který v rámci Time Slug Studia připravil novou hru jménem Trablíci. Jedná se o karetní zábavu, do které připravil ilustrace Petr Štefek a všechny ty zelené příšerky k nám distribuuje společnost Albi.

Jedná se o karetní zábavu, která se ukrývá v malé krabičce. Na víku trochu hrozí nebezpečí ze všech těch hladových pohledů, ale hráčům se podaří proklouznout. A uvnitř najdou více než osmdesát karet, které zamíchají do jednoho balíčku.

Hráči se na tahu v partii střídají a vždy si nejdříve doberou horní kartu z balíčku. Tu ihned zase použijí a přiloží ji do jedné ze tří možných společných řad na stole. Pokud ještě neleží v nabídce všechny tři, může se hráč rozhodnout nějakou novou zahájit. Nikdy při tom nelze kartu přiložit vedle karty stejné barvy. Stejně tak nemohou v jedné řadě být dvě stejné akční karty.

Poté se může hráč rozhodnout pokračovat dál a otočit novou kartu z balíčku. Musí ale doufat, že se mu podaří vytáhnout kartu, kterou lze podle pravidel přiložit do neustále se ztenčujícího počtu volných míst. Vzhledem k číslování karet je obvykle otevřených pět pozic v každé řadě a umisťování dále omezují doplňková pravidla. Pokud hráč má smůlu a jeho novou kartu nelze přiložit, jeho tah končí.

Po úspěšném přiložení se ale hráč může také rozhodnout skončit svůj tah včas a získat odměnu, tedy sesbírat karty z jedné ze tří řad a přivlastnit si je. U akčních karet je dostane šanci vyhodnotit (zbavit se karty, ukrást nějakou soupeři nebo mu ji dokonce s pomocí brokovnice vystřelit z ruky), zatímco zombíky pak rozdělí podle hodnot a zařadí je takto do své sbírky.

Na konec každého tahu si pak ostatní hráči mohou vzít jednu libovolnou kartu ze středu, a to z jakékoliv řady. Ale ať už kartu získá hráč jakkoliv, může sledovat, jak mu na stole narůstá v očíslovaných sloupcích hromádky karet. Jakmile vytvoří postupku nebo čtyři karty stejné hodnoty, vycvičil hráč hordu a může ji poslat do boje. Získá za to okamžitě deset bodů. Partie končí po odehrání balíčku a každý si spočítá nejen zkompletované sady (hordy), ale přičte si také karty získané, ale nezkombinované (ty mají ale hodnotu pouhého jednoho bodu). Ten, kdo má v součtu za své nemrtvé svěřence bodů nejvíce, se stává vítězem.

Trablíci jsou zajímavou karetní hrou, do které se nevejde překvapivě nekonečné množství nemrtvých. Do tří řad se vejde vždy pouze několik z nich a hráči musí správně přečíst moment, kdy přestat budovat jejich armádu a vystačit si s tím, co mají.

Hra je v srdci samozřejmě ve stylu push-your-luck, tedy pokoušej své štěstí. Hráči totiž nepřiloží ve svém tahu pouze jednu kartu, ale snaží se odhadnout, kolik karet si mohou dovolit přiložit. Proč? Protože čím více jich do řady vloží, tím více jich na konci svého tahu také získají. No a nebo žádnou, pokud to přeženou.

Hráči sbírají zombíky. Téma, které asi není úplně pro děti, pokud jim máte vysvětlit, čím se tihle kdysi lidé živí. Ale současně hravá grafika na ně cílí, takže hodně záleží na rodičích. Jednoduchost je tu totiž rozhodně vhodnou zbraní. Blokování ostatních řádků je prostě základní zábava, kterou žádná z partií této hry nepostrádá.

Především ale hra těm, kteří umí skončit včas, umožní to pořádně rozparádit v obou ostatních řadách, aby soupeři měli těžkou hlavu. Škodících karet je v nabídce dost a hra překvapuje, jak je konfliktní, ačkoliv se hráči setkávají pouze nepřímo mimo svoje tahy.

Pokud se rozhodnete hrát ve více soupeřích, musíte současně počítat také s nějakým tím čekáním na tah. Hráči se chvíli vždy rozmýšlí a zvlášť, pokud jejich tah trvá více karet. Ostatní bohužel v tu chvíli nemají co dělat, takže je někdy to čekání docela dlouhé. Proto doporučujeme jako ideální počet čtyři soupeře, kdy je vše opravdu napínavé, ale ještě ne přehnaně dlouhé. Souboj se i tak vejde do nějaké půlhodinky, což je docela ideální čas na tuhle příjemnou oddechovku.

Trablíci jsou překvapivě škodící a zábavnou karetní řežbou, ve které si hráči sice nejdou po krku přímo, ale o to víc soupeří o řady karet na stole. A s těmi všemi upadenými údy a hnijícími tvářemi je to prostě legrace. Trablíci jsou velmi fajn hrou.

Recenze: Trablíci – moje druhé jméno jsou trable
Trablíci jsou překvapivě škodící a zábavnou karetní řežbou, ve které si hráči sice nejdou po krku přímo, ale o to víc soupeří o řady karet na stole. A s těmi všemi upadenými údy a hnijícími tvářemi je to prostě legrace. Trablíci jsou velmi fajn hrou.
Klady:
+ zábavné
+ konfliktní
+ rychlé
+ docela taktické
Zápory:
= ve více hráčích čekání na tah
4.2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Talo – schody do nebe