Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Zombicide Invader Dark Side – temnota ukryje vše

zombicide-invader-dark-side-12

Mysleli jsme si, že pod zemí nás nenajdou. Že tam budeme v bezpečí. Jenže ačkoliv jsme se ukryli před očima, další smysly nás bez problémů zachytily. Především je to ale problém únikových cest, protože když jste pod zemí, nemůžete se jednoduše rozprchnout do všech stran. Pokud tedy útočník má správně zmapované přístupové cesty, není úniku.

A zase je to tu. Návrat na planetu kdesi daleko ve vesmíru. Na planetu, kde se ukrývá rasa Xenos, nás zve série Zombicide: Invader. Druhá krabice z tohoto prostředí nese název Dark Side a i pod ní je podepsaná trojice designérů: Raphael Guiton, Jean-Baptiste Lullien a Nicolas Raoult. Jejich dílo dostalo finální podobu pod dohledem dvorního vydavatele série, firmy CMON a především proběhlo údolím žhavých požadavků na serveru Kickstarter. Hra našla svoji cestu na evropské regály díky společnosti Esdevium Games.

Na víku koukáme na výjev pod zemí, kde hrdinové vidíme překvapené hrdiny. A blížící se síly nepřátel. Aby měly po čem jít, najdou hráči uvnitř boxu velké desky sloužící jako prostředí. Obsahem jsou také karty, spousta žetonů, ale hlavně plastové desky hrdinů (včetně plastových kolíčků) a hlavně sposuta miniatur. Mezi nimi je šest nových hrdinů, kterými se hráči mohou stát.

zombicide-invader-dark-side-02

Zopakujme si tedy, jak vlastně taková partie Zombicide probíhá. Hráči se každý vtělí do jednoho hrdiny, nešťastníka obklopeného hordami nemrtvých. Jednotlivé postavy mají výbavu předmětů, které lze v průběhu hry nacházet a měnit za lepší. Hrdinové se zlepšují také, a to za každého zabitého vetřelce. Partie probíhá jednoduše tak, že se hráči střídají v tahu a pohybují s figurkou po mapě, mohou interagovat s okolním prostředím. Základem veškerého napětí je ale hluk, který hrdinové produkují svými akcemi a tím lákají pozornost mimozemšťanů. Na plán se hrnou noví a noví protivníci, které hráči společně musí odrazit a pokusit se splnit úkol, který dostali. Jednotlivé partie se odlišují od sebe hlavně napříč samotnými scénáři.

A na první pohled není příliš rozdílů ani mezi základním boxem a Dark Side. Je jasné, že v každé krabici jsou jiní hrdinové (tentokrát členové zeleného týmu) a také noví nepřátelé z řady mimozemšťanů nakažených tajemným virem.

zombicide-invader-dark-side-08

Tito noví hrdinové ale mají speciální vybavení, se kterým vstupují do partie. Je specifické pro jejich jednotku a poskytuje jim nové možnosti. Je to obušek nablízko a pistole, takže jsou určitě lépe připravení na plnění úkolů. Alespoň zpočátku, než se ostatní stihnou vybavit předměty válejícími se po okolí.

Ve hře jsou dva druhy bojovníků v řadách lidí. Civilisté a pak vojáci. Ti druzí jmenovaní jsou silnější z hlediska úrovně brnění, ale mají jedno podstatné omezení. Mohou využívat akci prohledávání pouze v zabezpečených místnostech.

Pokud máte pocit, že hra je příliš obtížná, pak vám určitě udělá radost bod v pravidlech, který umožňuje její drobné úpravy. Vyřadíte tak některé karty, které rodí nepřátele a tím zajistíte, že se nebudou objevovat ty nejtěžší kombinace.

zombicide-invader-dark-side-05

Překvapit ale mimozemšťani mohou hlavně s využitím nového herního prvku. Zatímco v prvním boxu byla dvorním nepřítelem hráčů neustále se rozšiřující plíseň, nově tu jsou jámy (pits). Nejenže se zde mohou narodit noví protivníci, ale především tento úkryt skýtá všem mimozemšťanům obranu a zvyšuje tedy počet zranění, které dokáží v bezpečí přečkat. Naštěstí armáda má ve svém arzenálu vybavení, které si s nimi umí poradit – seismické granáty.

Navíc v některých místnostech je tma, což dále nahrává (nezapomínejte, jsme v podzemí!) bojovníkům Xenosu. A ty opět nahrávají nakaženým.

zombicide-invader-dark-side-10

Obecně je nakonec jasné, že tou nejdůležitější novinkou jsou nové mise. Těch je deset a mají vzestupnou obtížnost. Je jasné, že jsou propojené příběhem, ale počítat musíte s více než hodinou (i dvěma) na každý úkol.

Zpracování boxu je výtečné. Je třeba ocenit spoustu miniatur, ale především opravdu podařenou grafiku desek. Kvalita naprosto odpovídá velikosti Zombicide série a jejímu standardu.

zombicide-invader-dark-side-07

Přejděte na temnou stranu s rozšířením Dark Side pro Zombicide: Invader. Pokud se vám líbí zasazení této úspěšné série do sci-fi světa, máte základní box a všechny jeho mise jste už pokořili, pak rozhodně nebudete litovat pořízení této krabice. Hry jsou od sebe dostatečně pocitově vzdálené, ačkoliv jsou krásně kombinovatelné. Dark Side je vynikajícím rozšířením výborné hry Zombicide: Invader.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRaphaël Guiton, Jean-Baptiste Lullien, Nicolas Raoult
IlustraceHenning Ludvigsen
VydavatelAsmodee, CMON Global Limited, Edge Entertainment, Guillotine Games
Rok vydání2019
Počet hráčů1 - 6
Herní doba60
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(1 voters)
KategorieMiniatures, Science Fiction, Zombies
MechanismyAction Points, Cooperative Game, Dice Rolling, Modular Board, Variable Player Powers
RozšířeníZombicide: Invader – Soldier Extras, Zombicide: Invader – Zombicide: Dark Side Extras
RodinaCategory: Dungeon Crawler, Components: Miniatures, Creatures: Zombies, Crowdfunding: Kickstarter, Game: Zombicide

Více o hře.

Recenze: Zombicide Invader Dark Side – temnota ukryje vše
Zombicide: Invider opouští zombíky, míří do sci-fi a s ním i další rozšíření Dark Side, které přidávají nejen mise, ale také nové nápady. Změny jsou samozřejmě hlavně kosmetické (ty razantní jsou často na škodu, takže se autoři drží poučky o evoluci), ale nabízí dostatečnou změnu, aby nebyly jen zbytečně natahovanou kaší. Nové příběhy zase posouvají dění na cizí planetě a všichni milovníci sci-fi se mají na co těšit.
Klady:

+ jámy
+ noví hrdinové i příšery
+ startovní vybavení
+ nastavitelná obtížnost
Zápory:

- stále stejné jako původní Zombicide bez výrazných změn
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Shogi – japonské šachy pro každého