Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Ztracený ostrov Arnak Velitelé expedic

Taková pořádná výprava do divočiny by se neměla podcenit. Zvlášť, pokud míříte na místo, které bylo ztracené. Aby nezmizeli i jednotliví účastníci expedice, není špatné najmout také hlavu pro takové dobrodružství. Je to dobrý nápad, ale není snadné získat služby opravdu dobrého velitele expedice, který nezavede své muže a ženy do slepých uliček a pastí, které zde mohou čekat na každém kroku.

A právě myšlenka postavit do čela každé expedice jednoho velitele je ústřední v prvním rozšíření pro skvělou hru Ztracený ostrov Arnak. Box dostal jméno Velitelé expedic a je pod ním zase podepsaná designérská dvojice Mín a Elwen. Hru autoři vyvinuli s pomocí firma Czech Games Edition a výsledek vstupuje do hráčské džungle v češtině zásluhou společnosti MindOK.

Krabička je menší, protože nepotřebuje prostor pro nějaký plán. Ale její vnitřek je využitý velmi dobře a v základu vás asi překvapí opravdu tučná příručka pravidel.

Hráči na velkém plánu vysílají své archeology na naleziště, kterých na mapce neustále přibývá. K cestování využívají karty z ruky, které si na začátku kola doberou ze svého balíčku. Na některých místech se ale musí také utkat se strážci, k jejichž překonání opět potřebují správné karty. Právě proto všichni získávají nové karty a budují svůj balíček. Z jednotlivých lokací pak střádají nálezy, suroviny, vítězné body a poznání. Destičky pak mohou zkoumat a posouvat se po stupnici. Ve hře je velký počet různých možností, jak bodovat a ukrývá v sobě překvapivě strategickou dobrodružnou zábavu.

U některých her jejich kvality ukáže až čas. A to byl případ i původní hry Ztracený ostrov Arnak, který sice na první pohled výborně bavil, ale úplně neuchvátil. Jenže s opakovaným hraním si vás box jednoduše získal a na tom všem buduje právě toto rozšíření.

Uvnitř je spousta destiček a karet a řada z nich má jasné poslání – navýšit variabilitu a připojit se ke kartám, které už doprovázely v hromádkách hráče v základní hře. Velký počet nových artefaktů a vybavení znamená, že vše zase bude na první pocit nové. Navíc samozřejmě jsou nové komponenty potřeba, aby dobře fungovaly s novými veliteli expedic.

Je třeba pochválit skutečnost, že samotná příprava zůstává stejná. V případě využití nových unikátních velitelů si navíc každý vezme svoji zbrusu novou desku a také sadu karet místo těch ze základního boxu. Některé postavy mají své speciální vybavení v podobě několika žetonů.

Už původní hra drží atmosféru velkého dobrodružství někde v neobjevené části světa. A teď se k tomu všemu přidávají ještě opravdoví hrdinové, do jejichž kůže se mohou hráči vžít. Každá postava je zajímavá a na pozadí se dá cítit i nějaký ten příběh. Díky tomu je zážitek z partie zase o fous hutnější.

Je jasné, že přidání asymetrických postav do partie není vhodná ingredience do prvních partií. Nejdříve byste se měli s průběhem celé hry dobře seznámit, abyste správně chápali silné a slabé stránky každé jednotlivé osobnosti. Velitelé mají každý věnovanou dvoustránku v pravidlech, kde jsou popsané speciality v přípravě, na desce i na kartách.

Poslední novinkou je oboustranná deska chrámů. Ty jsou úplně jiné oproti výzkumné trase na původním plánu. Posun vzhůru se opravdu změní a s tím i jeden z ústředních prvků celého honu na vítězné body.

Celkově s rozšířením narůstá komplexita, ale není to na úkor plynulosti hry nebo času stráveného u partie. V tomto ohledu zůstává vše při starém a hráči se nemusí nijak obávat nárůstu herní doby.

Všechno, co najdete v krabici Ztracený ostrov Arnak: Velitelé expedic úspěšně dělá ze základu ještě lepší hru. Nenajdete tu nic nadbytečného. Celkový dojem pak ještě podporuje výtečná grafika a zpracování. Tohle rozšíření by měl mít každý, kdo se rád vydává na expedice do na Ztracený ostrov Arnak.

Recenze: Ztracený ostrov Arnak Velitelé expedic
Ztracený ostrov Arnak: Velitelé expedic je rozšířením, které dělá hru mírně obtížnější, ale výrazně zajímavější. Především nové postavy nabízí nárůst atmosféry. Hra je plná dobrodružství, více variabilní, ale zůstávají jí všechny kvality. Ztracený ostrov Arnak: Velitelé expedic je výborným rozšířením, které posouvá základní hru o kus vpřed.
Klady:
+ zdůraznění dobrodružného dojmu
+ skvělé asymetrické role
+ více variability
+ parádní dvoustranný plán chrámů
+ vyladěné
+ zachování herní doby
Zápory:
= nic
4.8
Prozkoumávejte dál
Recenze: Hanni Honigbiene – včelky shání med