Recenze: Albi Science Lidské tělo – výukový box

Je to zázrak přírody, který nikdo nedokáže uspokojivě vysvětlit. Při tom za ním nemusíme cestovat přes půl planety ani letět do vesmíru. Máme samozřejmě na mysli lidské tělo, které oplývá řadou úžasných vlastností.

Dnes jsme si totiž na recenzi vyhlédli ne hru, ale vědomostní box. Jeho původ lze dohledat do firmy North Parade Publishing. Sada vědomostí ale míří i do českých rodin, a to zásluhou společnosti Albi, která připravila kompletní českou lokalizaci.

Už velký a těžký box zaujme postavou lidského těla, která ukazuje cévní soustavu lidského těla. Na obrázku se na odklápěcím víku skví také lidský mozek. Uvnitř na zájemce čekají dvě knihy. Ta jedna s pevnou vazbou je opravdový textový průvodce lidskou anatomií. Postupně tak na více než čtyřiceti stranách rozebere a popíše fungování, složení i vlastnosti všech systémů.

Pěkně zpracované diagramy a ilustrované obrázky a situace, to vše zahrnující děti, aby se jim box přiblížit jako publiku. Každá dvojstrana se věnuje nějakému tématu, ale kromě popisu obsahuje také dvě tabulky – jednu s překvapivými fakty a druhou s jednou popsanou zajímavostí.

Druhou knihou je brožura, která se jmenuje Sešit aktivit. Její listy jsou z obyčejného papíru, protože je plný orámovaných míst, kam lze nalepit samolepky. List s těmito kousky, které jde pak rozmisťovat po jednotlivých stranách, se ukrývá uprostřed.

Součástí boxu je ale také parádně zpracovaný oboustranný plakát, který je detailní a nabízí pohled na lidské tělo hned ve dvou podobách. Zepředu a zezadu, se spoustou popisků, popsanými tepnami, kostmi i svaly. Pokud se někdo zajímá o lidské tělo, je pro něj takový plakát naprosto povinnou výbavou pro vyvěšení na zeď.

Jenže to ještě není všechno. Na dně jsou další samolepky, ale v boxu najdou malí zvědavci především pytlíky se sadou plastových dílků. Z osmatřiceti dílků si mohou postavit detailní model lidského těla a na papírku k tomu najdou i podrobný návod.

Všechny součástky tohoto boxu směřují k poznání. Lidské tělo je komplexní stroj, který dokáže neuvěřitelné věci. Počet jeho stavebních prvků je neskutečný a celková komplexita bere dech. Proto není problém, aby si krabice získala pozornost.

V novince najdou děti i rodiče spoustu zajímavých informací. Všichni jsme stejní a jako takové by nás takovýto box jako malé děti rozhodně nadchnul. Kdo nebyl fascinován sledováním vlastního těla, jeho chování a přemýšlením toho, jak je možné, že máme chuť, můžeme dýchat nebo přemýšlet. Lidské tělo je taková prostorová encyklopedie o tom, co je nám nejbližší. Nejde ale jen o tištěný text, ale i o parádní 3D model. Vše dohromady tak vytváří celek, který probudí zvídavost v každém.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Shuffle Heroes – steampunkové dobrodružství