Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Až za ušima Mazaný lišák

mazany-lisak-01

Asi už jste slyšeli, že nejlepší stopaři jsou psi. Ale ona to není tak docela pravda, protože se zapomnělo na dumavé a ohromně šikovné lišáky. Hledání cesty na zemi totiž není zdaleka jediné, co je potřeba najít. Tak třeba pokud někdo hledá řešení záhady nebo ukryté slovo, i kdyby jej pejsek uměl vyčmuchat, asi jej nikomu neřekne. To takový mazaný lišák v kravatě se naučil k slušnému oblečení i mluvit.

Když má někdo fištrón, tak je to znát na první pohled. Jako třeba na titulní postavě hry Mazaný lišák, kterou vidíme na víku. Jedná se o novinku, kterou představila designérka Géralda Cattiaux s ilustracemi umělce vystupujícího pod jménem NILS. Výsledek tvůrčího snažení vydává firma Scorpion Masqué v originálním francouzském jazyce, zatímco u nás jsme se jí dočkali v češtině zásluhou Albi.

Už jsme naznačili, že na víku vidíme titulní postavičku lišáka, který na společné kooperativní snažení dohlídne. Lišák ale v této hře klíčové slovo zná. Jeden z hráčů na sebe vezme kožich na celou partii a dostane jako výbavu stojánek s kartami zadání. Zajímat ho bude ale pouze ta první, stojící vepředu.

mazany-lisak-05

Rozložení textu na kartách ukrývá hledané klíčové slovo, takže kartu lišák musí povytáhnout a podívat se na text napsaný na červeném pozadí. Pouze on bude správnou odpověď znát. V případě, že chce, může jej přeskočit, ale další možnost už musí přijmout. K tomu si vezme zásobu dvou tuctů žetonů. Ostatní hráči dostanou balíček třiceti prázdných karet stop a každý také jeden popisovač.

Horní část karty otočené naležato, znázorňuje textovou nápovědu, kterou se všichni stopaři na začátku partie dozví. A tím vlastně začíná partie. Stopaři se nyní mohou ve skupině domlouvat a zkusit podle nápovědy vybrat každý jedno slovo, které jim zúží výběr a umožní postupně vydedukovat, jaký pojem se snaží uhodnout.

Jenže lišák jim nemůže poskytnout přímou odpověď. Místo toho pouze vedle řady vyložených napsaných tipů může vyložit pouze hromádku žetonů, aby stopařům řekl, kolik jejich tipů je správných. K tomu jednou za celé hádání (partii) může hráč žeton dát přímo na kartu, ke které se vyjadřuje a napovědět tak mnohem lépe.

mazany-lisak-06

A na ostatních hráčích je, aby si situaci sami vyhodnotili a pokusili se dedukcí dobrat k tomu, které odpovědi směřují ke správnému cíli. Po prvním kole se odpovídá těžko, ale naštěstí má tým k dispozici až sedm kol, ze kterých se skládá celá partie.

Zadání zůstává stejné, takže pouze hráči postupně mění své tipy a konkretizují je. To hráč v roli lišáka se může snažit ovlivňovat týmový úspěch volbou počtu žetonů správných odpovědí. Může jich totiž dát i méně, než je faktická a správná hodnota vůči zadání. Týmovým úkolem je prostě dobrat se správné odpovědi a není podstatné, jaké prostředky k tomu v rámci povolených pravidel použijí.

Hráči tedy své hádání několikrát opakují, postupně musí dobře měnit své odpovědi, aby si upřesňovali svá rozhodnutí z minulých kartiček. Jejich úkol pak zní jasně – do sedmého kola uhodnout přesné slovo. Na takový finální tip ale musí obětovat jeden svůj tah a napsat jej na k tomu určenou kartičku místo klasického zužujícího slova.

mazany-lisak-08

Mazaný lišák je chytrou hádací hrou, ve které budete muset kromě fantazie zapojit hlavně dedukci. Jedno slovo je cílem, ale dostat se k němu lze pouze přes spoustu tipů, nápadů a dobrou úvahu. Základem pro odpíchnutí se je rozhodně nápověda, která na hráče kouká na horní části každé karty a pomůže jim trochu utřídit myšlenky. Kam se ale bude hádání vyvíjet dál je už jen a jen na samotném týmu.

Role samotného lišáka je napínavá, ale především proto, že znáte správnou odpověď, ale nemůžete spoluhráčům příliš pomoci. Pouze po pravdě odpovídáte na jejich textové tipy, ale stále bez emocí a naznačení jakékoliv varianty. Už tady je jasné, že role lišáka se hodí hlavně pro dospělé, kteří umí udržet tajemství a jazyk za zuby.

Lišák má docela velkou zodpovědnost, protože pouze na jeho žetonech vše závisí. Musí se hlavně dokázat rozhodnout, kdy použít žolíka. Na druhou stranu se nedá předpokládat, že by mohl znát odpovědi na všechny zvídavé dotazy, proto má dokonce povolené používat Internet, aby dotazující nepletl. Dokonce se může doptávat, jak to hráči na svých kartách myslí.

mazany-lisak-04

Na druhé straně na hádací straně se určitě děti neztratí, ať už se svými nápady a fantazií, nebo z hlediska zábavy, která zde na ně čeká. Tým se může libovolně domlouvat na slovech, která na kartičky napíše, takže se zde uplatní i trocha případného rodičovského vedení, pokud je to nutné.

Naprosto stěžejní v hodnocení je spousta slov. Nejen těch, se kterými budete muset přijít, abyste uhodli správnou odpověď. Ale také hromada zadání, které jsou v krabici. Nezapomínejte, že na jednu partii vám vystačí jedna strana jedné kartičky. No a v této krabici najdete 150 karet, tedy celé tři stovky slov! No a než je projdete, můžete začít zase od začátku, protože si nebudete vůbec nic pamatovat!

Aby fungovalo týmové pojetí, jsou potřeba alespoň tři hráči – jeden na straně s kartou a další dva, kteří si budou vyměňovat své nápady a snažit se domluvit na svých tipech. I tak je ale potřeba, aby v každém kole zazněly alespoň tři odhady.

mazany-lisak-09

A protože je jednotlivých kol jasně daný počet, nemusíte mít ani strach, že by se hádání táhlo zdánlivě do nekonečna. Jednotlivé tipy, včetně jejich vyřešení, se odehrají v řádech minut. Můžete se tedy spolehnout, že nějakých dvacet minut je rozumná horní hranice, kterou vám jedna partie ukrojí z vašeho času. Na druhou stranu nepočítejte s tím, že by to byla partie poslední.

Mazaný lišák je kombinací klasického logika a hry dvacet otázek. Vyšel z toho ohromně zábavný mix, ve kterém zdaleka nemusíte uspět pokaždé. Stačí jeden špatný odhad, který vás svede na scestí a do konce sedmého kola se z toho nevyškrábete. Nezbývá pak, než to risknout a na konci toho posledního kola tipovat. Většinou neúspěšně. Ale i v těch prohrách se ukrývá důvod, proč se budete k Mazanému lišákovi vracet.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGérald Cattiaux
IlustraceGérald Cattiaux, NILS
VydavatelLe Scorpion Masqué, Albi, Asmodee Italia, GaGa Games
Rok vydání2020
Počet hráčů3 - 6
Herní doba15
Minimální věk12 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(2 voters)
KategorieDeduction, Party Game, Word Game
MechanismyCommunication Limits, Cooperative Game, Induction, Real-Time
RodinaWord Games: Guess the Word
Alternativní názvyMazaný Lišák, Мастер слов

Více o hře.

Recenze: Až za ušima Mazaný lišák
Každá výhra ve hře Mazaný lišák je týmový úspěch, při kterém máte pocit, že jste něčeho dosáhli, ale při tom netrvá partie zbytečně dlouho. Hráči mají uhodnout jedno slovo, ale musí se k tomu dobrat přes hromadu mezikroků od obecného tématu až ke konkrétnímu významu. Tipy jsou společným dílem, jehož úkolem je zúžit postupně počet možností. Jenže ne vše je na první pohled patrné, protože hráč držící tajemství nesmí odpovídat přímo. Proto je partie plná přemýšlení, dohadování a dedukce. Dobrá volba slov je základ. Ale nakonec je to všechno o zábavě, která z hádání v Mazaném lišákovi čiší na všechny strany.
Klady:

+ spousta karet
+ rychlost partie i kol
+ dedukce
+ žádná odpověď není předem jasná
+ pocit týmovosti
+ jednoduchá pravidla
Zápory:

- nic
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Völuspá – když se bohové perou, hráč vyhrává