Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Blocky Mountains – hory a kopce

blocky-mountains-33

Jsou lidé, kteří mají z výšek hrůzu. Propasti, nad kterými se klenou úzké pěšinky a jediné zaváhání může znamenat pád i z několika stovek metrů. Místa, kterými se obvykle prohání pouze ptáci, jsou těm odvážným na dosah.

Pro všechny horolezce, horolezkyně a horolezčata si připravil Gerhard Junker deskovou hru Blocky Mountains, kterou se nám podařilo získat v Essenu 2015. Bohužel se nám na chvíli ztratila z redakce a teprve nedávno se nám ji podařilo získat znovu a nyní vám o ní můžeme poreferovat. Jedná se o krabici, která vyšla pod logem společnosti JuHu-Spiele.

Že si s sebou z obchodu domů nesete hory, skály a všechno kolem uvěříte naprosto bez problémů. Váha krabice totiž tomu naprosto odpovídá a na svůj ne úplně velký (carcassoneovský) rozměr přináší opravdu velký výběr komponent. Nejdřív se do krabice zhoupneme spolu s hlavní postavou trapera a jeho doprovodnými zvířátky – medvědem a veverkou.

blocky-mountains-12

Pro hráče je připravena jedna oboustranná deska mapy, která nabízí cestičku z kempu až nahoru na vrcholek hory. Právě tuto desku si položí hráči před sebe očíslovanou stranou. Hned pod ni rozdělí do tří hromádek podle zadní strany (písmenka A, B a C) a každou zvlášť zamíchají. Ke každému balíčku přidělí dvě sovy – jednu podle písmene a druhou náhodně. Poblíž rozloží hráči také všechny velké dřevěné desky různých tvarů, spolu s nimi sem položí také dřevěné tyče s háky a jeden provaz (ten má také na jedné straně očko a na druhé háček).

Každý z hráčů dostane podle zvolené barvy jeden žeton postupu a položí jej do tábora. K tomu dostanou jednotliví soupeři trojici žetonů veverek, které si položí na políčko odpovídající hráčově zvolené barvě.

V jednotlivých kolech je vždy jeden hráč hlavní a může si vybrat horní kartu libovolné z trojice možných hromádek úkolů. Taková karta rovnou určí vzhled trasy, kterou musí hráči společnými silami postavit. To je aktuální úsek jejich horolezecké cesty na vrchol. Může zahrnovat seskoky, šplhání, úzké chodníčky i průrvy. Většina dřevěných dílků je šedá a nezáleží na tom, jaké hráči použijí. Pouze ty barevně odlišené jsou důležité, protože mají nějaká specifika. Zelená je start, červená je pak konec.

blocky-mountains-10

A právě na úvodní destičku hráči umístí dřevěnou postavičku horolezce (s očkem na hlavě), ale často také žeton zásob. Oba je třeba úspěšně provést trasou od začátku do konce a to bez chyby. Použít k tomu mohou pouze speciálních tyčinek s háčky. Právě s jejich pomocí posouvají hráči figurku, která musí navštívit postupně všechny destičky po cestě, na některých jej musí dokonce hráč odpojit a teprve pak pokračovat dál. Jindy hráči budou využívat provaz k táhnutí figurky či vytahování přes tunel.

Ale kromě figurky leží na startu také žeton zásob, který žádné záchytné body nemá. Hráč jej tedy musí opatrně postrkovat napříč celým územím a jeho pohyb je mnohem hůř kontrolovatelný.

Pokud se hráči podaří splnit celý úkol, může otočit žeton sovy pod danou úrovní karet a podle toho si přičíst body. To znamená, že jeho žeton postoupí ze základního tábora kupředu. Na každý úkol mají hráči jeden pokus, ale kromě toho mohou utratit svůj žeton veverky a tím získat jedno bonusové opakování.

blocky-mountains-21

Poté je na řadě další hráč, který se může rozhodnout zdolat buď stejnou trasu a dostane body z druhého žetonu sovy. Tento žeton odhodí a nahradí jej novým náhodným a znovu tajným, zatímco sova s písmenkem zůstane stále ležet pod balíčkem. Za cenu jedné nebo více veverek ale hráč může také změnit trasu, odhalit novou kartu, postavit destičky a zkusit zdolat takový úkol.

Hráči takto prochází jednu trasu za druhou a tím se dostávají stále krok za krokem blíž a blíž k vrcholu hory. Jakmile některý z hráčů dosáhne špičky, tedy políčka s číslem sedmnáct, zbývá už jenom dohrát kolo. To jako jediné nabízí šanci pro ostatní soupeře, jak svého rivala ještě dohnat. Vítězí ten, kdo vyšplhal nejvýše.

Blocky Mountains je naprosto jedinečnou hrou, která řádně prověří vaši šikovnost. Nabízí naprosto unikátní zážitek, ve kterém procházíte svojí vlastní figurkou trasu s jasně danými pravidly. Díky chytrému průběhu si opravdu připadáte jako nějaký horolezec, který zdolává vrcholek nějaké osmitisícovky.

blocky-mountains-17

Snad nejblíž tomuto průběhu jsou cvrnkací hry, jako je Flick Em Up. Ale ani ty není možné jednoduše s Blocky Mountains srovnávat. Tahle hra si stojí prostě ve svojí zvláštní kategorii. A dostatečný počet karet s různými úrovněmi obtížnosti zaručují, že vás jen tak neomrzí. V průběhu jedné partie vyzkoušíte jen pár různých úkolů. Některé těžší, jiné lehčí. Navíc pokročilejší karty nabízí ještě vylepšení. Hráč sám se rozhodne, jestli postaví trasu s ním nebo bez něj a tím ovlivní získané body při úspěšném splnění.

Hráči sami si volí obtížnost. A jejich rozřazení do tří písmen opravdu odpovídají a náročnost výrazně narůstá. Autor chrlí na hráče nápady a ti se skvěle baví. Jednotlivé úkoly jsou velmi zajímavé, ale především pořádně prověří šikovnost. A tady je asi základní kámen úrazu, protože dovednostní hry vyžadují specifické publikum. Pokud vás tento styl nebaví, pak asi nebudete z Blocky Mountains nijak nadšeni.

Je dobře, že hráči mají možnost opakovat svoje snažení. Ani to nezpomalí celkový průběh partie, protože pro všechny je napínavé sledovat, jak se daří ostatním. Velmi překvapivý je rozsah počtu hráčů, protože partie se může účastnit až sedm soupeřů. A při stoupání na vrchol to je stále stejná zábava.

blocky-mountains-26

Kromě už popsaných možností tu je ale také šance hrát Blocky Mountains jako týmové snažení. Pro tuto variantu hráči využijí druhou stranu mapy a naopak odloží stranou žetony sov, které nebudou třeba. Hráči postupují nahoru jako tým a nesmí jim dojít zásoba karet.

Pochvalu si zaslouží i zpracování. To využívá vlastně jen dřevěné materiály a působí velmi dobře. Mnohem důležitější je ale grafika samotných karet, která hráčům dokáže vysvětlit úkol jen pomocí několika šipek a barev. Většinu času není pochyb, co se po vás chce. A ani samotné kresby úplně nezaostávají, ačkoliv je to spíš taková pohádková grafika.

blocky-mountains-29

Blocky Mountains jsou velmi zajímavou hrou, která sice zůstává jen zábavou o šikovných prstech, ale svým chytrým využitím stavebních bloků a tras nabízí velmi unikátní zážitek. Blocky Mountains musí udělat radost každému milovníku napínavých dovednostních her.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorGerhard Junker
IlustraceKlemens Franz
VydavatelJuhu-Spiele
Rok vydání2014
Počet hráčů1 - 7
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieAction / Dexterity, Adventure
MechanismyCooperative Game, Modular Board
RozšířeníBlocky Mountains: A Little Game Adventure – Save the Goose, Blocky Mountains: Add-on, Blocky Mountains: Double-Set Bonus Routes, Blocky Mountains: Dream Route Card, Blocky Mountains: Schneller Aufstieg / Zeittraining Promo, Blocky Mountains: Starting Player Route Card, Blocky Mountains: The Big Game Adventure Book, Blocky Mountains: The Rock Slide
RodinaCrowdfunding: Startnext

Více o hře.

Recenze: Blocky Mountains – hory a kopce
Blocky Mountains jsou velmi zajímavou dovednostní hrou, ve které hráči neustále staví nové trasy a poté je musí překonávat figurkou i žetonem zásob. Chce to pořádně šikovné prsty, kola jsou ale velmi rychlá a celá hra se neustále mění. K dobrému dojmu přispívá i dřevěné zpracování. Hra udělá radost všem, kdo rádi dokazují svoje schopnosti. Do hry ale nepřidáte žádnou strategii. A bodování určitě mohlo být vyřešeno lépe. Blocky Mountains je ale i tak super.
Klady:

+ kompetitivní i kooperativní verze
+ jedinečné trasy
+ až pro sedm hráčů, stále zábavné
+ šťouchání pomocí tyčinek i provazu
+ originalita
Zápory:

- slabší bodování
- dovednostní hry jsou jen pro někoho
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Cerebria Card Game – tištěné emoce