Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Cacao – a mě se právě teď líbí kakaová…

Objevujte prales, hledejte kakaové plantáže a své zisky optimalizujte prodejem, důležitý je však i dostatek vláhy a přízeň bohů. V džungli, ve které budete často narážet na své soupeře, je to mnoho k vidění a k získání. Své osady budete muset postavit tak, abyste skrze kakao či zlaté dole na konci hry měli nejvíce zlatých mincí a jako nejsilnější kmen jste ovládli zelené království.

Hra Cacao je milá rodinná hra, která vás určitě nezklame a spíše příjemně překvapí svojí kvalitou a příjemným zpracováním. Svým herním principem navazuje na osvědčené přikládání a stavění herní plochy a la legendární Carcassone. Carccassone ve svém základu byl však odkázán na poměrně velké štěstí, jaký čtvereček si vytáhnete, ve hře Cacao však máte mnohem více kombinací, možností a vše do sebe zapadá lépe a komplexněji.

Autorem této hry je méně známý australský autor Phil Walker-Harding a byla v roce 2015 jako první vydána vydavatelstvím Abacus Spiele. Hra je sice jazykově nezávislá, ale pro české hráči ji v ČR připravilo také Albi a vy si za rozumnou cenu můžete pořídit do svého rodinného a přátelského hru jistou zábavu, která potěší i zkušené hráče.

cacao-09

Hra Cacao je pro 2-4 hráče a trvá 30-45 minut. Krabice obsahuje jednoduchý návod, kruhové desky hráčů, 11 „akčních“ destiček pro každého hráče stejný set, 28 kartiček džungle a několik žetonů mincí a samozřejmě kakaové boby. Hráči se střídají na tahu a přikládají na herní šachovnici (vesnice se vždy střídá s džunglí) čtvercových polí svojí vesnici. Na kraji těchto destiček jsou vyobrazeni 0-3 meeplové a představují symbol, kolikrát bude přilehlá akce na dané straně vyvolána. Tedy 2 vesničani získají např. 2 boby, 2x můžete prodat či u posvátného chrámu přičtou pro finální vyhodnocení dvě „síly“. Jelikož se jedná o šachovnicové herní pole, je pravděpodobné, že přiložením jedné destičky vyvoláte i více akcí najednou. Důležité je poznamenat, že tyto akce jsou instantní a pouze jednorázové. Každý z vyobrazených vašich domorodců vám tedy pomůže pouze jednou.

Pokud po přiložení chýší bočně sousedí prázdné místo se dvěma chýšemi, navíc ještě přidáte z nabídky jednu kartičku džungle. Jedním tahem tak můžete vyvolat řetězec akcí. Na herním plánu se však vyskytují množství chatek soupeře a vy se tak budete snažit soupeřovi přihrát co nejmenší výhodu, ideálně žádnou (například možnost prodeje, když nemá k dispozici žádný kakaový bob). Vítězné body získáváte právě prodejem dříve získaných bobů. Další možností jsou zlaté doly, okupování vodních zásob či mít na konci hry více panáčků v okolí posvátných chrámů než soupeř.

cacao-08

Hra velice svižně utíká a nabízí vám po stranách zvětšujícího se plánu mnoho a mnoho variant a všechny jsou pěkné. Konec hry nastává, pokud všichni hráči využili svých jedenáct destiček a měli tedy možnost aktivovat všechny své vyobrazené meeply. Ztratí ten, jehož domorodci na konci hry směřují ven z hracího plánu a jejich aktivace a zisk nebyl využit. Tratit či získávat také můžete z dobrého či naopak nevyužitého prodeje. Poslední možný efekt, který ještě nebyl zmíněn, je zisk „kultu“. Tyto kulty můžete v závěru hry využít na to, že místo klasické přiložení své vesnice na kraj hracího plánu přestavíte některou vesnici uvnitř džungle, která je již ze všech stran obklopena pralesem a vyvolá množství překvapivých a přínosných akcí.

Kdo má na konci hry více peněz, je vítězem. Vzhledem k vyrovnaným podmínkám a malému množství náhody (víceméně pouze v nabídce políček pralesa a také v jakém pořadí vám chodí vaše vesnice) je vaše bodové skore vyrovnané a vítěz nebývá moc jistý. Ve hře je vzhledem k vysoké interaktivně přiměřené množství škození a můžete některého soupeře drobně vytrestat. Jak bylo řečeno, jednoduchá pravidla, rychlý herní čas a skvěle namíchaný koktejl kombinací, strategie, štěstí, náhody a škození – to vše dělá tuto nenápadnou a ničím šokují hru přesně tím, čím by měla být. Hra Cacao je také výborně hratelná ve dvou a někteří hráči naopak doporučují především vyrovnaný duel. Ke hře již vzniká několik drobných rozšíření, takže uvidíme, zda Albi ještě něco přihodí.

cacao-05

Cacao lze doporučit nejen malým dětem na spaní, ale i jejich rodičům a partě přátel. Díky jednoduchým pravidlům, jasným symbolům a svižné hře, ve které se potýkáte s klasickým dilematem, jaká možnost je nejlepší, je hra skutečně vhodná a doporučitelná pro všechny. Princip je jednoduchý, ale hlavu si budou lámat i zkušení hráči. Takto by měli rodinné moderní hry vypadat, toto je správná cesta pro české vydavatele, jak přilákat více a více obyčejných lidí k deskovým hrám. Toto je skvěle vyvážený herní koktejl zábavy, který si nehraje na nic, čím není. Cacao je prostě jednoduchá, zábavná hra pro široké publikum, která nikoho extra nepřekvapí, ale také nezklame. Lze doporučit spíše pro konzervativní hráče.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorPhil Walker-Harding
IlustraceClaus Stephan
VydavatelABACUSSPIELE, 999 Games, Albi, Cranio Creations, cutia.ro, Devir, Fantasmagoria, Filosofia Éditions, G3, Gém Klub Kft., GoKids 玩樂小子, Korea Boardgames, Lautapelit.fi, uplay.it edizioni, White Goblin Games, Z-Man Games
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba45
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(31 voters)
KategorieEconomic, Farming, Territory Building
MechanismyArea Majority / Influence, Hand Management, Map Addition, Tile Placement
RozšířeníBrettspiel Adventskalender 2015, Brettspiel Adventskalender 2016, Cacao: Big Market, Cacao: Big Market & Golden Temple, Cacao: Chocolatl, Cacao: Chocolatl – New Huts, Cacao: Chocolatl – New Storage Spaces, Cacao: Diamante, Cacao: Diamante – New Huts, Cacao: Die Lichtung, Cacao: Golden Temple, Cacao: Volcanoes
RodinaCountry: Mexico, Digital Implementations: Board Game Arena, Digital Implementations: VASSAL, Digital Implementations: Yucata, Food & Drink: Chocolate, Theme: Tropical
Alternativní názvyKakao, Kakaó, 可可亚 Cacao, 카카오

Více o hře.

 

Recenze: Cacao – a mě se právě teď líbí kakaová…

Klady:

+ jednoduchá pravidla
+ spousty možností
+ hra odsýpá
+ pro začátečníky i pokročilé
+ taktiku musíte přizpůsobovat vývoji
+ Bob a Bobek
Zápory:
+ nic nového pod sluncem; šedý, ale krásný nadprůměr+ po pár hrách se může okoukat
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Cross Hares Testing Ground – zaječí Rambo