Recenze: Coloretto – měnit barvy je zábava

coloretto-15

Určitě se vám někdy stalo, že jste se zrovna nudili ve vlaku, nebo jen byla doma dlouhá chvíle a vám se nechtělo hrát nic velkého. Coloretto je pro takovéto příležitosti hra jako vyšitá. Jedná se o jednoduchou, rodinnou karetní hru určenou pro dva až pět hráčů, v níž hráči coby chameleoni mění barvy a snaží se získávat co nejvíce karet od stejného druhu.

Hra je mezi námi již 11 let. Na našem trhu však jen deset a právě proto se společnost Corfix Distribution rozhodla vydat jubilejní edici k desátému výročí tohoto slavného kousku Michaela Schachta (Mondo, Aquaretto), jež je ilustrován samotným autorem a Oksanou Svitsun.

Jelikož se jedná čistě o karetní hru, tak v pěkné zelené krabičce najdete “jen” karty. Těch je dohromady 88, kdy valnou většinu z nich zabírají karty zbarvení chameleona. Je zde sedm různých barev, které budete moci jako chameleon sbírat. Karty zbarvení v jubilejní edici nabízejí detailní podívanou nejen na roztomilého chameleona v různých barvách, ale také na pozadí stejné barvy.

coloretto-06

Kromě karet zbarvení jsou ve hře přítomny i karty žolíků a nově i karta zlatého žolíka, což je další bonus k desátému výročí. Poslední karty, které budou hráči sbírat jsou karty bodů. Ty na sobě mají číslo + 2.

No a nakonec zbývají jenom karty řad, přehledové karty, na kterých je napsáno bodování a karta posledního kola.

Nejdříve si hráči vezmou přehledové kartičky a doprostřed stolu se položí tolik karet řad, kolik hraje hráčů (výjimku tvoří hra dvou hráčů, tam se používají tři speciální karty řad). Každý hráč si vybere jednu barvu z karet zbarvení a tu si položí před sebe lícem vzhůru. Všichni hráči musí mít odlišnou barvu. Zbylé karty zbarvení se zamíchají a do balíčku se vsune karta posledního kola tak, aby byla šestnáctá od konce. Tímto jednoduchá příprava končí a může se jít na samotnou hru.

Cílem všech hráčů je měnit zbarvení svého chameleona tak, aby měl hráč na konci hry jen tři různé barvy a zároveň od každé barvy co nejvíce karet. Chameleoni to však nesmějí přehánět. Všechny nadbytečné barvy jsou totiž na konci hry penalizovány minusovým bodovým ziskem. Dost ale předbíhání, podívejme se, jak se to vlastně hraje.

coloretto-11

Hráč má ve svém tahu na výběr jenom ze dvou možností. A to buď líznout novou kartu z balíčku a zařadit ji do jedné z řad, nebo jednu z řad celou vzít. Ano, to je celé, o to je to však více záludné.

Hráč pochopitelně nemůže obě akce provést naráz, takže když si lízne a zařadí kartu do jedné z řad, nemůže si ji rovnou vzít a musí počkat, než ostatní hráči provedou svůj tah. Navíc pokud  se hráč rozhodne k sebrání řady, tak toto kolo již nemůže hrát.

Tím pádem je hráč vystavován mnohdy do sice banálních, za to však velmi těžkých rozhodnutí. Vzít si řadu, nebo ještě počkat, zařadit novou kartu a v příštím tahu si možná vzít cennější řadu.  Navíc hráči nesmějí zapomenout ani na to, že mohou sbírat jen tři barvy, takže mnohdykrát pěkně vypadající řada, nemusí být tím nejlepším řešením a naopak.

coloretto-09

Jakmile je jedna z řad sebrána, je do konce kola neaktivní, tudíž se do ní nové karty mohou přikládat až v dalším kole. Do každé z řad se vejdou jen tři karty, takže jakmile se řady zaplní, hráči si je musí začít brát, jestliže tak neučinili dříve. Ten, kdo si vzal jako poslední řadu, začíná nové kolo. Hra pokračuje do té chvíle, než některý z hráčů neobjeví v balíčku kartu posledního kola. Poté se dohraje kolo a počítají se body.

Hráč si zvolí, které sbírky barev si chce nechat započítat jako plusové body a které případné přebytečné sbírky si chce nechat jako minusové body. Čím více karet od jedné barvy tím lépe, to však samozřejmě neplatí u těch nadbytečných barev. V této fázi přicházejí na řadu i žolíkový chameleoni. Ty si může hráč zařadit do jakékoli sbírky. Novinkou v jubilejní edici je již zmiňovaný zlatý chameleon. Ten funguje stejně jako normální žolík a navíc si hráč vezme jednu kartu z balíčku.

Rovnováhu ve  zbarvení svého chameleona se hráči musí snažit udržovat po celou dobu hry. Stejně tak se ale ostatní snaží vaši rovnováhu kazit tím, že například do řady, kterou si plánujete v příštím tahu vzít, vám přihodí nějakou  tu plívu, která vám na konci hry může pěkně zavařit.

coloretto-12

Interakce mezi hráči je tedy vysoká, ale stále příjemná. A také díky tomu, že je hra krátká a lehce vstřebatelná, frustrovaní, nebo naštvaní od hry odcházet většinou nebudete. Což je u rodinné hry rozhodně velké plus.

Největší kouzlo hry však tkví v její záludné jednoduchosti, řekl bych až škodolibé. Rozhodování je zde totiž minimum, ale je tak zásadní a těžké, že se vám celá hra bude jevit dostatečně strategicky vyspělá. Což na rodinnou hru i je. Zároveň díky krátké herní době kolem 20 minut si ji užije téměř každý a to kolikrát i opakovaně za sebou.

coloretto-14

 

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichael Schacht
IlustraceGuido Favaro, Michael Schacht, Oksana Svistun
VydavatelABACUSSPIELE, 999 Games, Albi, Brain Games, Corfix, Devir, dV Giochi, G3, Grow Jogos e Brinquedos, HomoLudicus, Kaissa Chess & Games, Korea Boardgames Co., Ltd., Lautapelit.fi, Lifestyle Boardgames Ltd, Möbius Games, Oya, PS-Games, Red Glove, Rio Grande Games, Swan Panasia Co., Ltd.
Rok vydání2003
Počet hráčů2 - 5
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(94 voters)
KategorieAnimals, Card Game
MechanismyCard Drafting, Push Your Luck, Set Collection
RozšířeníColoretto for two players, Coloretto: +3-Karte, Coloretto: The Extra Cards, Coloretto: The Limit Cards, Coloretto: Zwei Neue Übersichtskarten, Stadt Land Spielt Limitierte Sonderdrucke 2015
RodinaAnimals: Chameleons, Digital Implementations: Board Game Arena, Game: Coloretto, Theme: Tropical
Alternativní názvyColoretto edizione anniversario 10 anni, Coloretto+, Coloretto: 10 years edition, Coloretto: 10 Ans Déjà, Coloretto: 10 Jahre Jubiläumsausgabe, Coloretto: 10 let jubilejná edícia, Kameleon, Χαμαιλέοντες, Колоретто, コロレット, 變色龍, 컬러레또

Více o hře.

Recenze: Coloretto – měnit barvy je zábava

Colloretto, stejně jako chameleon, zdárně mate. Hra je sice v principu jednoduchá ne-li triviální, ale právě protihráči a chytrý mechanismus, kterého jsou všichni součástí, z ní činí vcelku nečekaně zábavnou hru, která je navíc velmi chytlavá. Ačkoli se nejedná o nic, na co byste vzpomínali, jako jednoduchá rychlá zábava, která se navíc hodí i na cesty, Coloretto bohatě postačí.
Klady:

+ přenositelnost
+ sofistikovaná jednoduchost
+ těžké rozhodování
+ pěkné grafické zpracování
+ pohodovost
Zápory:

- na partie brzo zapomenete
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Smart Games IQ Box – chytrá krabička