Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Desetiboj – staňte se Šebrlem doma v obýváku

Snažíš se uklidnit dech, ale napětí je silnější než ty. Všechno se soustředí jen na jeden jediný okamžik – na startovní výstřel. Do pozadí ustoupil povyk diváků i křik trenéra, který se snaží o poslední rady. Vnímáš jen vlastní dech a snažíš se jej sladit s očekávaným výbuchem, aby z jejich souladu vznikla mohutná a nezadržitelná erupce.

Soustředění prořízne až očekávaný zvuk. Následuje lehké uvolnění, když s výdechem přenášíš veškerou sílu do nohou. Jak opouštíš startovní bloky, vrací se ti sluch, dolehne k tobě ohlušující řev několika desítek tisíc fanoušků.

„Uteč tomu, uteč!“ pomyslíš si.

Levá, pravá, levá, pravá, v přirozeném rytmu pokládáš před sebe jednu a druhou nohu a každý pohyb tě přináší blíž k cíli. Už ji vidíš: bílou vítající čáru, předkloň se, teď! A pak tě zahalí už jen blesky fotoaparátů a nepopsatelná radost z vítězství.

Desetiboj se nachází na hraně naší rubriky. Nejedná se vlastně ani tak o deskovou hru, jako spíše o zábavu společenskou. Užijete si ji sice stále v teple domova, ale již vám nebude stačit používat pouze hlavu a ruce, zde budou nejdůležitějšími partiemi vaše nohy.

Ztvárnění atletického desetiboje se objevuje skrz herní odvětví od osobních počítačů až po mobilní telefony. Ve všech jejich variacích jste však museli namáhat pouze palce či v lepším případě několik dalších útvarů vyrůstajících z dlaně.

Ve firmě Made se nechali inspirovat stále populárnějšími tanečními podložkami DDR a dali jim nové poslání. Rozpohybují vaše ruce a nohy stejně, jako to udělalo Eye Toy pro Playstation 2. Pohybové hry jsou dnes velmi oblíbené, o čemž svědčí i obrovský úspěch konzole Wii od firmy Nintendo, a tak by se zdálo, že Desetiboj klepe na příslovečná vrátka bestselleru. Ale nepředbíhejme.

Celou rozměrnou krabici zabírá kromě jednoho listu s návodem k obsluze pouze obrovská podložka na několikrát přeložená, aby se do ní vůbec směstnala. Po každém použití ji tam můžete (a asi i budete chtít, vzhledem k jejím rozměrům 150×80 centimetrů) znovu umístit, s čímž se pojí první nepříjemnosti. Čeká vás zápas s nepoddajným materiálem, ale především riziko, že se častým přehýbáním mohou poškodit spoje v podložce.

Sportovnímu náčiní poroučí řídící jednotka, umístěná uprostřed na horní straně podložky. Do ní vedou všechny kontakty z dotykových spínačů, ale především v sobě obsahuje celou hru Desetiboj. Z ní vystupuje pouze jeden spojitý drát, který je ukončený třemi cinch přípojkami. Znamená to, že připojíte hru ke každému televizoru a znamená to také, že podložka nepotřebuje externí napájení. Potřebné baterie nejsou součástí balení. Teprve po jejich vložení můžete přepnout video vstup televizoru a toužebně očekávat uvedení do světa atletiky.

V návodu ani nikde jinde jsme nenašli uvedenou nosnost podložky, z čehož lze usuzovat na dvě varianty – buď výrobce nemyslel na skutečnost, že by hru mohl hrát s dětmi i dospělý jedinec, nebo neexistuje žádný limit. Věříme v druhou variantu a bereme to jako výhodu.

Šestnáctibitová grafika, kterou se výrobce chlubí na obalu, je pochopitelně asi to nejlepší, co se dá z tak malé krabičky za tuto cenu vymačkat. Přesto dnešní mladá generace již odrostla koukání na kostičky a domýšlení postaviček do krásných, antialiasingem vyhlazených kontur. Pro nás tato skutečnost na hratelnost vliv neměla, věříme však, že se najde mnoho dětí, kteří nad grafikou Desetiboje ohrnou nos.

S hrou se můžete utkat o samotě nebo ve dvou. Pro trénink slouží jednoduchý mód Free Mode, v němž si můžete bez stresu nacvičovat disciplíny. Bohužel si hra nepamatuje předchozí výkony, a tak veškeré překonávání osobních rekordů padá. To je velká škoda, protože tohle pro mne byla vždycky jedna z největších motivací pro návraty ke sportovním hrám.

V módu Decathlon Championship se můžete opět osamoceni nebo ve dvojici utkat o titul šampiona, napříč všemi deseti klasickými disciplínami. Hra je obsahuje v klasickém a správném pořadí: 100 metrů, skok do dálky, vrh koulí, skok do výšky, 400 metrů, 110 metrů překážek, hod diskem, skok o tyči, oštěp a závěrečná vyčerpávající míle.

V návodu je u jednotlivých disciplín stroze popsána jen funkce každého tlačítka (obvykle je využijete všechny). Bohužel u technických disciplín je pak těžké přijít na to, jak se vlastně celý úkon ovládá – kdy tlačítko mačkat, kdy držet? Nakonec do toho přece jen proniknete a budete házet obrovské hody, které by vám i Jan Železný záviděl.

I zde je zachován klasický přístup: pro běh slouží co nejrychlejší střídání šipek vlevo a vpravo, šipky nahoru a dolů slouží pro techničtější věci, jako start nebo náklon pro cílovou fotografii. U technických disciplín je pak skladba pochopitelně jiná.

Fyzická blízkost soupeřící osoby vede ke škádlení, ale také ke kontaktům a konfliktům, protože oba ovládací prvky jsou poměrně blízko u sebe. Co je však nejdůležitější, je fakt, že oba hráči hrají současně, což velmi zvyšuje atraktivnost celého tématu. Bohužel pak soupeří pouze proti sobě a softwaroví oponenti přestávají existovat, což může někomu vadit, protože závod je méně variabilní.

Také mi u šampionátu chyběla možnost sledovat výkony ostatních, byť by byly zobrazeny s možností jejich sportovní představení přeskočit. Člověku hodně klesá motivace, když se výsledek svých tří pokusů dozví až na konci disciplíny.

Rozměry podložky jsou zde nastaveny především pro děti a s dospělými se příliš nepočítá. Na druhou stranu těžko si představit, že by podložka mohla být ještě větší.

Největším a velmi vážným problémem, se kterým jsme se při hraní setkali, je materiál, z něhož je hrací plocha vyrobena. Podložku totiž tvoří dvě na sobě nezávislé vrstvy materiálu, které po sobě velmi rády kloužou a dokonale kazí požitek ze hry. Nepomůže ani změna podkladu. To je velice nepříjemné, protože nemůžete potomky nechat při hře o samotě bez rizika nějakého úrazu. A pozor: v ponožkách rozhodně žádný rekord nepřekonáte, možná jedině ten Martiny Sáblíkové v bruslení. Schůdným řešením byla s trochou cviku hra vsedě, která kupodivu byla občas účinnější než u stojícího soupeře.

Cenově je Desetiboj velmi přijatelně nastavený (v některých obchodech jej lze sehnat i o stokorunu levněji než je doporučená cena), pokud jej porovnáme se situací na trhu tanečních podložek, které začínají na tisíci korun za nejnižší modely. K těm však, na rozdíl od tohoto zařízení, nedostanete žádnou přidanou hodnotu. Na druhou stranu jde o jednostranně použitelnou věc, protože podložku, kterou se zabýváme, jinak využít nelze, ačkoliv by se to nabízelo.

Desetiboj přináší do světa společenských her vítr jménem tělesná aktivita. Využívá k tomu téma naší republice velmi blízké, protože tento sport se u nás těší velké oblibě, především díky osobám Tomáše Dvořáka a Romana Šebrleho. A právě do jejich kůže se můžete se svými potomky v obýváku ponořit a věřte nám, že je to dřina!

Recenze: Desetiboj – staňte se Šebrlem doma v obýváku
Klady:

+ snadné zapojení
+ spojení sportu v TV s pohybem
+ podložka v balení
Zápory:

- grafika
- podložka klouže
- jednostranné použití
- chybí opakované záběry
- výkony se neukládají
- absence soupeřů ve hře pro dva
2.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Dark Souls The Card Game – temnota v duši