Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Dominion Prosperita – zažijte opravdové bohatství

Dominion: Prosperita - balení

Parsper. Království, které nezná chudobu. Všichni lidé si žijí v hojnosti, a protože mají všeho dostatek, člověk by si řekl, že už nemohou potřebovat nic víc. Budou si žít spokojeně své životy, užívat si nevídané bohatství a nemuset utíkat před neustálou hrozbou chudoby. A tak to opravdu i na první pohled vypadá.

Jenže ve skutečnosti je tato země, stejně jako každá jiná, sužována mnoha problémy. Sice mohou být zdánlivě jiné, ale nakonec se znovu vrátíme ke staré známé hamižnosti a závisti. Ani ve světě bohatých totiž nemohou mít všichni stejně. A ti co mají méně, by chtěli víc, než mají ti bohatší. Nikoho už nezajímá, že vlastní vévodství nebo provincie. To je málo. Dnes je v kurzu platina a za ni kupované kolonie.

Kdyby přijel do království Parsper obyčejný člověk, asi by se hodně divil. Na každém rohu tu leží nějaká zapomenutá mince, kterou nikdo ani nezvedne. Až na vás. I vy totiž navštívíte toto království plné zlata, drahých kamení a zdánlivě spokojených lidí. Většina z nich se pouze dobře baví a nemají potřebu pracovat. Proto většinu svých zásob a surovin nakupují z jiných království.

Dominion: Prosperita - připravená hra

Překročte s námi nyní hranice této země. Společně zjistíme, jestli se její návštěva, třeba alespoň krátká, vyplatí. Všechno tohle by nám na příštích řádcích měla odhalit recenze na rozšíření karetní hry Dominion (recenze), tentokrát s podtitulem Prosperita. Za jejím zrodem znovu nestojí nikdo jiný, než Donald X. Vaccarino, který už mezi tvorbou nových rozšíření stihl vytvořit i další hry Kingdom Builder a novinku Gauntlet of Fools. Doprovodné ilustrace vytvořil Matthias Catrein, na kartách však je podepsáno mnohem více autorů. Do češtiny nám hru v červnu roku 2012 přenesla společnost Albi třičtvrtě roku po jejím oficiálním vydání.

Prosperita na první pohled tak trochu klame tělem. Obrázek jezerního zámečku s labutí a alejí stromů totiž zdobí velkou, čtvercovou krabici, v níž se ukrývaly předtím také hry Dominion: Intriky (recenze) a Dominion: Pobřeží (recenze). Přitom ale velká krabice neznamená automaticky samostatně hratelnou hru, jak už jsme se přesvědčili u rozšíření Pobřeží. Stejné to je i v případě Prosperity, k jejímuž hraní budete potřebovat krabici základní hry nebo Intrik.

Když totiž otevřete nazelenalou krabici, tak ve třech igelitem obalených hromádkách nenajdete základní karty majetku (statky, vévodství, provincie) ani peněz (měďáky, stříbrňáky, zlaťáky). To ale neznamená, že budete z jejich obsahu zklamaní. Čeká vás totiž rovných 25 nových karet království, ale k nim také dva balíčky nových základních karet – k penězům přibude platina v hodnotě 5 (nákupní cena 9), ke kartám vítězných bodů pak kolonie o hodnotě 10 bodů (nákupní cena 11).

Dominion: Prosperita - připravená hra

Z jejich cen je jasné, že se základní hrou byste asi neměli šanci si je dovolit. A právě proto většina karet království (konkrétně osmnáct) má na sobě v nějaké podobě použitý symbol mince, obvykle navyšující váš příjem. Ale k tomu se dostaneme později, teď ještě zpět k balení. V krabici totiž kromě toho klasických karet najdete ještě dvě novinky, podobné těm z krabice Pobřeží.

Rámečky vám ukrývají osmičku malých kartonových kartiček, které budou v průběhu hry sloužit ke kumulování bodů. Jeden navíc pak má na sobě obrázek obchodní cesty a v pravém horním rohu má místo symbolu vítězných bodů malou zlatou minci. Tato destička bude patřit všem v případě, že bude ve hře také karta Obchodní cesta.

Obrázky na zbylých destičkách jsou z různých míst a ilustrací z historie Dominionu, například z Pobřeží. Bohužel některé působí trochu necelistvým a vyříznutým dojmem – občas jsou dokonce useknuté části figurek nebo zvířat (například labuť má uříznuté břicho). K těmto destičkám pak nerozlučně patří také kovové žetony vítězných bodů, které nově nenajdete pouze na kartách. Zajímavý je na nich především materiál, protože jsou opravdu kovové, o čemž vás přesvědčí jejich hmotnost.

Dominion: Prosperita - rozehraná hra

Nová definice velikosti krabic pro Dominion tedy zní – pokud je to velká krabice, znamená to, že se jedná buď o samostatně hratelné rozšíření, nebo o takovou expanzi, která obsahuje navíc doplňující kartonové kartičky a také speciální mince.

Hlavním tématem Prosperity je bohatství, jak už napovídá její název. To znamená, že se na vás odevšad sypou cinkající peníze. To je samozřejmě pro hráče příjemné, protože mohou mnohem snáze nakupovat karty. Současně to ale vytváří také problémy v kontrole balíčku pro začátečníky, pokud do nabídky zařadíte levnější karty království z předchozích krabic. Na ty totiž hráči mají finance v podstatě od začátku.

Jinak se samozřejmě základní princip hry nijak nezměnil. Hráči tedy vykládají karty z ruky, nakupují za jejich hodnotu nové karty a budují si tak balíček. V každém kole mohou využít jednu a více akcí, kterými lze získávat body, výhodu, zahazovat karty nebo útočit na soupeře.

Dominion: Prosperita - karty

Partie končí za stále stejných podmínek, tedy v případě, že vykoupíte tři balíčky karet království, nebo pokud dojde balíček Provincií. Ovšem navíc v případě, že hrajete s kartami Platiny a Kolonií, může hra skončit také vyprázdněním balíčku Kolonií, pokud k němu dojde rychleji než k ostatním možnostem.

Takže tím jsme si představili jednu ze zásadních novinek. Karty Kolonií totiž s hodnotou deseti vítězných bodů jsou velice důležitou nákupní komoditou v pokročilé fázi hry. A také rozhodujícími kartami ve vaší ruce ve chvíli, kdy přijde na rozhodnutí. Z nižších hodnot karet vítězných bodů se tak stává (snad s výjimkou stále oblíbených provincií) spíš plevel, který nakupujete až ke konci hry, když vám zrovna nepřijde dostatek financí.

Mezi novými 25 kartami království je v Prosperitě rovných šest karet podporujících popichování mezi hráči a zahrnuje zaplňování soupeřových balíčků kletbami a měďáky, nebo si hraje s obsahem jejich dobíracích balíčků.

Dominion: Prosperita - rozehraná hra

Jednotlivé karty na sobě mají opravdu velice často hodnotu ve zlaťácích, kterou můžete použít k nákupu. Díky tomu máte mnohem větší příjem než obvykle a to obzvlášť, pokud budete hrát s kartami pouze z tohoto rozšíření. Pokud ovšem Prosperitu promícháte s nějakým jiným Dominionem, pak se jedná vždy o příjemné obohacení.

Ony totiž ve skutečnosti i ty karty, na nichž neobjevíte symbol mince, se často zaměřují na finance. Například Zastavárna vám umožní z odkládacího balíčku vrátit přímo do ruky libovolný počet měďáků. Tím výrazně vylepšuje pozici měďáků ve hře a někdo si je na rozdíl od klasických partií Dominionu může i ponechávat a naopak rozšiřovat jejich zásobu a učinit tak ze sebe opravdu zámožného magnáta právě v kombinaci se Zastavárnou.

Netradiční je ovšem třeba i Mincovna, díky níž si můžete vyrábět vlastní mince a obohacovat se zdarma. Nákup této karty ale není tak snadný, protože musíte odhodit všechny svoje karty peněz ve hře na smetiště.

Ovšem i karty, které nemají s bohatstvím společného nic, jsou velice zajímavé. Třeba Královský dvůr vám umožní zahrát libovolnou akční kartu z ruky třikrát (!).

Dominion: Prosperita - karty

Zvláštní kapitolou pak jsou karty označené jako peníze, se zlatým okrajem, které na vás doslova chrlí finance: Bohatství vám přidá zlaťák za nakoupenou kartu vítězných bodů, čímž urychluje konec hry, Kamenolom sleví všechny akční karty o 2, a Banka má hodnotu jedné mince za každou právě vyloženou kartu peněz. Určitě si tedy dokážete představit, jaké peníze se neustále ve hře točí a s nákupy není problém snad jen s výjimkou extra drahé Kolonie.

Ale hlavní dvě novinky by se měly točit kolem kovových žetonů, které jsme zmiňovali v popisu balení. Karty Biskup, Památník a Hrdlořez umožňují hráčům získat vítězné body navíc k těm, které přichází z karet. Mohou je tak sbírat už od začátku, aniž by jim překážely v herním balíčku.

Na každé ze zmíněných karet najdete +1 a symbol vítězných bodů. To znamená, že si na svoji herní destičku s obrázkem položíte jeden kovový žeton bodů ze společné zásoby. Tyto žetony se na konci hry normálně započítávají do vašich nasbíraných bodů.

Dominion: Prosperita - rozehraná hra

Žetony a desky tedy nabízí nový způsob, jak se probojovat k vítězství. V krabici je celkem šestnáct jednobodových a patnáct pětibodových žetonů, které by tedy měly stačit i těm největším sběračům. Novinka výborně rozšiřuje herní zážitek a přináší novou cestu k úspěchu – záleží na tom, pro jakou se hráč rozhodne. A to je vždy vítaná novinka.

Neméně zajímavé jsou ovšem i žetony mincí a to přesto, že jich je pouze osm. Hráči je nemohou nikdy získat přímo pro sebe. V partii budou spolu s přídavnou společnou deskou pouze v situaci, kdy mezi kartami království budete mít Obchodní cestu. V takové situaci na začátku partie položíte jeden žeton mince na každou kartu vítězných bodů, která je v nabídce – tedy na Provincie, Kolonie, Vévodství i Statky, ale případně i na další karty království, které mají hodnotu ve vítězných bodech.

Ve chvíli, kdy někdo z jednotlivých hromádek nakoupí první kartu, přesunete minci na desku Obchodní stezky. A za každou takovou minci na desce pak získáte plus jeden zlaťák k nákupu při zahrání karty Obchodní stezka.

Dominion: Prosperita - desky hráčů

Tím se postupně zvyšuje příjem, jak hra postupuje. Hráči vlastnící Obchodní stezky mají zájem na tom, aby se přesunulo co nejvíc mincí na desku, ale současně si nechtějí obsadit svůj balíček kartami vítězných bodů.

A jaký tedy máme dojem z hraní Prosperity? Výborný! Mohlo by se sice zdát, že tyhle nové karty jsou až příliš silné a zatlačí ostatní karty z minulých krabic do pozadí. Naštěstí to není pravda. Pokud nakombinujete Prosperitu s jinými rozšířeními, stále budete nakupovat i ostatní akční karty, stejně jako zůstanete věrní Vévodstvím a Provinciím, když budete mít víc nákupů. Ani Platina není tak jasným nákupem, protože v tu chvíli máte současně také dostatek peněz na nákup Provincie a rozhodování je tak o to těžší.

Je skvělé, že do nabídky přibyly nově také akční karty, které stojí sedm zlaťáků. Ty zdárně vyplňují mezeru, která zde byla v předchozích balíčcích. Většina karet v Prosperitě je dražší a obvykle se cena pohybuje kolem hranice pěti zlatých a víc. Začátek tak není rozhodně jednoduchý.

Dominion: Prosperita - vítězné body

Přitom je ale celá partie zásluhou nových Kolonií a dražších karet také o něco delší. Ovšem to není tentokrát negativum, protože si naopak užijete hromadění financí, o kterém se vám v předchozích Dominionech ani nezdálo.

Výtečné jsou také karty pokladů, které slouží jako akční karty, ale současně vám ještě přidávají k nákupům. Jejich schopnosti jsou zajímavé, což ovšem platí i pro ostatní karty. Není zde žádná, která by se tvářila nezajímavě, nebo byste se bránili jejímu zařazení mezi výběr deseti karet království. Najdete zde ale také zajímavé interakce s kartami z předchozích rozšíření, třeba Zloděj je pro hru, ve které využíváte karty Platiny, prostě skvělý.

Samozřejmě se sami hráči mohou rozhodnout, jestli v dané partii Kolonie a Platinu použijí. Někdy jejich využití může trochu snížit důležitost jiných karet království s vítěznými body, ale nikdy takovým způsobem, který by výrazně poznamenal zážitek z partie.

Dominion: Prosperita - karty

Zpracování je klasické a ilustrace opět jsou některé moc pěkné, jiné spíš průměrné. Kartonové desky jsou zde v podstatě tak trochu navíc a hráči by se bez nich klidně obešli a mohli si tak hru pořídit za trochu nižší cenu.

Prosperita nabízí nová zajímavá komba, která budou moci hráči objevovat a současně zachovává vyváženost a zajímavost hry, která je Dominionu vlastní. V konečném důsledku se tak Prosperita dá označit jako nejdůležitější a nejpovedenější rozšíření Dominionu, které je na trhu. Pokud tedy vlastníte základní sadu, pak toto je balení, kterou byste si určitě měli pořídit!

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDonald X. Vaccarino
IlustraceJoshua Gerald Balvin, Brian Brinlee, Eric J. Carter, Matthias Catrein, Julien Delval, Alex Drummond, Kim Feigenbaum, Rick Hershey, Martin Hoffmann, Simon Jannerland, Tomasz Jedruszek, Ryan Laukat, Harald Lieske, Dennis Lohausen, Marcel-André Casasola Merkle, Kieron O'Gorman, Tu Peishu, Marco Primo, Rom, Jason Slavin, Lee Smith, Lee Smith, Jason Snair, Claus Stephan, Colin Thorm, Colin Throm, R. C. Torres
VydavatelRio Grande Games, 999 Games, Albi, ASS Altenburger Spielkarten, Devir, Filosofia Éditions, Games Factory Publishing, Hans im Glück, Hobby Japan, Korea Boardgames, Lautapelit.fi, Stupor Mundi, Ystari Games
Rok vydání2010
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk13 and up
Jazyková závislostExtensive use of text - massive conversion needed to be playable
(31 voters)
KategorieCard Game, Expansion for Base-game, Medieval
MechanismyDeck, Bag, and Pool Building, Delayed Purchase, Hand Management, Open Drafting
RozšířeníDominion: Prosperity – Update Pack, Dominion: Sammler-Box, Dominion, Dominion (Second Edition), Dominion (Second Edition) Big Box, Dominion: Big Box, Dominion: Einsteiger-Bigbox, Dominion: Intrigue, Dominion: Special Edition, Het Koninkrijk Dominion
RodinaCrowdfunding: Wspieram, Digital Implementations: VASSAL, Game: Dominion
Alternativní názvyDominion: Blütezeit, Dominion: Nousukausi, Dominion: Prosperidad, Dominion: Prosperita, Dominion: Prosperità, Dominion: Prospérité, Dominion: Welvaart, Dominion: Welvaart, Dominion: Złoty Wiek, ドミニオン:繁栄, 도미니언: 약속된 번영

Více o hře.

Recenze: Dominion Prosperita – zažijte opravdové bohatství
Dominion: Prosperita je bez odkladů tím nejlepším rozšířením pro tuto oblíbenou karetní hru. Rodinný deckbuilding znovu vylepšuje především zařazením nové cesty k vítězství. Nemusíte se totiž zaměřit pouze na sběr vítězných bodů z karet, ale lze je získávat i jiným způsobem v podobě kovových mincí. Ve hře jsou také nové karty pokladů, které kromě speciální akce přispějí svojí hodnotou také k nákupům. Konečně mezi kartami najdete také nákupní hodnotu sedm, které vyplňují prázdné místo. Obecně mají karty velice dobré nápady a efekty. Dominion: Prosperita je o bohatství, za které si zdánlivě můžete koupit všechno. A přesto jeden z vás bude nejrychlejší, nejbohatší a vítěz..
Klady:

+ nové karty kolonie a platina
+ obchodní cesta postupně přidává zisky
+ kovové žetony mincí a bodů
+ nová cesta k vítězství – sběr bodů mimo balíček
+ výborné karty pokladů
+ můžete si určit, kterou část Prosperity použijete
+ obohacuje i jiná rozšíření
Zápory:

- zbytečné desky pro hráče
- trochu delší herní doba
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Champions of Midgard – Valhalla a The Dark Mountains