Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Gecko – skok je cesta k vítězství

gecko-01

Je to malé, zelené a pěkně neposlušné. Cože to je? Já! Koukám se do zrcadla a pořád nemůžu uvěřit tomu, že jsem zabloudil. Neposlouchal jsem prosby svých rodičů a pořád chtěl jít do světa a ukázat, že jsem ten nejlepší lezec. Jenže několik zatáček a najednou mi žádný strom ani kámen nepřipadal povědomý. Chvilku jsem pobíhal, ale to možná situaci ještě zhoršilo. A teď jsem oficiálně ztracený.

Pomůžete malému gekonovi na jeho cestě zpět domů? V logické hře Gecko, kterou vytvořil Lauge Luchau a samotnému malému gekonovi dal život Andreas Resch jako ilustrátor celého hlavolamu. A všechno to vyslala do světa v krabičce společnost Huch & Friends, což znamená, že u nás ji distribuují REXhry.

Malá žlutá krabička nám hned ukáže, že gekon tu opravdu je. A usmívá se, jako by tušil, že mu pomůžeme v jeho cestě domů. Uvnitř krabičky se nachází celkem šedesátka bludišť, které budeme muset vyřešit, aby konečně mohl zelený prcek spokojeně spočinout doma v náručí rodičů. Každá taková kartička je rozdělená na 25 barevných čtverečků, které tvoří svět kolem. V balení ale nemůže chybět ani čtveřice kulatých dřevěných žetonů a samolepky s obrázky gekonů pro každý z nich.

gecko-05

V pravidlech se dočteme, že gekon je vlastně ještěrka. Na tom ale příliš nezáleží, hlavně že se chce kamarádit. Každý úkol začíná stejně – hráč si musí vybrat ze zvyšujících se obtížností. Ty jsou na výběr celkem čtyři odlišené barvou. Každá čtvercová karta má svoje startovní políčko se symbolem hvězdy jako start.

A tím to všechno začíná, protože teď už bude gekon skákat. Vzdálenost, kterou dokáže na jeden odraz urazit, udávají čárky na žetonu. Každý úkol začíná hráč s ještěrkou s jednou čárkou a teprve, pokud dorazí na červené políčko, může jej zrychlit položením žetonu se dvěma čárkami nahoru na ten první.

Ale zatímco červené políčka gekona zrychlují až k maximálnímu skoku o čtyři políčka, pokud přistane figurka na místě s modrým podkladem, pak zase o jednu čárku zpomalí. Pouze zelené pozice jsou neutrální a nijak neovlivňují rychlost ještěrčina skákání.

gecko-06

Jak dělá hop sem a hop tam, nesmí nikdy za žádných okolností opustit prostor plánu. A navíc rychlost nemůže za žádných okolností klesnout pod jednu čárku. V obou těchto případech bylo hráčovo snažení o dovedení gekona do bezpečí neúspěšné. Musí to zkusit znovu a třeba se mu tentokrát podaří přistát se skákající ještěrkou na cílovém poli se siluetou gekona.

A to je konec jednoho Gecko úkolu. Hromada dalších ale na všechny čeká. Počet úkolů je opravdu dostatečný a vzhledem k velké podobnosti karet je možné je opakovaně hrát a při tom si nezapamatovat řešení.

Už jsme chtěli napsat, že samotná řešení nejsou součástí balení. Ale pak nás napadlo podívat se na konec pravidel a tam se opravdu ukrývají. Ve formě jednořádkových zápisů se šipkami směřujícími do všech čtyř světových stran. Takže není možné náhodou zabrousit na konec pravidel a odhalit řešení celého hlavolamu. Místo toho musí luštitel cíleně hledat a chtít podvádět. To ale k tomuto typu her nepatří, protože se tím sami okrádáte o zábavu.

gecko-08

Doporučení na krabici ukazuje sedm let jako minimální věk. A opravdu to odpovídá a někdy je to dokonce málo, protože hráči pro skákání s malou ještěrkou musí mít dobrou představivost, aby si dokázali několik dalších tahů naplánovat dopředu a nevyskočili hned z plánu.

Samotná omezení v pravidlech jsou jen dvě, takže se snadno pamatují. Všechno to funguje naprosto pochopitelně, a když už jednou víte, že červená barva zrychluje a modrá zpomaluje, můžete hrát všech šedesát úloh. Nejsou tu žádné dodatečné složitosti jako v jiných hrách.

A při tom současně zůstává hlavolam výzvou. Mechanismus skákání se zdá jednoduchý, ale jak políčka mění chování ještěrky, najednou není problém se ztratit. A pěkně začínat od začátku. Ne, opravdu to není jednoduché a u některých úloh se znovu pěkně zapotíte. Ale opět platí, že to chce nejen dobré uvažování, ale také trochu toho štěstí, že zvolíte správnou cestu.

gecko-12

S malým přenosným balením jde ruku v ruce také zpracování, které se ani nepokouší o žádný luxus. Místo toho dostanete několik karet a dřevěných žetonů. To je všechno a při tom to stačí a na zábavu to nemá žádný vliv.

Gecko je prostě a jednoduše dobrou logickou zábavou pro jednoho hráče. Je super někam na cesty, protože je opravdu nenáročná na místo (jak v brašně, tak na stole) a při tom umí vydržet opravdu dlouho. Gecko se povedl, tak si s ním zaskákejte i vy.

Recenze: Gecko – skok je cesta k vítězství
Gecko je minimalistický hlavolam v malé krabičce s trochou karet a dřeva. A přesto si vaši pozornost vyslouží skákáním hlavního hrdiny po barevných políčkách. Od začátku do cíle je těžká cesta plná kratších a delších skoků. Úkolů je dostatek, aby udrželi zájem luštitelů až do konce a nikdo se nemusí bát smolných nakouknutí do řešení. Gecko je hlavolamem, který si s sebou na cesty rádi vezmete.
Klady:

+ dostatek úkolů
+ řešení jen ve formě šipek
+ odstupňování obtížností (jednička je opravdu jednoduchá)
+ přenosné balení
+ chytrý systém skákání
Zápory:

- minimalistické zpracování
3
Prozkoumávejte dál
Novinka: Beasty Bar v češtině