Recenze: Gotown – zlomyslní stavaři

gotown-12

Naše televize vymyslela novou reality show. Jmenuje se Zlomyslní stavaři a je to hra plná akce, plánování a nebezpečí. Hlavním úkolem totiž je nejen stavět svůj vlastní mrakodrap, ale při tom také soupeři bořit ten jeho. Členové týmu mají jasně dané role a pouze omezený čas na ničení protivníkova vydřeného díla. A vítěz si bude moci stavbu ponechat a pronajmout její byty za výhodných podmínek vylosovaným divákům.

Podobně na to jde také karetní hra Gotown, kterou vytvořila autorská dvojice Di Morten a Alexander Bonavent. Jejich snažení doprovodil ilustracemi Michéle Reymond a celou hru vypustili do světa pod hlavičkou společnosti Helvetiq (Bandido). Nový počin se ale dočkal také české lokalizace zásluhou společnosti HRAS, která ji v naší zemi distribuuje.

Jedná se o úplně malou a nenápadnou tmavě modrou krabičku, na které vidíme několik věžáků, kteří budou v hlavní roli i ve chvíli, jakmile zvedneme víko. Uvnitř na hráče čeká sada čtyřiapadesáti protáhlých karet se stavebními bloky mrakodrapu, jsou mezi nimi ale také speciální karty. Na ty ale na začátku nikdo nebere ohled a místo toho hráči celý balíček zamíchají a každý z účastníků dostane pět karet do ruky.

gotown-07

Hráč na tahu může využít libovolný počet karet z ruky. Může s nimi útočit na soupeřovy stavby, bořit je nebo z nich krást karty. Záměr je jasný. Použít stavební bloky při budování vlastního věžáku. Hráč ale musí vždy vytvořit celé patro z dvojice číselných karet, jejichž součet nesmí být jiný než devět.

Právě tolik je třeba k vybudování kompletního podlaží, které ale není zajištěno. Další hráči v pořadí mohou horní patro rozkrást nebo rozbít s pomocí svých karet. Tedy pokud si jej hráč nezajistí s pomocí karty psa. Toho lze položit vedle patra a tím si jej zajistit. Jediné, před čím hráč v takovém případě není v bezpečí, je demoliční koule. Ale pejska lze odlákat kostí.

Hráči si tak postavená patra zase boří. Na konci tahu si mohou dobrat, pokud mají v ruce méně než tři karty. V opačném případě prostě je řada na dalším hráči v pořadí. Partie pokračuje až do momentu, kdy jeden z účastníků dobuduje kompletní mrakodrap z pěti pater. V takový moment se okamžitě stává vítězem.

gotown-04

Gotown je karetní hrou, která na vás nechce klást přehnané nároky nebo vás zaskočit. Chce prostě bavit a to se jí daří. Je totiž elegantně jednoduchá, ale při tom nabízí dostatek různých karet s odlišnými efekty.

Každý útok má v této hře svoji protiváhu a každá obrana taktéž. Díky tomu je Gotown rychlou a velmi soupeřivou hrou. Většina karet je totiž zaměřená právě na útok. Nejen zmiňovaný pes, ale třeba i sbíječka na vybourání patra, mafián kradoucí po kartě každému hráči nebo milkshake, který přinutí hráče vynechat jedno kolo.

Její výhodou je právě přístupnost a herní doba. Když jde všechno dobře, tak se čas obvykle drží kolem čtvrt hodiny, protože tahy jsou rychlé. Ale bohužel je tu také šance, že se hra potáhne opravdu dlouho, protože je potřeba postavit pět pater v klidu a to není nic jednoduchého, když si na vás protivníci brousí zuby. Partie se tak Navíc na hře není nic složitého. Neobsahuje žádné texty, pouze obrázky, jejichž význam si snadno zapamatují i děti kolem šestého roku věku.

gotown-09

Partie je velmi dynamická, protože většina kol se dotkne nejen vás samotných, ale současně ovlivníte i některého ze soupeřů. Celá hra se tak nějak přelévá a je plná odplat, které se dočkají brzy zase další odvety. Jen je potřeba, aby vám tento typ konfliktů mezi hráči nevadil. Mimo používání akčních karet je tu totiž ještě jedna možnost, jak znepříjemnit život soupeřům a to je čistá krádež karty z nezabezpečeného horního podlaží. Stačí prostě místo jedné karty z ruky využít horní kartu z podlaží. To může být velmi výhodné v situaci, kdy prostě nemáte v ruce vhodnou kartu pro vytvoření sumy devíti, ale soupeři ji mají. Proto je naprosto zásadní si svoje patra hlídat.

Grafika na kartách se nám také velmi líbí. Je sice jednoduchá a abstraktní, ale právě to ke hře sedí. Postavené mrakodrapy pak právě proto vypadají opravdu zajímavě a netradičně.

gotown-11

Gotown tedy nabízí celkově velmi pozitivní dojem. Hráči musí samozřejmě mít štěstí při dobírání karet z balíčku, ale tyto možnosti jsou rozšířené o nabídku horních pater soupeřů. Tím je možné reálně pracovat s kartami a trochu i plánovat. Obecně je ale Gotown hlavně příjemná odpočinková zábava, pokud vám tedy nevadí, že v rámci odpočinku budete pilně podřezávat větve soupeřům.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMorten Bonavent, Alexander Bonavent
VydavatelHelvetiq, Mandoo Games, Siam Board Games
Rok vydání2017
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieCard Game
MechanismyTake That
RodinaAdmin: Better Description Needed!, Series: Pocket Games (Helvetiq), Theme: Construction
Alternativní názvyโกทาวน์, 고타운

Více o hře.

Recenze: Gotown – zlomyslní stavaři
Gotown nabízí pořádně konfliktní přetahování o stavbu budov, které hráči nejen staví, ale především si je navzájem také boří. Partie je rychlá, kontaktní a těžko předvídatelná. Úspěch hráčů samozřejmě bude trpět pod pevným žezlem náhody, ale hra vypadá moc pěkně. Jen ta herní doba je trochu na houpačce, protože sice umí být rychlá, ale současně se může také přehnaně natáhnout. Gotown je výbornou hrou na cesty.
Klady:

+ skvělá na cesty
+ velmi konfliktní
+ hráči jsou neustále vtaženi do partie
+ zajímavá grafika
+ přístupnost dětem
Zápory:

- náhoda
- může být nekonečná
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Tajemné sídlo – místo plné tajemství