Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Hladové housenky – dlouhá těla a prázdná bříška

Krásné červené jablíčko spadlo na zem a hned se na něj snesla spousta zájemců. Vosy nalétávají ze vzduchu, ze stromu seskočila veverka a z úkrytu dokonce vykouknul ježek. Zatím se sice schoval, ale brzy určitě sebere odvahu a přijde si rudou lahodu alespoň očuchat. Jenže nikdo z nich si nevšiml, že jablíčko je domovem pro všechny housenky. No a protože nedočkavý zajíc už si kousnul, musí se nyní malé housenky přeskládat tak, aby byly v jablíčku ukryté.

A to bude pořádná výzva pro hráče, kteří se pustí do nového hlavolamu z řady Smart Games, který tentokrát nese název Hladové housenky. Pod hrou, která v originále vyšla jako Apple Twist, je podepsaný oblíbený tvůrce hádanek Raf Peeters. Jablko nepadá daleko od stromu, ale tohle se z Belgie kutálelo docela dlouho a dorazilo k nám do České republiky s razítkem společnosti MindOK.

V malé krabičce se ukrývá červené jablíčko. Jakmile ho vytáhnete ven, dokáže ihned na první dotek překvapit. Je totiž rozdělené na pět částí, které jsou otočné o 180 stupňů a tím lze velmi důmyslně vytvářet velký počet naprosto odlišných herních plán. To hráči určitě využijí, když budou plnit šedesátku zadání rozdělené do čtyř obtížností.

Spolu s jablíčkem se o krabici dělí také tři figurky housenek. A i ty mají čím překvapit. Liší se od sebe barvou a délkou. Navíc ale má každý článek těla v sobě kloub, takže jsou housenky velmi ohebné a mohou se v jablíčku zkroutit přesně tak, jak mu řešitel hádanky řekne.

Luštění jako obvykle začíná u zeleného starteru, což je nejnižší obtížnost. A řešitelé dostanou do vínku nápovědu v podobě pozice některé celé housenky a k tomu také hlavičky ostatních. U každého řádku je také zapsané, jaká varianta řádku má být viditelná, aby si hráči poskládali jablíčko správně. Poté už stačí pouze poskládat, pozohýbat a uspořádat tělíčka tak, aby se obsadily všechny otvory.

Jak postupně luštění pokračuje k vyšším číslům, v druhé oranžové sekci už zmizí celé tělíčko a zůstanou jen hlavičky. To znamená, že hráči už musí vyplnit vše vlastními silami. Ale na začátku ještě pořád jsou alespoň některé hlavičky obarvené, ale s postupem času se jejich barva sjednotí na bílou a je na hráčích, aby si sami zjistili, jaká housenka patří kam. A ještě dál ubývá i hlaviček, až v těch posledních úkolech řešitelé dostanou jednu jedinou indicii – jednu bílou hlavičku.  

Hlavolam je naprosto dechberoucí z hlediska zpracování. Otočné jablíčko a kroutící se housenky jsou naprosto skvělé a dělají všem radost. Současně to ale znamená, že na všechny zájemce o řešení záhad čeká krásných šedesát úkolů.

Je zajímavé, že není třeba vyplnit úplně všechny prohlubně. Některá zůstane prázdná, ale to vůbec ničemu nevadí. Důležité je, že všechny housenky mají dost místa a jsou spokojené uvnitř jablíčka.

Hladové housenky prověří schopnost prostorového vidění a hledání kombinací, protože řešitelé musí správně vidět a vnímat situaci. Radost z každého úspěšného řešení je velmi upřímná. Zatímco u prvních úkolů je to snadnější, jak přibývá nevyplněných pozic, je těch kombinací opravdu hodně a je třeba chytře eliminovat možnosti. Pokud by si hráči nevěděli rady, mohou se obrátit na řešení na konci brožury, ale to obecně nedoporučujeme, protože to kazí zážitek, a především popírá smysl celé této krabice. Hladové housenky ve vás probudí hlad po hledání správných řešení.

Prozkoumávejte dál
Recenze: The Master’s Trials Wrath of Magmaroth