Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze hračky: Janod Dřevěná stavebnice Vesmír

Všechno kolem nás je jedna velká stavebnice. Jako by někdo propojil planety, poskládal je na správná místa a na oběžnou dráhu Země umístil raketoplány a kosmonauty. Všechno si drží své pozice a krásně se na to dívá.

No a podobně spektakulární pohled čeká na děti, když začnou budovat s pomocí dřevěné stavebnice Vesmír, která vychází pod značkou Janod. Po oběžné dráze přiletí i na naše stoly, abychom si také mohli postavit svoji část vesmíru. To vše díky oficiálnímu distributorovi Janod pro ČR a SR.

Celý vesmír nebo alespoň jeho pořádná část se ukrývá v krabičce, která je tmavě modrá jako noční obloha. A také pořádně těžká, což z ohledem na její obsah není nijak překvapivé. Všechny komponenty jsou jednotlivě a pečlivě zabaleny do jemného papíru tak, aby při transportu nemohly ani náhodou přijít k újmě.

Uvnitř krabice jsou v první řadě masivní destičky vesmíru. Na obou stranách se nachází velké a malé hvězdy, jako bychom se dívali na oblohu. Jsou základem každé stavby, propojují, oddělují a vytváří přesně ty mosty, na které lze pak skládat další prvky. Mezi nimi najdeme raketu, družici, ale také dvojici planet a figurku kosmonauta.

Úkolem každého stavitele je dílky skládat na sebe a vytvořit tak co nejvyšší stavbu, aniž by se zřítila. Samotné kameny mají dostatečnou šířku a jsou solidně stabilní, aby to nebyl nemožný úkol. Současně ale postavení opravdu vyvážené kombinace není jednoduché, protože dílky nejsou hranaté, ale nabízí i řadu křivek a nerovností, se kterými je třeba počítat. Navíc se kameny mezi sebou poměrně výrazně liší velikostí, se kterou je třeba také pracovat.

S pomocí všech 36 kamenů a pořádné dávky šikovnosti lze postavit překvapivě vysoké stavby a tady se nabízí chytrý způsob, jak mezi sebou mohou děti soupeřit, ačkoliv se jedná primárně o stavebnici, a ne o hru.

Základem skvělé zábavy samozřejmě musí být zpracování, protože to je u každé stavebnice naprosto zásadní. A jak už jsme chválili protáhlé destičky za jejich pevnost, totéž platí i pro ostatní komponenty. Všechny jsou vyrobené ze dřeva, a to pochází z udržitelných lesů. Koupí tedy podporujete i ekologickou výrobu hraček. Jedinou výtkou je to, že na úkor velikosti krabice není snadné vše jednoduše vrátit zpět a vždy se trochu natrápíte. To je škoda, protože stačilo udělat krabičku o kapku větší a balení by bylo mnohem pohodlnější.

Stavebnice je určena už od dvou let, kdy děti dokážou stavět dílky na sebe, ačkoliv nedosáhnou žádný rekordní výsledek. Přesto už mohou trénovat koordinaci oko-ruka a trpělivost, tedy velmi nezbytné vlastnosti.

Dřevěná stavebnice Vesmír je super. Sice nenabízí nějak extrémní variabilitu, protože většina dílků se zde několikrát opakuje, ale místo toho boduje kvalitou zpracování a samozřejmě i tématem. Proto ji velmi rádi doporučíme každému, kdo rád skládá a má rád vesmír.

Facebook: @JanodCeskoSlovensko
Instagram: @janod_cesko_slovensko

Prozkoumávejte dál
Recenze: Wer war’s? Das Kartenspiel – detektivem na zámku