Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze hračky: Logic! Case – kufřík plný hádanek

Držím ho pevně v ruce. Pro jistotu mi ho kolegové připoutali k zápěstí řetízkem, aby mi nikdo nemohl jeho obsah uzmout. Je v něm ukrytá řada tajných hádanek, které ještě nikdo nespatřil. Jsou určené jen k očím našeho mistra. Jen on je dokáže rozluštit

A právě k vám doputuje tajemný kufřík, který se jmenuje Logic! Case. Jedná se dokonce o řadu tří boxů, které se odlišují obsahem a také obtížností. Za obsahem se ukrývá myšlenka Susanne Kummer, které s vývojem pomohla zkušená dvojice Christiane Hüpper a Thade Precht. Výsledek pak vychází pod značkou HABA a k nám se dostává s českými pravidly zásluhou oficiálního distributora HABA.

Všechny krabičky mají odklápěcí víko a z něj vytáhnou zájemci balíček čtyřiceti karet, které jsou zajímavé tím, že mají ve spodní části průřezy. Jejich obsah je ale prozatím překrytý úvodním a závěrečným listem, aby nedošlo k nechtěnému odhalení hádanek nebo řešení. Pro úkoly je připravený plastový stojánek se čtyřmi otvory a také dřevěný kolík na provázku, který slouží k ověření správnosti řešení.

Aby mohli začít řešit první kartu a hádanku, jednoduše vloží kolík do levého otvoru a vytáhnou úvodní kartu. Průřez, který je v levé části této zakrývací karty to jednoduše umožní, ale poté už na hráče čeká první záhada.

V horní části každé karty je obrázkové zadání bez jakéhokoliv textu. Na řešiteli je, aby sám pochopil, co se po něm chce. A pak aby dokázal správně odpovědět. Každý list totiž obsahuje také čtyři možnosti, které jsou uvedeny nad čtveřicí otvorů ve stojánku.

Řešitel si nyní musí vybrat jednu z těchto odpovědí a zastrčit do otvoru pod touto možností dřevěný kolík. Správnost svého odhadu ověří jednoduše zatažením za kartu s hádankou. Pokud karta jde vytáhnout, pak je vše v pořádku a hráč odpověděl správně. Pokud je tip špatně, má luštitel další šanci, dokud nenajde správnou odpověď.

Poté je ihned čas na další úkol. Postupně hráč odhaluje kartu za kartou a podle pokynů uprostřed a na konci balíčku ještě musí celou hromádku otočit, aby využil hráč obě strany se zadáními, a tedy postupně otestoval své schopnosti na prostoru všech téměř osmdesáti hádanek.

Logic! Case, to jsou tři krabičky, tři obtížnosti, tři doporučené věkové kategorie. Ta nejnižší sada hádanek začíná na čtyřech letech a její krabička je oblečená do oranžové. A tomu odpovídá také úroveň otázek, které na malé děti čeká. Hrát si budou s barvami, tvary nebo s porovnáváním obrázků. Úkoly jsou zajímavé a zábavné, ale opravdu jednoduché. Jsou výborně nastavené pro svoji věkovou kategorii a je třeba dát karty dětem včas, protože těm starším už úkoly budou připadat hodně jednoduché.

Fungování těch obtížnějších boxů je úplně stejné a liší se pouze úkoly a karty. Druhý, zelený Logic! Case, už ale nenabízí jen hledání siluet. Odpověď na otázku není na první pohled patrná, ale už je třeba se nad řešením trochu zamyslet. Jsou tu posloupnosti, počty nebo přikládání puzzle dílků. Už je tu opravdu přítomná logika, ale také prostorové vnímání. A tato krabička je doporučena od pěti let, a to pěkně odpovídá.

Poslední a nejvyšší úrovní Logic! Case je barva modrá, která odpovídá úkolům od šesti let. Mezi 77 úkoly přibývá čísle, ale jsou tu i bláznivá bludiště. Nechybí ani zadání zaměřené na pozornost nebo smysl pro detail.

Všechny tři balíčky Logic! Case sledují vývoj dětí a snaží se jim být nejlepšími společníky ve zlepšování důležitých dovedností. Řešení děti baví a může za to také chytrý taktilní mechanismus, kde mohou ověřit řešení s pomocí kolíčku a nemusí hledat někde na kartě natištěnou jednu z možností. Jedná se o mnohem efektnější, zajímavější a pro samotné řešitele zábavnější způsob.

Barevnému ladění víka krabičky odpovídá i spodní linie na kartách. To je dobře, protože kdybyste náhodou měli více exemplářů a podařilo by se vám je zamíchat, jednoduše je rozdělíte zpět do správných skupin.

Zajímavou variantou je snažit se o řešení na čas. Lze to dělat s celým balíčkem nebo s jeho částí a zbývá prostě jen stopovat čas. Řešitel si pak může jednoduše porovnávat své výkony.

Celkové zpracování je naprosto špičkové. Nemáme na mysli jen pevné karty, skvěle řešený kolík i solidně stabilní stojánek. Autoři ale mysleli také na to, že by si děti mohly chtít svoje hádanky vzít s sebou na cesty. Přesně na to opět čeká kolík a jeho provázek, který jednoduše stačí obtočit kolem karet a vše zajistit. A takovéto hádanky se přímo nabízí k tomu, abyste si je s sebou vzali na nějakou delší cestu autem, aby se děti nezačaly nudit.

Při tom byste si mohli říct, že se stačí podívat skrz otvory a uvidíte jasně, které řešení je správně. Jenže každá karta má proražené všechny čtyři otvory, ale jen jedna tato dírka je protažená až ke spodní hraně karty, umožňující její vytažení ze stojánku.

Řada Logic! Case je parádní sadou hádanek, kterým dominuje nejen dobře zvolená obtížnost a variabilita, ale především unikátně vymyšlený způsob kontroly správnosti řešení. Jedná se o efektní, zážitkové, luštění hádanek. Logic! Case je výtečná řada karet, pokud chcete své děti rozvíjet.

Facebook: @HabaCeskoSlovensko

Instagram: @haba_cesko_slovensko

Prozkoumávejte dál
Recenze: FITS – Tetris bez jedniček a nul