Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Insekten Hotel – ubytování pro všechny brouky

insekten-hotel-01

Pokud brouk má přežít v dnešním bláznivém světě, kdy na něj na každém kroku čeká nějaká past, nástraha nebo predátor, musí být dobře ukrytý. A to i v případě, že celá broučí rodina vyrazí na dovolenou. I tam hrozí nebezpečí. A protože nemají na cestách ochranu svého domova, rádi využijí řetězce HHS: hmyzích hotelových služeb.

A do role šéfů takového hotelu nás dosadí desková hra Insekten Hotel, kterou si pro nás připravili autoři z Lotyšské firmy Logis. Za vznikem stojí hned dvojice autorů – Dennis Kirps a Christian Kruchten, kteří dali hlavy dohromady, a výsledek nakonec byl publikován v roce 2015.

Krabička je to menší, protože hmyzí hotely příliš místa nepotřebují. Hráči uvnitř najdou čtyři kartonové desky představující hotely. Ty mají patra vyrůstající ze středu, kde je asi jen nějaké schodiště nebo žebřík a vypadají tak jako nějaké stromy. Každá stavba vypadá jinak, má svoje barvy a neonové zářiče. Hráči si po jednom hotelu rozeberou a položí před sebe. Zbytek obsahu tvoří už pouze 72 karet s různým obsahem. Ty po zamíchání zahájí partii uprostřed stolu v hromádce.

insekten-hotel-07

Ve svém tahu má hráč na výběr ze dvou možností. Tou hlavní je dobrání karty ze společného balíčku. Hráč se na kartu podívá a porovná identitu nového hmyzího návštěvníka s volnými pokoji ve svém hotelu. Každé patro je rezervováno konkrétnímu hmyzu. Ubytovací kapacity jsou vždy pro každé stvoření otevřené ve dvou hotelech. Hráč tedy má pro každé patro jednoho soupeře.

Pokud hráč může brouka ubytovat, přiloží kartu ze strany ke svému hotelu. Ale jeho tah v tomto případě pokračuje odhalením další karty v pořadí, pokud se tak rozhodne. Může tak ale přijít o nasbírané karty medu, které jsou speciální. Takové nálezy nejdou do hotelu, ale hráči si kartu položí před sebe.

Změna situace nastane, pokud hráč nově odhalenou kartu nemůže přiložit. Místo toho si ji položí stranou obrázkem dolů. Takového zklamaného zákazníka mohou majitelé ostatních hotelů nalákat do svých ubytování. Stačí jim k tomu dvě karty medu – jedna putuje jako kompenzace původnímu majiteli karty a druhá končí zpět v odhazovacím balíčku. Kromě toho ale musí správně odhadnout hmyz, který se v hromádce ukrývá.

insekten-hotel-04

Pokračování a hledání nových zákazníků s sebou ale přináší i podstatné riziko. Mohou totiž narazit také na šváby, kteří je připraví o všechen med. Naopak postavičky pavouků jsou vítané, protože umožní zaútočit na soupeře a vyplašit jednoho z obyvatel nepřátelského hotelu. Bát se ale pavouka bude pouze takový hmyz, který je na patře sám.

Hráči se střídají v boji o návštěvníky tak dlouho, dokud se jednomu z nich nepodaří naplnit kompletně celý svůj hotel. Teprve takový hráč může slavit vítězství.

Insekten Hotel je hra pro malé začínající hráče. Podle doporučení by měli chodit alespoň do školy, ale hra samotná je opravdu jednoduchá. Naučí všechny účastníky rozeznávat hmyz a opravdu jednoduchým způsobem pobaví.

insekten-hotel-10

Neplatí to však, pokud by si chtěli zasoupeřit pouze dospělí. Hra je velmi závislá na náhodě, protože odhalování horní karty balíčku nelze nijak předvídat. Je zde náznak pokoušení svého štěstí, ale z velké části je to pouze o přikládání karet a snaze ukrást něco i soupeřům.  Současně se vyplatí také dobře sledovat hru, protože tak lze získat nějaké informace o kartách zklamaných hostů.

Jednoduchost tu je zdůrazněná herní dobou, která se vždy vejde do patnácti minut a může trvat i o něco méně. Stačí, aby hráči přišly karty hned na začátku. Naopak tahy mohou trvat i déle, protože lze odhalovat více karet za sebou. Jen člověk musí být ochotný riskovat. Bitvy jsou díky zlodějinám a větší konkurenci rozhodně lepší ve více hráčích, ale i ve dvou hra pro své cílové publikum funguje.

insekten-hotel-12

Ve skutečnosti náš příběh na začátku není daleko od pravdy. Hmyzí hotely jsou opravdu inspirované realitou a jedná se o domečky, které skýtají broučkům místo k hibernaci v průběhu zimního období.

Insekten Hotel je dětskou hrou o hotelu pro všechny mrňousky. Hráči musí na svoji stranu získat nejen karty hmyzu, ale také štěstí, které ovlivňuje dobírání karet. Insekten Hotel je jednoduchá zábava pro malé hráče, ke kterým také tématem a zpracováním patří.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorDennis Kirps, Christian Kruchten
IlustraceGediminas Akelaitis
VydavatelAmo Oy, LOGIS, Mercurio, Muduko, Paladium Games
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk7 and up
KategorieAnimals, Card Game, Children's Game
MechanismyOpen Drafting, Push Your Luck
RodinaAnimals: Insects
Alternativní názvyHotel de Insectos, Hotel pod pajęczą siecią, Insect Hotel, Insekten-Hotel, Ötökkähotelli, Хотел за Буболечки

Více o hře.

Recenze: Insekten Hotel – ubytování pro všechny brouky
Insekten Hotel je karetní hrou, která dává dětem hmyz na hraní. Všechna bzučící stvoření se chtějí prostě a jednoduše ubytovat, ale kapacity hotelů jsou omezené. Hráči musí sbírat všechny karty, mohou i vícekrát za kolo a pokoušet tak štěstí. Ona náhoda zde hraje roli při získávání každé karty, což hru posunuje o dost více k dětem. Insekten Hotel je příjemně jednoduchou dětskou hrou, která pobaví i naučí.
Klady:

+ zpracování a téma
+ jednoduchost pro děti
+ konflikty
Zápory:

- dobírání je o štěstí
- ve dvou méně konfliktu, který je pro zážitek důležitý
- rodiče tolik nepobaví
2.5
Prozkoumávejte dál
Preview: A.D.A.P.T. – evoluce spasitelka