Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Janod Karacteristiks – poznejte svoje zvířátko

Jsem zvířecí detektiv. Místní zoo totiž má strašlivě špatnou bezpečnost a neustále odsud utíkají nějaká zvířátka. Kdykoliv je odněkud hlášeno pozorování divoké zvěře, hned tam jedu a sestavuji profil. Většinou se dozvím jen část těla nebo najdu stopy a podle těchto drobností musím určit, které zvířátko v zoo dnes chybí.

Zvířátka mohou poznávat i hráči karetní hry Karacteristics , která vznikla ve vývojových laboratořích francouzské značky Janod. A hra se dočkala i českých pravidel, o která se postaral oficiální distributor značky Janod pro Česko a Slovensko.

Zelená krabička je znakem přírody, a proto se na víku cítí jako doma také spousta zvířátek, která tak nenápadně naznačují každé svoji specifickou charakteristiku. Právě ta je titulním pojmem celé hry a točí se kolem ní i všechny karty. Ty kulaté hráči vyloví a objeví na nich celkem třicítku zvířátek. Rozloží je obrázkem nahoru do středu stolu. Větší karty se stopou zamíchají a připraví stranou jako dobírací hromádku.

Jeden z hráčů otočí kartu a tím se všichni dozví, jakou charakteristiku budou mezi zvířátky uprostřed stolu hledat. V tu samou chvíli mohou všichni současně začít sbírat zvířata, která tomuto popisu odpovídají.

Může jít o stopy, část těla nebo jiné tvrzení. Na čtrnácti kartách jsou různá zadání a většinou odpovídají více destičkám. Hráči tak sbírají až do momentu, kdy už ani jeden žádný další kroužek nevidí. Každý si svoje destičky ponechá jako kořist.

Jednu za druhou hráči prochází všechny karty se zadáním. Jakmile je dobraná i ta poslední, je na čase spočítat, kolik kulatých kartiček má který hráč. Ten s nejvyšším počtem se stává vítězem a nejlepším zvířecím detektivem.

Karacteristiks je hrou rychlosti, postřehu a zvířátek. Nestačí ale najít jen jednu destičku, hráči musí být těmi, kdo mají nejlepší přehled. Potřeba je totiž ulovit většinu zástupců, kteří ještě na stole zbývají.

Ačkoliv by se zdálo, že čtrnáct karet s vlastnostmi zvířátek je málo, není to pravda. To proto, že jednotlivá zvířátka sdílí prakticky třetinu vlastností, které jsou v nabídce. Proto s trochou štěstí lze během vylosování šesti karet rozebrat všechny destičky.

Hra je doporučená od tří let. To je totiž věk, kdy děti už umí na zvířátkách hledat jejich vlastnosti a přemýšlet, jestli zrovna to které zvířátko má ocásek, tlapky nebo ploutev. Takto malí hráči samozřejmě potřebují na začátku pomoc od rodičů, hlavně s vyhodnocením a významy ikon. Někdy prostě nemají děti jasno v tom, jestli mořský koník snáší vajíčka nebo jestli nosorožec má ocas.

Celý průběh partie krásně trénuje poznání zvířátek a jejich vlastností, které by měly děti mít v malíčku. A to je lákavé pro děti i rodiče, protože kdo by neměl rád malé chlupaté a čtyřnohé kamarády.  

Protože je obecně potřeba pouze několik kol, která se odehrávají ve stejnou chvíli, je celá partie krásně rychlá a z toho mají radost děti. Hra je nestihne omrzet, neustále jsou zapojené a baví se od začátku do konce. Při tom na zážitek nemá podstatný vliv, jestli se souboje účastní dva nebo maximálních šest.

Třicet zvířátek je krásně variabilních, najdete tu ptáky, ryby, domácí zvířata i divoká. Vše vylepšují krásné ilustrace, které hru významně oživují. Jedinou výtkou směrem ke zpracování jsou až příliš tenké karty. Naštěstí nejsou otáčené v žádném spěchu, takže nemusí hned přijít k újmě. Ale pokud už se dětem podaří některou z nich ohnout nebo poškodit, pak to naruší celou hru, protože soupeři ji budou schopni identifikovat ještě před otočením z balíčku. Karakteristiks je hra se zvířátky pro ty nejmenší. Ale nespoléhá se na kostky nebo náhodu. Místo toho dává důvěru dětem a nechává je, aby předvedly, co umí. Musí totiž prezentovat nejen svoji rychlost, ale také znalosti. Proto je Karakteristiks krásná hra pro děti, které milují zvířátka.

Facebook: @JanodCeskoSlovensko
Instagram: @janod_cesko_slovensko

Prozkoumávejte dál
Recenze: Makroskop – zmenšování pro každého