Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kayanak – rybaření a lední medvědi

Kayanak - balení

Pokud něco jde ledním medvědům dobře, je to lov ryb. Když se na ně koukají lidé, tváří se, že všechnu tu práci zastanou svými velkými měkkoučkými tlapkami. Ve skutečnosti ale používají prut a nechtějí si smáčet kožich.

Stačí jen nakouknout do světa deskové hry Kayanak a budete vědět, že právě tohle je pravda. Tajná kamera to ukázala Peteru-Paulu Joopenovi, který je designérem nové dětské hry. Vyšla pod značkou HABA a u nás je dostupná zásluhou Svět deskových her. Ledový svět přivedl svými kresbami k životu Oliver Freudenreich.

Desková hra se ukrývá v krabici s obrázkem právě takových hravých ledních medvídků. Ti jen tak posedávají u děr v ledu a loví nic netušící rybky, aby je mohli schlamstnout. Současně ale také mezi sebou závodí, což se dozvíte ve chvíli, kdy otevřete celou krabici. Uvnitř čeká návod v šesti jazycích, několik archů bílého nepopsaného papíru a herní plán.

Kayanak - rozehraná hra

Ačkoliv vám bude určitě vrtat hlavou, na co budete potřebovat prázdné listy A4, zatím vám prozradíme jen tolik, že na ně nebudete kreslit. Přímo pod nimi se nachází samotná ledová plocha, na které budou medvědi lovit. Je tvořená dvouvrstvým kartonem a kromě ilustrací medvědů, dalších zvířátek a kajaků má v sobě především pořádnou hromadu kruhových děr. Otvory vedou skrz první i druhou vrstvu a v desce najdete pouze vyjímatelnou část plánu.

Pod ním je ovšem ukrytý celý podmořský svět zvrásněný spoustou děr na dně. Do nich pak snadno zapadnou kovové kuličky, kterých je celkem 75. Představují rybičky a mají dvě velikosti. Pro medvědí rybáře pak jsou připraveny figurky a k nim patřící samolepky, ale také misky k ukládání úlovku. Nechybí ani dvojice kostek (jedna se symboly, druhá s číslicemi), několik drobných žetonů, ale především velký dřevěný pruh s magnetem na konci. Na druhé straně rybářského prutu je špičatý konec.

Tím jsme vám vlastně už i naznačili, jak bude probíhat samotná partie. Na jejím začátku si hráči mezi sebe rozdělí figurky medvědů a jejich misky v odpovídající barvě. Poté je potřeba připravit herní plán, ke kterému ale potřebujete dno samotné krabice. Na jejím dně mohou zůstat pouze kovové kuličky, všechno ostatní musí ven. Na plošky po stranách pak je třeba položit už zmiňovanou dvojitou desku, která vše přikryje. Odklopte její horní část a dovnitř vložte čistý list papíru formátu A4. Znovu jej přikryjte deskou a tím vytvoříte zamrzlé díry v ledu.

Kayanak - rozehraná hra

Ještě je třeba teď chvilku zaštěrchat krabicí, naklonit ji do všech stran a nechat kuličky rozutéct po celém dně. Začínající hráč dostane do ruky prut, postaví svého medvídka k libovolné díře a partie může začít.

Ve svém tahu jednoduše hodí akční kostkou, která má na sobě natištěné různé symboly. Právě tyto obrázky řeknou hráči, co může přesně provádět ve zbytku svého tahu. Tvář polárního medvěda tak znamená přesun k sousedním ledovým děrám, zatímco symbol krumpáče znamená možnost prorazit díru do ledu. Hráč si vybere libovolný otvor v okolí jeho medvěda a s použitím špičaté strany prutu prorazí otvor do papíru.

Tímto otvorem pak může hráč, kterému padne na kostce symbol rybky, prostrčit návnadu na rybářském prutu a pokusit se vytáhnout co nejvíce rybek. U všech činností pak platí, že je lze udělat tolikrát, kolik najde hráč u symbolu puntíků. Hvězda na kostce pak značí, že si může rovnou vybrat, kterou činnost z tří jmenovaných by chtěl provádět.

Kayanak - rozehraná hra

Jakmile hráč využije všechna svoje opakování, předá slovo dalšímu hráči v pořadí. Ten znovu hodí kostkou a šťastně se vrhne do lovu dalších rybek. Soupeření ledních medvědů končí ve chvíli, kdy jeden z nich úspěšně nasbírá deset ryb. Ten se stává nejlepším lovcem a vítězem.

Kayanak je rychlou dětskou hrou, ve které nehraje roli ani tak šikovnost, jako velké štěstí. Podobně jako při samotném lovu ryb. Je třeba si prostě vybrat správný otvor v ledu, jinak je hledání jídla odsouzeno k neúspěchu.

Jenže kromě samotného výběru hráči potřebují také dobré plánování v dělání otvorů tak, aby nenahráli soupeři. Otvory mohou dělat vždy pouze kolem svého medvěda, stejně jako následný lov, kdy si huňáč sedne na bobek a čeká s prutem v tlapkách.

Kayanak - detail herního plánu

Kuličky se zachytávají při naklonění dobře a vytvoří vždy náhodné rozložení. Přitom papír vytváří skvělou iluzi zamrzlého otvoru, který stačí jen lehce tlapkou prorazit. Naštěstí to by nebyla HABA, aby nám nepřinesla i nějaké to rozšíření základních pravidel. Tentokrát do partie začne mluvit počasí v podobě druhé kostky a žetonů. Jejich prostřednictvím medvědi začnou opravdu soupeřit, zakazovat si vstup na některá místa, ale především nechat některé díry znovu zamrznout!

Hra je doporučena už od čtyř let a my můžeme toto rozmezí jen podpořit. Jen dávejte dobrý pozor, protože malé kuličky je snadné spolknout! Proto u dětí tohoto věku je nezbytný dozor dospělého po celou dobu partie. Děti si ale jinak velmi zábavnou formou procvičí manuální zručnost a ještě se skvěle pobaví se základy počítání.

Partie jsou velmi rychlé (deset až patnáct minut). A zatímco ve dvou soupeřích si hráči rozdělí jezero na dvě části, ve čtyřech už o sebe budou mnohem častěji zakopávat. V partii pak musí používat i paměť, protože je třeba mít přehled, ve kterých dírách už hráč rybky hledal, a kde ještě ne.

Kayanak - rozehraná hra

Už samotná představa medvídka s rybářským prutem je legrační. Atmosféře hry ale dopomáhají také pěkné ilustrace, kterých je hlavní plán plný. Zpracování samotné pak je precizní a vše funguje tak, jak by mělo.

Kayanak je krásná dětská hra. Svým tématem i zpracováním je ohromně lákavá a vyšší cena zde je ospravedlněná použitím dřevěných komponent a zajímavého mechanismu. Dětem poskytne horu zábavy a rodiče si s nimi v Kayanak také rádi vyzkouší roli medvědího rybáře.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorPeter-Paul Joopen
IlustraceAnja Dreier-Brückner, Oliver Freudenreich
VydavatelHABA, Nabita World co., Ltd.
Rok vydání1999
Počet hráčů2 - 4
Herní doba15
Minimální věk4 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieAction / Dexterity, Children's Game
MechanismyDice Rolling, Memory
RodinaComponents: Game Box Used In Play, Theme: Fishing / Angling
Alternativní názvy카야낙 얼음 낚시

Více o hře.

Recenze: Kayanak – rybaření a lední medvědi
Kayanak je dětskou hrou na rybolov, ke které potřebují dřevěný rybářský prut se šňůrkou a magnetem. Poté, co udělají do ledu z papíru díru, mohou na tom místě začít hledat mrštné rybky v podobě kovových kuliček. Po povrchu ledu se musí všichni medvídci pohybovat opatrně a hledat další možná loviště. Děti se u toho skvěle pobaví už od raného věku a to přesto, že většina hledání je dílem náhody. Rozšíření pak do hry přidává i možnost škodit ostatním. Kayanak je jednoduchá dětská hra, která především krásně vypadá a menší děti rozhodně nadchne.
Klady:

+ krásné zpracování
+ skvělé i pro malé děti
+ trénuje šikovnost i paměť
+ iluze zamrzlých děr s pomocí papíru
+ varianta s počasím
Zápory:

- náhoda rozhoduje, kolik kuliček vylovíte
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Planes Sky Race – Letadla od Pixaru a jejich velký závod