Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Key west – v ráji investorů

key_west-13

Jen málokdo z nás nezná ostrovy Florida Keys. Ráj všech lidí co si umí dopřát luxusu a péče. Pojďte se s námi podívat na počátek turistického ruchu na těchto ostrovech a staňte se spokojeným vlastníkem hotelů, plantáží a továren na doutníky. Panenský ráj čeká na své dobytí a vy se díky němu můžete stát boháčem.

Paprsky slunce se jemně dotýkají vln křišťálově modrého moře. Lehký vánek mírně šelestí slámou pokrytým slunečníkem. Z živé ulice opodál se line příjemně nasládlá vůně kůry pomerančů a  je slyšet veselý halas obchodníků na tržišti. Žádný stres, jen klid a pohoda, do čeho investujeme dnes?

Jaké to je bohatnout na turistickém ruchu a při tom si užívat prosluněné pláže vám ukáže desková hra od Martina Schlegla Key West. Ilustracemi tuto hru obdařil Cosimo Tassone a o vydání se postarala ne moc známá firma Idee für spielle.

Hned samotná krabice příjemných barev, ve vás vyvolá dobrý a pohodový pocit. Ten bude převládat i při samotném hraní, o tom však trošku později. Teď je na řadě stručný popis obsahu.

V krabici najdete celou řádku dřevěných žetonů v pěti různých barvách (dle počtu hráčů), a poté velký počet kartonových žetonů, mezi nimiž figurují ty s rubem moře, které poslouží při průzkumu hlubin tajemných vod, a dále pak akční žetony s nápisem Key west na rubu, jež najdou své využití na začátku každého kola a slouží k zisku různých výhod.

Co by to bylo za ekonomickou hru bez peněz. Ty jsou zde vyvedeny z kvalitního kartonu. A úplně na závěr vás čeká herní deska ukazující všechny tři ostrovy. Ke každému z nich přísluší také jedna dřevěná kostka.

Poté co se na herní desku rozloží žetony potápění, akční kartičky se roztřídí do 7 hromádek a na mosty, které propojují jednotlivé ostrovy mezi sebou, se položí předem daný počet bankovek, pak přichází na řadu určení prvního hráče, rozdání počátečních financí hráčům a poté už může začít samotná hra.

key_west-27

Každé herní kolo začíná dražbou o akční kartičky. 6 akčních kartiček z jedné hromádky se otočí lícem nahoru, takže všichni hráči vědí o co budou usilovat.

Samotná aukce je velice zajímavá a vcelku inovativní. Nejdříve si hráči v tajnosti vyberou počet peněz, které chtějí do dražby vložit a poté všichni najednou otevřou své dlaně s penězi. Ten kdo nabídl nejvíce, má právo si jako první vybírat akční žetony. Poté si vybírá druhý nejvýše přihazující a tak dále, až poslední, ten co nabídl nejméně, žádné dílky nedostane. Na místo toho dostane tolik žetonů peněz, kolik sám do aukce nabídl. Tyto peníze mu dá vítěz dražby.

Z toho vyplývá, že ač je výhodné mít jako první výběr z žetonů akcí, někdy se také vyplatí schválně nabídnout nejméně, aby vás někdo jiný vyplatil a vy tím pádem pěkně zbohatli.  

key_west-20

Peníze které hráči do aukce vložili se jim okamžitě vrací, takže kromě nejvýše přihazujícího hráče, nikdo o nic nepřijde.

Díky akčním žetonům mohou hráči zabírat nové plantáže, podílet se na stavbě mostů, které propojují jednotlivé ostrovy, nebo jim dají nějakou výhodu k potápění.

Po aukci přichází samotné kolo hry. V něm má každý hráč k dispozici dva akční body, které může utratit za nejrůznější akce. Tyto akce nejdříve provede jeden hráč a poté teprve pokračuje další. Každá akce nabízí zcela jiné strategické možnosti a cesty k vítězným bodům. Hráč na tyto akce umisťuje kostičky své barvy. Ty mu tam zůstávají až po tři kola, takže v následujících dvou kolech tyto akce daný hráč nemůže využít z toho důvodu, že si je blokuje sám svými kostičkami.

První a velmi zajímavou možností jak získat cenné bodíky, je provádět akci potápění. Ta vám umožní se tajně podívat až na tři žetony s rubem moře a jeden z nich si vzít.

key_west-30

Za pomocí vylepšení, si lze brát více jak jeden žeton, nebo se můžete potápět déle a tak tedy otočíte více kartiček.

V hlubinách moře můžete nalézat houby, za které poté dostanete peníze, nebo vzácné artefakty, které vám mohou přinést mnoho bodů, ale musíte nalézt více exemplářů od stejného druhu. Při objevování tajemství podvodního života, také možná narazíte na vraky lodí, čím více jich bylo nalezeno, tím více každý objevitel dostává bodů, takže někdy se vyplatí počkat.

Nedílnou součástí turistického ruchu jsou samozřejmě hotely. Ty hráč může nakupovat prostřednictvím druhé akce. Hotely nelze využít, když na daný ostrov nevede most z pevniny. K otevření prvního ostrova stačí postavit pouze jeden most, zatímco na třetí se turisté dostanou až postavením tří mostů.

Nákup hotelů se tedy hráčům lépe zhodnotí na prvním ostrově protože se cesta k němu otevře mnohem dříve. Při závěrečném bodování bude ale svou roli hrát počet hvězdiček hotelů hráče a ty více luxusnější, s více hvězdami, jsou na dvou vzdálenějších ostrovech.

Hotely však přinášejí vítězné body a peníze i v průběhu hry. K tomu slouží třetí akce. Hráč hodí toliko kostkami, na kolika ostrovech vlastní hotely. A nejvyšší hozené číslo vynásobí počtem pouze aktivních hotelů. Z toho vyplívá, že se vyplatí mít hotely na více ostrovech, abyste zvýšili pravděpodobnost vysokého hodu, ale pouze hotely na otevřených ostrovech jsou obodovány., ale pouze hotely na otevřených ostrovech jsou obodovány.

Čtvrtou akcí můžou hráči nakupovat továrny na doutníky a rovnou jich pár také vyrobit. Opět platí že čím na více ostrovech vlastníte doutníkové továrny, tím větší počet vyrobíte. Na rozdíl od hotelů, doutníky produkují všechny továrny.

Hráči za další akce poté mohou obdržet několik vítězných bodů za své podíly na postavených mostech, získat okamžité peníze, prodávat doutníky za vítězné body nebo pěstovat ovoce na plantážích. Za ovoce hráči dostanou slušný přísun bodíků, když se jim podaří nasbírat více kusů od jednoho druhu.

key_west-34

Jak je napsáno výše, kostičky v barvě hráče, na dané akci zůstávají až po tři kola. Když hráč chce znovu využít nějakou akci, kterou má zablokovanou a nechce čekat, může své dva akční body utratit pouze za opakování jedné akce. Vědět kdy a kterou akci uopakovat je většinou klíčem k vítězství.

Na konci kola se ještě vyhodnotí každý ze tří ostrovů, kdy hráč, který má na daném ostrově nejvíce zabraného úuemí, dostává ještě body navíc. Právě tento fakt přidává do hry zajímavé rozhodování a další příjemnou dávku lehké interakce mezi hráči.Vědět kdy a kterou akci uopakovat je většinou klíčem k vítězství.

Na konci kola se ještě vyhodnotí každý ze tří ostrovů, kdy hráč, který má na daném ostrově nejvíce zabraného úuemí, dostává ještě body navíc. Právě tento fakt přidává do hry zajímavé rozhodování a další příjemnou dávku lehké interakce mezi hráči.

Tímto způsobem se celá hra opakuje až do osmého kola, na jehož konci, hráči obdrží vítězné body za své nasbírané ovoce a artefakty vylovené z moře, dále pak za zbylé bankovky a nakonec tučný obnos bodů dostane ještě ten hráč, který vlastní nejluxusnější hotely na všech otevřených ostrovech na všech otebřených ostrovech. Takže honba za počtem hvězdiček se vyplácí. Ten hráč jež je na bodovací stupnici nejdále, pochopitelně vítězí.

Key west je hrou eknomickou, takže v prvé řadě je důležité manipulování s penězi. To je však tady pěkně zabalené do zábavného hávu v podobě aukcí, které se vážně povedli. Použití známé mechaniky tajného sázení, bylo navíc ozvláštněno o prvek placení peněz hráči, který vsadil nejméně. Díky tomu je rozhodování o tom, kolik do aukce vložím, ještě složitější a napínavější.

Akční žetony jsou totiž většinou velmi silnou zbraní za cestou k vítězství, jenže většinou je lepší skončit druhý nebo třetí, tak abyste nikoho nemuseli vyplácet. No jo, jenže kde je ta magická hranice? Kolik bankovek bude málo a kolik zase moc?

Na rozdíl od jiných strategických her, kde právě zvolená strategie je většinou nepřímá a obsahuje více jednotlivých částí, zde je to hned jasné a jednotlivé volby vlastně neobsahují další hlubší obsah. Takže prostě například nakupování hotelů nepodporuje žádné další možnosti. Navíc fakt, že si musíte za tři herní kola vybrat šest různých akcí z osmi (když pomineme možnost opakování akce za dva akční body) hře často ubírá a činní z ní někdy až dětinskou zábavu.Navíc fakt, že si musíte za tři herní kola vybrat šest různých akcí z osmi (když pomineme možnost opakování akce za dva akční body) hře často ubírá a činní z ní někdy až dětinskou zábavu.

key_west-41

Nutno však vyzdvihnout poslední slovo z odstavce výše. Hra je vážně zábavná, a to hlavně díky rodinnému pojetí, kdy body dostáváte docela často a nemusíte příliš kombinovat, stačí se jen zaměřit na jednu ze strategií. I přesto si hra stále ponechává určitý strategický punc, kdy musíte své tahy analyzovat a přemýšlet nad tím, jestli si nezablokujete možnost, která by se později mohla hodit více.

Hra i přestože je ekonomická, v žádném případě, není “suchá”. Právě zábavné aukce silně přidávají na interakci mezi hráči a samotný fakt, že ve hře neexistují hluchá místa a vy neustále víte co budete dělat, ze hry dělá vážně záživný zážitek.

Ten zažijete přibližně stejný v jakémkoli počtu hráčů, akorát herní doba se s vyšším počtem úměrně natahuje, a tak údaj na krabici ne tak zcela odpovídá skutečnosti. Ve třech hráčích možná.

Suma sumárum se jedná o pěknou hru, která však strádá právě na přímočarosti jednotlivých možností, které jsou navíc silně ovlivněny náhodou. Což je u strategické hry ohromná škoda, protože Key west je sama o sobě hra velmi zábavná.

 

 

 

Recenze: Key west – v ráji investorů

Key west je zábavnou ekonomickou hrou, která díky bohaté a silně odlišné škále jednotlivých akcí nabízí  po celou dobu hraní neustále nové zážitky. Samotný originální prvek aukce zaručuje interakci mezi hráči a hru činní toliko zábavnou. Bohužel díky přítomnosti příliš lineárních strategií a nutnosti využití téměř všech akcí a nutnosti využití téměř všech akcí, je hra po čase statická a někdy až moc jednoduchá. Naštěstí hráčům, kteří si hraní deskových her užívají, to tolik vadit nebude, protože je hra rozhodně nudit nebude.
Klady:

+ Množství akcí
+ Zábavná aukce
+ absence hluchých míst
+ systém zvyšování pravděpodobnostiMusíte se starat až o tři ostrovyOtevíraní ostrovů zkrze stavění mostů
Zápory:

- Akce jsou příliš jednoduché a lineární
- Nutné opakování stejných akcí
- Náhoda
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Desítka Česko – správné i špatné pohromadě