Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Monopoly Junior Party – dárky zdarma pro všechny

Monopoly Junior Party - balení

Dětské párty. Na zahradě, na pláži nebo doma. Někdo pořád něco slaví a v létě to je úplně nejlepší, když můžou rodiče uspořádat oslavu svým dětem na zahradě se spoustou hostů. A pak je tu dávání dárků, které je zlatým hřebem každé takové párty a okamžikem, na nějž se každé dítě těší úplně nejvíc.

No a o těchto okamžicích by ráda vyprávěla také nová hra od společnosti Hasbro, která nese značku Monopoly. Potvrzuje tak trend, kdy se Monopoly pomalu přesouvají s cílovou skupinou z rodin přímo na samotné děti a jejich kamarády. Po výborných Bláznivých bankovkách (recenze), jsme se dočkali znovu dospělejších a neuspokojivých Monopoly Revolution (recenze), a tak se Hasbro vrací zpět mezi děti, aby z Monopolů Junior udělalo party verzi.

Krabice, ve které se hra nachází, je celá žlutá a plná dalších jasných barev. Není tedy na první pohled pochyb, že se jedná o veselou hru, která upoutá vaši pozornost. Když ji otevřete, dostanete se ke klasickému čtvercovému hernímu plánu, který však má menší rozměry a vzhled podobný spíše již zmiňovaným Bláznivým bankovkám.

Monopoly Junior Party - připravená hra

V krabici samozřejmě nesmí chybět karty s otazníkem na zadní straně, tedy kartičky Šance. Kromě nich naleznete uvnitř hromádku bankovek. Protože je ale hra už pro děti od pěti let, jediný druh jsou jednomilionovky. Nebude se tedy konat žádné rozměňování a složité počty, čímž se opravdu Monopoly přiblížily ještě menším dětem.

Dalším balíčkem karet jsou všechny dostupné party, které lze na herním plánu navštívit. Jedná se o osm skupinek po dvou v barvách, na které jsme zvyklí ze všech variant Monopolů, tedy počínaje hnědou a konče tmavě modrou.

Vzhledu hodně pomohou poslední dvě komponenty. První z nich jsou samozřejmě figurky, které jsou ve tvaru malých barevných dortíků. K nim patří ještě osm dárků v každé z dostupných čtyř barev, které budou sloužit k označování pořádaných party. K dokonalému vzhledu pro děti pak hře pomůže párty box, který vypadá jako dárek a budete do něj v průběhu hry ukládat hotovost, aby si ji hráč s největším štěstím později vybral.

Monopoly Junior Party - rozehraná hra

Příprava hry probíhá tak, jako u všech Monopolů. Hráči si vezmou jednu figurku jejich barvy a k tomu tentokrát navíc také osm dárků této barvy. Do začátku dostanou 18 nebo 14 bankovek podle počtu zúčastněných. Do středu herní plochy položíte párty box a také zamíchanou hromádku karet Šance.

Zajímavě je řešený systém pořádání jednotlivých party – jejich nákup. Už před konáním partie totiž rozmístíte na herní plán všechny karty, které později ve hře budete brát k sobě. Karty lze položit přímo na jednotlivá políčka na plánu. Hráči si je po nákupu vezmou k sobě. Jedná se o elegantní princip skladování, kdy nemusíte složitě hledat karty v balíčku nebo skupinkách.

Nese to s sebou ale pochopitelně také negativa – karty nedrží na místě, pohybují se a jejich neustálé rovnání hru znepříjemňuje. Zvlášť u menších dětí, které nemají ještě tak šikovné ruce a často karty rozhází. Občas je tedy. Vtipné ovšem je, že pokládání karet na plán může současně sloužit jako rozlosování hráčů o to kdo začíná.

Monopoly Junior Party - rozehraná hra

Hráči se střídají na tahu v házení kostkou a posunují svůj barevný dortík po plánu. Ten je plný možností, jak pořádat párty. Pokud tedy vstoupí hráč na políčko, kde je ještě karta a jedná se tedy o neobsazenou párty, musí ji uspořádat. Zaplatí ze své kapsy tolik peněz, kolik je na políčko napsáno a vezme si k sobě kartu. Současně také položí na políčko jeden ze svých dárečků, aby bylo jasné, že tuto párty pořádá právě on.

Ve chvíli, kdy na toto místo vstoupí někdo z ostatních hráčů, musí pořadateli zaplatit příspěvek (dárek) v hodnotě celé párty. Tím je hra značně zjednodušená oproti velkým Monopolům, kde byly nájmy od ceny odlišné.

Na herním plánu najdete pak také speciální políčko pro párty box. Pokud na něj hráč vstoupí, tak může otevřít box ležící na plánu a vzít si všechny peníze, které v něm jsou ukryté. Při průchodu startem pak dostanou hráči dvě bankovky.

Monopoly Junior Party - karty

Při pohledu na plán vám asi budou chybět políčka pro dobrání kartičky Šance. Místo nich totiž naleznete otazník na jedné straně kostky. Pokud vám padne tato stěna, nepohybujete svým koblížkem na plánu, ale můžete si dobrat kartu z hromádky Šance.

Hráči postupně získávají a ztrácí peníze. Ten z nich, který vydrží na herním plánu nejdéle, tak se stane vítězem. Naštěstí hra je poměrně krátká, protože platby za návštěvu cizích párty jsou vysoké a hráči tak rychle zkrachují.

Monopoly Junior Party je hra, která se snaží zaměřit s tématem Monopolů na ty úplně nejmenší hráče. Zpracováním a jednoduchostí se jim to daří. Děti bude tato jednoduchá hra bavit, ačkoliv se svojí zábavností nemůže měřit s rozhodně lepšími Bláznivými bankovkami. Ty jsou ještě o krůček lepší jak vzhledem, tak herním systémem.

Monopoly Junior Party - karty

Hra sice stále je vystavěná na monopolovém základu, ale u dětských her to tolik nevadí. Zde je náhoda vyžadovaná a navíc platby a počítání naučí děti manipulovat s penězi a počítat.

Pravidla hry jsou poměrně jednoduše popsaná a děti se ji naučí sami. Občas ale překladatelé používali zvláštní slova typu „úpadek“, která nebudou malým hráčům zrovna jasná. Je to škoda, protože potom se děti mohou hry zaleknout a bez rodičů se ji pořádně nenaučí.

Monopoly Junior Party jsou barevné a dětské Monopoly. Nic víc ani nic míň. Ale dětské hry jsou takové – jednoduché, náhodné a rychlé. Všechno tohle hra splňuje, takže pokud máte rádi tento herní styl a nebo chcete děti naučit počítat, pak si ji můžete koupit.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
VydavatelHasbro
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(2 voters)
KategorieChildren's Game
MechanismyRoll / Spin and Move
RodinaGame: Monopoly (Official), Game: Monopoly Junior
Alternativní názvyMonopoly Junior: Moc Atrakcji, Monopoly Junior: Πάρτι, Монополия для детей! Вечеринка

Více o hře.

Recenze: Monopoly Junior Party – dárky zdarma pro všechny
Monopoly Junior Party je dětská verze Monopolů, která zjednodušuje počítání i obsluhu. Navíc je hra výrazně kratší, což je u dětí velice podstatné vylepšení. Zůstává stále pozitivní vliv na děti, kterým Monopoly učí počítat a hospodařit s penězi. Rozložení karet přímo na herním plánu je dobrou myšlenkou, kterou však kazí fakt, že se karty po plánu pohybují a utíkají ze svého místa. Jejich neustálé upravování pak zbytečně zdržuje a znepříjemňuje hraní. Pokud děti necháte, aby se pravidla naučily samy, mohou narazit na několik zbytečně cizích a složitých slov. Celkově se jedná o zjednodušené Monopoly, které potěší pouze fanoušky a umožní jim zasvětit děti do svojí oblíbené hry a zahrát si ji s nimi už od pěti let.
Klady:

+ pěkné zpracování
+ party box
+ karty rozložené přímo na plánu
+ jen jeden druh bankovek
+ naučí děti počítat
+ rychlá partie – sjednocený nájem a cena
Zápory:

- karty rozložené přímo na plánu se pohybují
- dětem nesrozumitelná slova v pravidlech
1
Prozkoumávejte dál
Recenze: Forged in Steel – jak kout železo, dokud je žhavé