Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: King’s Forge – královský kovář

kings-forge-01

Stojí tu kovárna, radost pohledět, pěkná je a švarná,jako z růže květ. Rosa slzy roní v trávě po tají, kovadlina zvoní, ptáci zpívají. Měchy ohně lačnou, výheň rozzáří, do železa začnou bušit kováři. V kovárně pohádku dětem ukovou, přinesou ji v šátku s písní kovovou. Z rodu královského dcera veselá, našla upřímného sobě manžela. Žijou spolu šťastně jako kuřátka, konec už nám vlastně ťuká na vrátka.

S pomocí sourozenců Ulrychových a jejich titulní písně k pohádce O statečném kováři se dostáváme k nové hře King’s Forge, která k nám přichází v produkci vydavatelství Game Salute. Jejím autorem je Nick Sibicky a ilustrace má na svědomí Jonathan Kirtz. Jedná se o novinku pro rok 2015 a byla představena publiku na veletrhu Spiel 2015 v Essenu.

Krabice má klasický čtvercový tvar a na jejím víku vidíme jednoho odhodlaného kováře ve světle ohně, jak buší do obrovské kovadliny. Než se k němu budeme ale moci přidat v jeho mistrovské práci, musíme si nejdřív pořádně prohlédnout obsah samotného balení.

kings-forge-04

V nitru krabice nás totiž čekají především kostky. Jsou všechny vykované do krásného šestistěnného tvaru a vyvedené v řadě barev. Je jich celkem úctyhodných 91 a představují různé suroviny – černý kov, zelené dřevo, modrou magii, nebo červené drahokamy. Potom je tu padesátka karet, z nichž více než polovina představuje předměty, které chce král vyrobit. Každá má v pravém sloupečku hodnoty barevných surovin (kostek), které jsou k jejímu vyrobení nezbytné. Všechny svoje zásoby pak budou hráči získávat právě díky zbývajícím kartám budov, kde najdeme vždy požadavek kostky a samotnou produkci.

V krabici ale překvapivě nechybí ani čtyři kartonové dílky představující jednotlivé rodiny kovářů, které budou hráči reprezentovat, potom několik dřevěných žetonů a úplně na dně leží přeložený herní plán představující královské město a podhradí s řadou míst pro položení balíčků karet.

Na začátku partie si každý z hráčů vybere svoji rodinu a vezme si odpovídající destičku. Ta určí jeho erb. Ale přesto všichni soupeři bez rozdílu dostanou rovných pět kostek železa, se kterými si bude muset na začátku vystačit. Pak si ještě připraví společnými silami království. Ve spodní části odhalí náhodné čtyři budovy z jedenácti použitých pro každou hru (osmnáct celkem) a zbytek vytvoří zásobu na určeném místě. Balíček zakázek se nemíchá, ale seřadí od nejnižší ceny vybavení k nejvyšší. Tři nejméně vzácné položky pak hráči vyloží, zatímco zbytek rozhrnou do vějíře tak, aby z každé karty byl vidět jen její levý pruh s cenou kostek. Žetony budou ležet vedle plánu.

kings-forge-11

A pak už nastal čas, kdy budou hráči moci začít bušit do kovadliny. Na začátku každého kola odhalí nové čtyři karty sběru, tedy nové náhodné čtyři budovy. Ty si všichni postupně okamžitě rozeberou a to postupně od začínajícího hráče. Každý si položí vybranou destičku před sebe a na ni položí tolik kostek, kolik vyžaduje. Tyto kostky jsou blokované po zbytek kola, ale za svoji snahu dostanou hráči nějaké nové kostky jako produkci.

Místo vybrané karty mohou hráči využít jednu z výchozích výrobních pozic na plánu v docích. Takové kostky se ale na konci tahu nevrátí do jeho vlastnictví, ale místo toho putují do společné zásoby. Nebo si nemusí vybrat vůbec, vzdát se tahu, a pokud je prvním kdo tak učiní, navíc získá i jednu kostku železa z banku.

Pak přichází na řadu výroba. K té použijí hráči všechny kostky, které jim po úvodní fázi kola zbyly k dispozici. Nejdříve se všemi hodí. Na základě výsledných hodnot si pak mohou nárokovat jednotlivé předměty, které čekají na výrobu a to znovu od startovního hráče dál. Musí ale mít kostky odpovídajících barev a to ještě s přesnými hodnotami. Kdykoliv hráči něco vykovají, do nabídky se okamžitě přesune nový předmět.

kings-forge-17

 

Každý takový hotový předmět ale leží v kovárně a šikovná návštěva jej může ukrást dřív, než se dostane ke svému právoplatnému majiteli. Soupeři si tedy zhotovené karty mohou krást. K tomu je třeba využít kostek, které mají správné barvy a dostatečné hodnoty (alespoň jedna musí být vyšší, ostatní minimálně stejné).

Na konci každého kola se kostky vrací do svých míst, posouvá se role začínajícího hráče s velkou dřevěnou kovadlinou a karty výroby se znovu zamíchají a čtyři z nich vytvoří novou nabídku. Souboj končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů dokáže vyrobit čtvrtý předmět pro krále. Takový kovář se stává vítězem partie. V případě remízy rozhoduje hodnota karet.

King’s Forge je prostá kostková hra. A možná právě tato jednoduchost ji vynáší dopředu v kategorii rodinných her. Nemá totiž žádná složitá pravidla a hráči mají jasný úkol od začátku do konce.

kings-forge-19

Jednotlivé kostky mají v průběhu kola hned dvě využití. Hráči je mohou poskytnout svým dodavatelům jako zdroj pro výrobu další suroviny. Tak mohou získat nové kostky a tím si rozšířit svoji zásobárnu. Na barvě tentokrát jednoznačně záleží. Celým tímto mechanismem se tak nenápadně řadí do role další dicebuildingové hry.

Na rozdíl od nedávno recenzované cubebuildingové závodní hry Automobiles tady nenajdeme vlastně žádné výrazné inovace. Vše probíhá přesně tak, jak byste od podobného stylu hry očekávali. Výrazným prvkem hratelnosti pak je možnost krást si navzájem ještě nezabezpečené předměty. Kromě vlastních kostek si tak musí hráči hlídat i ostatní a kontrolovat jejich šanci na případnou krádež.

I přes významnou roli náhody je možné řadu věcí ve hře ovlivňovat taktikou. Celkově tedy lze partii charakterizovat jako nutnost vyvážit svoje štěstí / smůlu s právě tím správným způsobem hraní. Právě tak je možné najít cestu k vítězství.

kings-forge-24

Díky svojí jednoduchosti je hratelná i s menšími dětmi kolem osmého roku. Ty už se budou velmi dobře bavit s kostkami, ale jsou schopné zvládnout koncept jejich využívání k aktivaci karet. Navíc ve hře nejsou žádné texty, takže všechno je možné zvládnout vizuálně prostřednictvím barev a počtu puntíků na kostkách.

A protože se jedná o takto jednoduchou hru, je dobré, že se i samotné partie vejdou do jedné hodiny a to i ve větším počtu hráčů. Celkový dojem se liší mírně v úrovni interakce, ale jinak si ji můžete klidně zahrát i ve dvou.

Jak vidíte z okolních obrázků, hra vypadá opravdu nádherně. Kostky jsou barevné a už samy vytváří velmi dobrý dojem. Vše je to doplněno ilustrovanými kartami a detailním herním plánem, který tu je sice trochu navíc (slouží pouze jako placeholder pro karty), ale zase hře přidává kouzlo.

kings-forge-27

Hrou King’s Forge se zavděčíte především nováčkům. Jedná se o příjemnou vstupní bránu do světa deskových her a jako takovou bychom ji měli i hodnotit. Pokročilí hráči si u ní oddychnou, ale i oni v ní mohou najít zalíbení. King’s Forge sice není nijak originální, ale rozhodně je funkční zábavou pro všechny.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorNick Sibicky
IlustraceJonathan Kirtz
VydavatelGame Salute, Starling Games (II)
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(8 voters)
KategorieDice, Fantasy, Industry / Manufacturing
MechanismyDeck, Bag, and Pool Building, Dice Rolling, Pattern Building
RozšířeníKing's Forge: Apprentices, King's Forge: Game of Ingenuity Exclusive Craft Card, King's Forge: Glassworks, King's Forge: Glassworks – Christmas Ornament, King's Forge: Glassworks Plus Pack, King's Forge: Gold, King's Forge: Hi-Energy Specs Craft Cards, King's Forge: Masterworks, King's Forge: Queen's Jubilee, King's Forge: Queen's Jubilee, King's Forge: Ring of the Lords Kickstarter Exclusive Craft Card
RodinaCrowdfunding: Kickstarter, Digital Implementations: Tabletopia, Theme: Jewelry, Theme: Metal Smithing

Více o hře.

Recenze: King’s Forge – královský kovář
King’s Forge je kostková hra, ve které si hráči staví svoji základnu barviček. S tou pak hází a snaží se nakombinovat výsledky a vykovat cenné předměty pro krále. K tomu potřebují štěstí, ale také taktiku ve volbě správných destiček. Konec každého kola je ve znamení krádeží, ale i k tomu jsou potřeba správné kombinace. Hra otevírá náruč méně zkušeným zájemcům a díky jednoduchým pravidlům funguje výborně jako hra pro začátečníky. A přestože nenabízí nic převratně nového, ale opakuje osvědčené koncepty, nám se líbí. King’s Forge tedy můžeme s radostí doporučit všem zájemcům.
Klady:

+ výborná pro začátečníky
+ dice-building
+ možnost krást ostatním jejich výtvory
+ rozumný čas partie
+ jedna partie využívá jen část karet
+ krásný vzhled
Zápory:

- nepřináší nic nového
- vliv náhody na výsledek
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Plague Inc The Board Game – nakazíme celý svět!