Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kitchen Garden – zahrádkařením za vítězstvím

Kitchen Garden - balení

Všichni kuchaři o mně sní. Zdá se jim, že mě navštěvují každý den. Starají se o mne, nosí mi jídlo a vodu. Občas mne laskavě pohladí. A pak za mnou celý rok chodí a půjčují si ode mne moje věci. Co jsem? No samozřejmě, jsem kuchařská zahrada plná bylinek a zeleniny. Mám tu bazalku, kopr, tymián, ale i mrkev a červenou cibuli. Všechny rostlinky tu v mém náručí žijí vedle sebe.

Jenže to by nebylo možné, kdyby se o mne někdo nestaral. A protože můj majitel odjel pryč, uvolnilo se místo mého milého. Stanete se jím vy? Teď máte šanci v nové karetní hře ruského vydavatelství RightGames LLC, které představilo na veletrhu Spiel 2013 v Essenu svoji novinku Kitchen Garden. Jejím autorem je Andrey Kolupaev.

Na víku této malé krabičky vidíte typického ruského zahrádkáře s vousy, dýmkou a rýčem. Na záhonku se daří dýním i zelí, zatímco vrány v pozadí okusují slaďoučké jahody. Malý domeček v idylické krajince a barevné grafice se stane vaším domovem od chvíle, kdy z obalu vysunete papírový šuplík.
Uvnitř této přihrádky leží nejdříve pravidla vytištěná na jednom listu A4, který je přeložený na osminy, aby se vůbec do krabičky vešel. Navíc jej zde naleznete hned čtyřikrát, protože spolu s angličtinou je zde zastoupena také němčina, francouzština a italština.

Kitchen Garden - připravená hra

Zbytek komponent jsou, jak už to tak u karetních her bývá, karty. Čtyři z nich jsou karty klasického rozměru, které představují samotnou zahrádku rozdělenou na čtvrtiny. Jsou to takzvané úkoly. Na každém ze čtyř záhonků zde roste jedna zelenina, uprostřed pak je buď konev, kohoutek, nebo kolečko, podle rozestavení, které si vyberete. Počet zeleniny na každém záhonu a jejich rozmístění je důležité pro vítězství.

Ostatní karty jsou zhruba poloviční velikosti a mají vždy nějakou barvu pozadí, sahající od žluté přes zelenou a červenou až k fialové. Všechny karty kromě zelené jsou akční a umožňují útok na soupeře nebo obranu. Na nich je vždy v okénku zobrazená zelenina v různém počtu (jedna až tři), ale také vrána nebo farmář. Jsou tu ovšem i karty oranžové, modré a bílé, které představují speciální akce.

Soupeři si vezmou po jedné kartě úkolu. Každý z hráčů musí mít kartu s jiným náčiním uprostřed. Ze zamíchaného balíčku ostatních karet zeleniny dostane každý ze soupeřů čtyři karty. Dalších šest vyložíte stranou. Vytvoří nabídku obchodu, ve kterém si můžete pořídit semínka pro svoji zahrádku.
Hráči na začátku dostanou také speciální akční karty. Po jednom kusu od modrého obchodu, oranžových prázdnin a bílé vrány. Ale pouze v případě, že se partie účastní více než dva soupeři. Ve dvou je trojice karet položená do společné zásoby, odkud ji hráči budou moci získat.

Kitchen Garden - připravená hra

Nejdůležitější fází vašeho tahu jsou pochopitelně akce. Obvykle můžete provést pouze jednu z nabízené pětice, pokud jste neobětovali některou ze speciálních karet nebo jste nezahráli kartu farmáře.

Po většinu času partie tak budete muset vystačit pouze s jedním akčním bodem, za který můžete nejen sklízet (= líznout si kartu z dobíracího balíčku) nebo vyměnit kartu z ruky za jednu v nabídce trhu. Můžete také položit kartu plevelu do jednoho ze záhonků soupeře nebo si s pomocí karty pracujícího farmáře vyplít svoje vlastní políčko, pokud vám jej někdo jiný zaplevelil.

Nejdůležitější pro průběh hry ale je sázení, ke kterému všechno ostatní směřuje. Jednoduše vyberete jednu kartu z ruky a přiložíte ji do svojí zahrádky do záhonku, kam tato plodina patří. Vaším úkolem je naplnit svoji zahrádku přesně podle požadavků. Potřebujete na zahraných kartách stejný počet plodů, jako je nakreslené na vaší kartě úkolu.

Kitchen Garden - rozehraná hra

Navíc na každé straně úkolové karty vidíte žluté linky. Jejich počet vám jasně udává, kolik karet k zaplnění zahrádky musíte přesně využít. Musíte si tedy správně napočítat, kolik kousků zeleniny musí být na jedné a kolik na druhé kartě. Správného výsledku lze dosáhnout vždy jen jedním způsobem nebo nechat růst v zahrádce plevel a použít kartu s větší hodnotou.

Partie končí ve chvíli, kdy jeden z hráčů naplní svoji zahrádku přesně podle úkolu. V tu chvíli už ostatní nemají šanci svoje zahrádkářské schopnosti prokázat, protože souboj je u konce. Všichni soupeři si teď mohou s chutí zakousnout nějakou čerstvou mrkvičku nebo jahodu na doplnění energie.

Kitchen Garden je jednoduchá karetní hra, ve které se snažíte sbírat sady různých karet. Každý z protivníků má odlišné zadání na vzhled jeho soukromé zahrádky. Ovšem počet kusů zeleniny je vždy stejný. Dohromady musíte nastřádat osmnáct kousků na devíti kartách. Jedna strana vždy vyžaduje tři a zbývající dvě po dvou kartách. Vše je založeno na základě dobrání a vyložení potřebných karet.

Kitchen Garden - rozehraná hra

Průběh tak narušují pouze speciální karty akcí, které umožňují provádět psí kusy. Na prázdninách si všichni protivníci pořádně vyčistí hlavu a přijdou o většinu svých semínek. Musí zahodit tři karty z ruky a místo nich si dobrat tři nové z balíčku. To je nejen způsob, jak si pomoci ze šlamastyky, ale i možnost uškodit protivníkům.

Nejsilnější je ale vrána, kterou lze zahrát dvěma způsoby. A jedním z nich je možnost ukradnout protivníkovi rostlinku přímo z jeho zahrádky. Takovou sazeničku si pak můžete vzít do své ruky a v některém z příštích kol ji vyložit ve svůj prospěch.

Když hráči dostanou do ruky kartu plevelu, většinou se jí snaží co nejrychleji zbavit. Potřebují v ruce místo na klasické plodiny a nemají důvod si ji ponechávat. To je dobře, protože tím do hry vstupuje zdravé soupeření a snaha zpomalit nejvíce pokročilého hráče. Jenže současně šance na zbavení se takové rostlinky jsou nízké, protože hráč musí nejdříve získat kartu dělníka. Naštěstí kromě dobírání karet naslepo z balíčku existuje i nabídka trhu, kde můžete takovou zelenou kartu s ryjícím zahrádkářem získat.

Kitchen Garden - karty

Jenže bohužel i po zapojení všech akčních karet je Kitchen Garden stále jen průměrnou hrou. Není nic, co by ji vyvyšovalo nad ostatní karetní hry, ve kterých sbíráte sady nějakých předmětů. V tomto případě se jedná o zeleninu. Partii zvládnete do půl hodiny, což je tak akorát, a mohou ji hrát i menší děti, protože se zde příliš strategie nevyskytuje. Pocit ze hry je lepší ve více hráčích, kdy se mnohem lépe točí karty v nabídce. Současně se ale autorovi podařilo upravit partii pro dva využitím pouze jedné sady speciálních karet.

Kitchen Garden není žádná objevná hra. Používá jen to, co už známe a viděli jsme. Ale to není hlavní důvod, proč zůstává nakonec v průměru. Ani grafika a samotný zážitek z partie ve vás nenechá žádnou stopu a nebudete mít pocit, že byste se k ní museli znovu vracet.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAndrey Kolupaev
IlustraceSergey Platunov
VydavatelRightgames RBG SIA
Rok vydání2013
Počet hráčů2 - 4
Herní doba30
Minimální věk10 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieCard Game, Farming
MechanismyHand Management, Take That
RodinaTheme: Food / Cooking, Theme: Gardening
Alternativní názvyОгород

Více o hře.

Recenze: Kitchen Garden – zahrádkařením za vítězstvím
Kitchen Garden je obyčejná karetní hra. Tím bychom mohli téměř naše slovní hodnocení uzavřít a dál už nepsat nic. Grafika je průměrná, stejně jako všechny převzaté mechanismy. Potěší snad jen aktivace akčních karet na stole a společný trh karet, který snižuje vliv náhody. Ten zde ale pořád je. I přes malé rozměry si raději s sebou na cesty vezmete jinou hru a k této vás nic nenutí se vracet. Kitchen Garden tak nakonec nevykvetla do krásy, ale zůstala zarostlá plevelem..
Klady:

+ náhoda nehraje tak důležitou roli
+ malé rozměry
+ akční karty
Zápory:

- ničím nevyniká
- ve dvou je více solitérní
- nezajímavá grafika
1
Prozkoumávejte dál
Recenze: Marrying Mr. Darcy – pýcha a předsudek