Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kniha Kdo je pachatel?

Hraní na detektivy je neustále na vzestupu, jak potvrzuje úspěch deskových her Cluedo nebo Fantom. Na začátku všech těchto vyšetřování nastoupí na místo činu nějaký velmi bystrý a vzdělaný detektiv a zeptá se „Kdo je pachatel?“

A právě tento titul nese kniha od nakladatelství Portál, která pochází z anglického jazyka. Originál s názvem Whodunit Crime Mysteries napsal v roce 2003 spisovatel Hy Conrad, zatímco o doprovodné ilustrace se postarala Tatjana Mai-Wyss. O překlad do češtiny se v roce 2006 postarala Simona Drábiková.

Na necelé stovce, konkrétně na 96ti stranách, najdete celkem dvaadvacet příběhů. Když si některý z nich přečtete, rychle zjistíte, že mu něco chybí. Ano, je to konec. Všechny záhady totiž mají otevřený konec a čekají na čtenáře, aby je vyluštil.

Podobného žánru byla kniha Detektiv rychlík zasahuje, kterou vydává také nakladatelství Portál. Na rozdíl od detektiva Rychlíka však je kniha Kdo je pachatel? určena starším dětem od třinácti let a nejlépe pak dospělým, kteří rádi přemýšlí nad různými záhadami.

Než se prokouše čtenář k samotným případům, nejdříve se seznámí s hlavní postavou celé knihy. A není jí seržant Gunther Wilson, kolem kterého se úvodní seznámení točí, ale někdo mnohem, mnohem zajímavější. Jeho jméno totiž je Sherman Holmes a jedná se o prapravnuka slavného a bájného Sherlocka Holmese.

Stejně jako v případě Sherlocka, ani před Shermanem není žádná záhada dostatečně záhadná a žádný případ není nevyřešitelný. S Guntherem Wilsonem se potkali náhodou na místě činu u jednoho případu a od té doby jej provází u všech případů vražd, které Wilson vyšetřuje. Aby podivností nebylo dost, tak celé toto setkání proběhlo na Halloween.

V průběhu knihy a luštění případů se možná dozvíte i něco nového ke vztahu Shermana a Gunthera, ale především se setkáte s 22 případy podivných a zdánlivě nevyřešitelných vražd.

Vše začíná U britské panny, jak se jmenuje restaurace v nejmenovaném britském městě (pravděpodobně se jedná o Londýn). U vraždy jeho majitele byla hned trojice podřízených a vaším úkolem je z textu vyluštit, který z nich zločin spáchal a co ho prozradilo.

V průběhu příběhů se naštěstí otázky moc neopakují, často se ptají na jiné věci. Nelze tak snadno přijít na princip, kterým byste vyřešili hravě všechny příběhy naráz.

Velmi potěší vysoká variabilita příběhů, ve které se mění nejen lokality, ale i prostředí. Jednou se vyšetřovatelé ocitnou v lesích, jindy v cizím domě, nebo si Sherman zajede na dovolenou, ale ani tam neuteče práci. Čtenář tak objevuje nejen rozuzlení, ale i samotné příběhy, které si užívají popisů a nových prostředí. Text je psaný velice čtivě, což je důležité, protože jej mnohdy budete potřebovat přečíst víc než jedenkrát.

S tím souvisí skutečnost, že obtížnost případů se postupně zvyšuje. Takže si nenechte stoupnout slávu do hlavy, když vyřešíte první dva či tři případy, protože začne přituhovat. Stejně tak se texty postupně protahují a hledání podstatných informací je tak pochopitelně obtížnější.

Když si budete číst některé texty, pochopíte velmi rychle, proč je hra určena až mládeži. Občas jsou popisy na začátku vyprávění Hy Conrada velmi barvité, někdy jsou pak tyto samotné skutečnosti využity i k vyřešení případu, což není nic neobvyklého. Často se právě na (nebo v) těle oběti skrývá usvědčující důkaz pro podezřelé a tam jej budete muset mít odvahu hledat i vy.

Kniha obsahuje jednoduchou grafiku, ale každá povídka je doprovázena minimálně jedním obrázkem, který vyplňuje tu poslední drobnou mezeru ve fantazii čtenáře. Ilustrace samotné jsou sice jednoduché, ale přesto povedené a vždy se vztahují k popisovanému případu nebo dokonce zobrazují samotný čin.

Občas se pobavíte nad nenápadnými narážkami čistě pro fanoušky Sherlocka Holmese. Za všechny jmenujme třeba oblíbenou Shermanovu restauraci, ve které si jednou týdně dává jídlo v povídce Nalezené peníze. Restaurace totiž nese jméno Baskerville.

Pro netrpělivé jsou od strany osmdesát ukryty rozřešení všech případů. Naštěstí se však autor nespokojil s jednoduchou jednoslovní odpovědí, ale ke každému příběhu připravil jeho rozřešení jako součást vyprávění. Vždy tedy bude Sherman Holmes vysvětlovat zmatenému Guntherovi Wilsonovi, proč podezřívá zrovna tohohle pachatele.

Všechny příběhy bez rozdílu jsou zajímavé. Kniha Kdo je pachatel? se opravdu povedla a je přesně tím novým žánrem detektivního čtení, který bude bavit všechny zájemce, kteří rádi luští záhady. Jejich rozřešení jsou vždy ukryty někde v textu, takže nasaďte brýle, zapalte dýmku a vydejte se ve stopách dvaadvaceti vrahů.

Cena: 159 korun
ISBN: 80-7367-069-0
Hodnocení knihy: 95%

KOUPIT KNIHU

Recenze: Kniha Kdo je pachatel?
Klady:
Zápory:
Prozkoumávejte dál
Recenze: Favelas – renovace domů chudoby