Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kouzelné čtení Moje první čísla

moje-prvni-cisla-01

Víte, kolik bylo trpaslíků? To je docela jednoduchý úkol. Ale dokážete spočítat, kolik měl drak hlav, i když na vás současně chrlí oheň? Troufli byste si oslovit měsíčky sedící u ohně a rychle je v šeru spočítat? A co třeba zrnka hrachu, které sbírá popelka? Pomohli byste jí s jejich úklidem tak, aby ani jedno nepřišlo nazmar?

Tyhle pohádkové dovednosti jsou pro děti naprosto nezbytné. Interaktivní mluvící kniha Moje první čísla je prověří, ale především jim pomůže s učením. Jedná se o novinku z řady Kouzelné čtení pro všechny ty úplně nejmenší a to už od dvou let. Stačí mít doma Elektronickou tužku, kterou vydává stejně jako dnes recenzovanou knihu společnost Albi.

Na víku vidíme obrázkové spojení hned několika pohádek. A veškeré texty namluvila dvojice Zora Jandová a Petr Pěknic. Pohádkové ilustrace připravila Ladislava Pechová. Stačí si pak stáhnout odpovídající zvukový soubor, který je tentokrát překvapivě malý (42 MB) a nahrát jej do chytré tužky. Pak už mohou děti otevřít knihu na první stranu, nažhavit tužku a dotknout se tlačítka pro zapnutí. Dobrodružství s čísly začíná.

moje-prvni-cisla-03

Všechno to má jasně daná pravidla. Děti se jednoduše dotknout tužkou libovolného obrázku nebo symbolu na stránkách, a pak už jen poslouchají. Je pak samozřejmé, že kniha řekne dětem, co mají dělat a umožní také zvyšovat a snižovat hlasitost reproduktoru (nebo výstupu na sluchátka).

Ale pokud už nějakou knihu máte, tohle všechno víte. Místo toho si ihned všimnete první novinky spojené s titulními číslicemi. V levém dolním rohu každé dvoustrany najdeme totiž sadu číslic, které nejenže po dotknutí zazní, ale především jsou využívané jako odpovědi. Ať otevřou děti knihu kdekoliv, je pro ně připravená sada kvízů (náhodně generovaných otázek), na které musí odpovídat. A protože je hlavním tématem počítání, obvykle budou děti muset správně odpovědět na množství některého druhu obrázků.

moje-prvni-cisla-06

Každá stránka je rozdělená na dvě samostatné sekce věnované číslům. A to je kromě samotného znaku reprezentované také počtem korálků navlečených na provázku. Toto dělení je naprosto ideální. Kniha počítá s postupným progresem, takže i číslice se postupně zvyšují, stejně jako náročnost. Společnost dětem budou dělat i některé postavy, jako velmi smutná princezna, trpaslíci nebo dvanáct měsíčků.

Ale jak čísla stoupají, mizí známé ilustrace a nastupují hromadné obrázky, které se snaží vždy udržet krok s narůstajícími počty. Tak třeba u čísla osmnáct najdete karavanu velbloudů. Nechybí ale ani popisy některých důležitých obrázků, například lidské ruky. Ta je ale ostatně opět pevně spjatá s počítáním.

moje-prvni-cisla-09

Po deseti stranách je hotovo. Děti jsou u posledního čísla dvacet, do kterého se zde naučí počítat. Ale ještě to není vše. Další dvě dvoustrany jsou určené opakování – první pro hodnoty od jedné do deseti a druhá pak pro celý rozsah od jedné až do dvaceti. Při dotknutí číslice se ale děti doslechnou celou postupku od jedničky až po číslo, kterého se dotkli. Tím se neustále hodnota opakuje a lépe se jim vštěpuje.

Ostatně každý obrázek má něco společného s číslicemi, i když to třeba na první pohled nemusí vypadat. Například závodní dráha, oslava nebo rybky v rybníce. A obrázek navíc vždy odpovídá číslici, která je vedle něj natištěná ve velké podobě.

moje-prvni-cisla-08

Ani to ale není všechno. Poslední dvoustrana je totiž věnovaná zábavné hře. Ta před děti postaví úkol přejít řadu kamenitých políček, stačí jen dobře házet kostkou a posouvat se vpřed. To by znamenalo, že je všechno o štěstí. Ale naštěstí to zdaleka není pravda, protože některé pozice jsou větší a barevné. Přináší s sebou úkoly, na které opět děti odpovídají s pomocí tužky. A správná odpověď často bude odměněna dalším posunem vpřed, který poskytne dětem výhodu nad ostatními. Ale i ke vstoupení na správná políčka je třeba špetka štěstí.

Mluvení je z hlediska zvuku krásně čisté, pomalé a zřetelné. Je dobře, že si oba majitelé hlasů byli vědomí, pro koho je kniha určená a tomu uzpůsobili způsob vyprávění i frázování.

moje-prvni-cisla-11

Moje první čísla je nová vynikající kniha, které není co vytknout. Je totiž určená už dvouletým prckům, kteří se začínají teprve rozkoukávat na světě. Pomůže jim začít chápat některé věci, ale především je uvede do prostředí číslic. Opět se ukazuje síla elektronické tužky a opět ji musíme jen a jen doporučit.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Kung Fu Panda nejen ve filmu