Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kouzelné čtení Mořské pohádky

Když se necháte unášet vlnami, začnete za chvíli vnímat jejich rytmus. Nejenže každá vlna dokazuje obrovskou sílu moře, ale především má pravidelnost schopnost ve vás vzbudit pocit klidu. Moře je ideálním místem relaxace a pohody.

Na moře nás zanese novinka v řadě interaktivních knih Kouzelné čtení, která dostala do vínku název Mořské pohádky. Obsah knihy namluvila slavná manželská dvojice Bára Hrzánová a Radek Holub. K poslechu jejich hlasů potřebují čtenáři samozřejmě Elektronickou Albi tužku. Ilustrace zpracovala Veronika Balcarová a kniha samozřejmě vyšla s logem vydavatele Albi.

Než si děti mohou začít užívat, nejdříve je třeba stáhnout zvukový soubor z oficiálních stránek. Ten má necelých 200MB a je třeba jej prostřednictvím USB kabelu nahrát do vnitřní paměti tužky. Poté už stačí jen dát elektronice vědět, že čtete tuto knihu (s pomocí jedinečného tlačítka pro zapnutí na první stránce) a poté už se mohou  

Toník a Majda jsou hlavními hrdiny celé knížky, jak proplouvají vodou se spoustou zvířecích kamarádů. Při tom na každé stránce děti najdou hromadu obrázků, kterých se mohou špičkou tužky dotknout a do sluchátek nebo reproduktoru se jim přehraje odpovídající zvuk.

Základem všeho jsou ovládací ikony v pravém dolním rohu, které nabízí možnost zahrát si hru (hledají předměty a kamarády na stránce), ale především se dozvědět jména věcí a zvířat. Druhá ikona jim předá slovo a mohou čtenářům něco pěkného povědět.  

Na děti tentokrát čeká řada legračních říkanek, které mají výbornou atmosféru v podání paní Hrzánové a jejího jedinečného frázování.  Ke každé stránce patří jedna taková básnička, kterou si děti snadno zapamatují a budou vám ji opakovat.

Postupně se děti na stránkách setkají s různými zvířátky na hladině od delfínů a velryb, přes podmořský svět plný malých rybek, korálový útes s mořskou pannou až po pirátský ostrov, na kterém na děti čeká dokonce i hra s políčky a figurkami.

Kniha popíše dětem pravidla hry a postupně se setkají se všemi zvířátky, která na minulých stránkách poznali. Když pak (s využitím vlastních figurek z jiné hry) zastaví na nějakém políčku, dotknou se ho tužkou a dočkají se buď zvukových efektů nebo nějakého úkolu. Budou se hýbat, malovat, ale nakonec třeba házet ještě jednou. Jedinou výtkou u samotné hry je to, že ovládání základních tlačítek (čtení pravidel, spuštění hry) není zrovna intuitivní a tvůrci mohli použít jiné ikony. Na druhou stranu tlačítka mají zachovanou svoji funkci, takže jde i tuto dvoustranu klasicky objevovat.

Kromě zábavné (ačkoliv čistě náhodné, protože figurky se pohybují podle hodu kostkou) hry jsou druhým rozdílem této knihy pohádková cvičení. V rámci detailních popisů se děti dočkají návodu, jak mohou plavat jako delfíni nebo třeba kolébat se jako tučňák. Cvičení probíhá vždy ve společnosti Majdy.

To Toník zase doprovodí děti v relaxaci. Tu doprovází klidný hlas a pohodová hudba. Právě frázování dokáže děti výborně uklidnit. Kromě odpočinku ale každé takové vyprávění představuje takové malé dobrodružství. Tyto zvukové stopy obecně jsou překvapivě dlouhé, takže by měly děti mít alespoň trochu trpělivosti.

Kniha Mořské pohádky je opravdu jedinečná, protože kromě klasického procházení jedné stránky za druhou a objevování nových prostředí nabízí ještě aktivity. A díky tomu zabaví děti nejen když jsou samy, ale také ve společnosti jiných. Společně mohou napodobovat mantu a jejich létání nad vodou. A pak si ještě mohou zahrát hru. V minimálním doporučeném věku ocení vyprávění, pěkné obrázky a informace o zvířátkách, později zase více toho cvičení a hraní. Mořské pohádky jsou díky tomu skvělé pro všechny menší děti přesně jak píše doporučení.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Der Schatz von Castellina – bloudění po hradě