Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kouzelné čtení Německý obrázkový slovník

nemecky-obrazkovy-slovnik-01

Ve světě jsou nejrozšířenějšími jazyky angličtina a španělština. Jenže když žijete v centru Evropy, jazykové priority se vám výrazně změní. Směrem na východ žádnou složitou výuku nepotřebujeme a to samé by se dalo říct i o severním sousedovi. Jenže zbývající dva sousední státy mluví oba německy a bez alespoň základní znalosti této řeči budete dost omezeni. Je tedy na čase dodat svým potomkům možnost, kterou jsme sami neměli – naučit se německy hravou formou.

Pro všechny malé jazykové cestovatele, ať už se chystají do Německa nebo Rakouska, si připravila malý dárek společnost Albi. V rámci svého projektu Kouzelné čtení pro Elektronickou Albi tužku si připravili Německý obrázkový slovník. Tentokrát se jedná o opravdovou knihu a to dokonce i rozměrem, kterým nepřesahuje standardní velikost (menší A4).

Všechna ta německá slovíčka jsou uvězněna uvnitř tvrdých desek. Na jejich víku vidíme výjev z Berlína a také jednoho německého občana a k němu také jednoho pejska. Oba nás zdraví, a tak dobře naladění otevřeme knihu na první stránce.

nemecky-obrazkovy-slovnik-06

Slovník má celkem 180 stran a jsou rozděleny do celkem jedenácti tematických kategorií. Všechno začíná, jak už je trochu zvykem s většinou učebnic, u rodiny. Děti se ale dočtou také o lidském těle, zvířatech, škole, ročních obdobích, povoláních a dalších tématech.

Každá oblast ale nenabízí nic jiného než spoustu obrázků a u nich nějaký text. Ovšem ještě předtím je kapitola uvozena dvoustranou s obrázky a to bez jakéhokoliv popisku. Tato místa slouží k testu vědomostí – právě tady je možné také hrát hry a porovnat tak své znalosti. A právě tou hrou mají děti nejlepší motivaci, jak se snažit zlepšovat.

Jinak vše funguje přesně tak, jak jsme zvyklí. Stačí vzít do ruky elektronickou tužku a přikládat ji na nejrůznější místa knihy. Tedy vlastně to není tak docela pravda, protože předtím musí rodiče stáhnout s oficiálních stránek sadu zvukových souborů a nahrát je přes USB připojení do tužky. Teprve poté bude všechno fungovat tak, jak má.

nemecky-obrazkovy-slovnik-04

Je na první pohled zřejmé, že slova jsou namluvena rodilými mluvčími. A to je u výuky jazyka naprosto nezbytné, protože právě správná výslovnost je základem zvládnutí nejen němčiny.

Naštěstí ale tvůrci neopomenuli ani zpracování. Ilustrace jsou hravé a barevné a jejich autorem je Libor Drobný. To vynikne především u těch kreativnějších pojmů, jako jsou zvířata nebo koníčky. Vše je dětem na první pohled jasné a z vlastního pozorování se nám zdálo, že učení z kombinace obrázků a mluveného slova funguje velmi dobře.

Kdo se někdy učil cizí jazyk, je mu jasné, že slovní zásoba je základ. Samotná gramatika se učí poté mnohem lépe. A u němčiny to platí dvojnásob, protože kromě samotného slova (často velmi dlouhého) je nezbytné si pamatovat také člen. Tato znalost se projeví především při pokročilejším hovoru a skloňování, což sice není náplní této knihy, ale pokud se už někdy dítě naučí slova i se členy, bude mu poté připadat naprosto samozřejmé, že Hund je der a Tür jsou die.

nemecky-obrazkovy-slovnik-09

Dohromady na hráče čeká zhruba tisícovka základních slov a spousta dalšího doprovodného textu. Je jim vždy dobře rozumět a samotná tužka funguje skvěle. Děti si s ní mohou hrát i večer nebo u televize, protože umožňuje připojení sluchátek.

Německý obrázkový slovník skvěle doplňuje školní výuku jazyka. Děti se hravou formou naučí a potrénují si slova i jejich členy. Celkově si tento počin zasluhuje výraznou pochvalu a nezbývá než doufat, že to není poslední slovník, který se pro kouzelnou tužku objevil na českém trhu.

Prozkoumávejte dál
Recenze: Mombasa – obchodování po africku