Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Křečkovy zásoby – nepořádek v batohu

Mám ráda věci. Všechno, co uvidím a líbí se mi, musím si okamžitě schovat do svého batohu. Jenže dnes jsem potkala kamaráda ježka, a ten dostal chuť na jablíčko a kousek dortu. A tak je na čase zahrabat v batohu a najít ho mezi všemi těmi dalšími poklady. Nechci ale nic vytratit a v tom nepořádku není jednoduché něco najít. Pomůžete mi?

Do té pomoci se mohou děti zapojit v dětské hře Křečkovy zásoby, která se jmenuje v originále Hoarding Hamsters. Autorkou hry je Kristin Dittmann a ilustracemi výsledek ozdobila Cinzia Damonte. Hru vydává značka HABA a s českými pravidly ji nabízí oficiální distributor HABA.

Na víku malé krabičky vidíme křečici Anni na procházce. Vydáme se za ní do krabičky, která je plná kartonových žetonů. Většina jich je čtvercových a obrázky na nich jsou barvou rozdělené do skupin po třech, protože tyto trojice spolu vždy tématem souvisí. Každá při tom zadní stranou patří do jiné barvy. Je tu tedy celkem 24 předmětů, osm skupin po třech.

Hráči v rámci přípravy vezmou všechny tyto destičky a rozloží je do čtverce ve dvou skupinkách podle zadní strany – osm červených a osm modrých. Prozatím obrázkem nahoru. Všechny děti si je nyní mohou prohlédnout a pokusit se zapamatovat, který předmět kde leží. Potom všechny otočí obrázky dolů. Kolem těchto dílků pak do kruhu rozloží dalších osm destiček obrázkem nahoru a na libovolnou z těchto pozic postaví dřevěnou figurku Anni. Stranou připraví kostku a žetony zlatých oříšků.

Hráči se střídají po směru hodinových ručiček. Ten, kdo je na tahu, hodí kostkou a musí se zařídit podle výsledku. Může padnout buď číslice (jedna až tři) nebo portrét Anni. V případě, že se po hodu na kostce objeví jeden, dva nebo tři puntíky, musí hráč posunout figurku po směru hodinových ručiček právě o tolik destiček. Portrét křečice naopak umožňuje přesunout postavičku na libovolnou ze sedmi zbývajících pozic.

Místo, kde figurka zastaví, určuje hráči skupinku, kterou má najít. Čelní strana napomůže, ale nakonec to je především o spojení samotných tří věcí, ať už je společným tématem třeba zima, pískoviště nebo narozeniny.

Pokaždé ale musí k dílku na obvodu najít další dva – jeden z modré skupiny a jeden z červené skupiny. Pokud všechny tři mají čelní stranu stejné barvy a patří tedy do stejného tématu, pak hráč uspěl a získá zlatý oříšek. Bez ohledu na to, jestli uspěl nebo ne, destičky otočí a vrátí zpět.

Postupně tak pokračují další a další hráči a snaží se využít toho, jak dobře si pamatují pozice destiček a zkombinovat to se štěstím v hodu kostkou. Jakmile někdo získá třetí oříšek, tak se stává vítězem celého sbírání.

Křečkovy zásoby nabízí spoustu předmětů ukrytých v batohu. Ten sice v krabičce není, ale jako jeho náhrada poslouží stůl. Právě na něm jsou rozložené destičky předmětů. Než je ale hráči vloží do „batohu“, mohou si je všechny prohlédnout, aby je pak byli schopni zase po paměti najít. A právě tyto úvodní pohledy jsou důležité, protože tak mohou už od začátku začít bojovat a bodovat.

Celou dobu musí děti spoléhat na svoji paměť. Do té si uloží pozice destiček hned na začátku, ale mohou ji osvěžovat také v průběhu partie, jak je neustále někdo odkrývá, trefuje se a mýlí. Každý z hráčů má šanci na svůj tip v každém kole. Jakou trojici předmětů bude mezi destičkami hledat, to ale záleží na vrtošivé kostce.

Hra je určena už od tří let, což trochu překvapí. Potěší ale, že jde poměrně pěkně upravovat obtížnost směrem dolů. Stačí odebírat jednotlivé skupiny, takže je ve hře méně obrázků a děti si je lépe zapamatují.

Jinak je vše extrémně jednoduché. Kostka určí pohyb, figurka určí dílek a paměť určí to, co děti odhalí. S šestnácti destičkami, které se ukrývají na stole obrázky dolů, je obtížnost nastavena tak akorát. Každý dokáže udržet přehled alespoň o polovině, ale je důležité pamatovat si celé skupiny, protože jedna destička vám nestačí.

Čím více hráčů v partii, tím více informací získáte mimo svůj tah. Postupně se destičky točí a každá se někdy ukáže. Díky tomu i ti, kteří počáteční prohlédnutí destiček podcenili, mají šanci se do boje vrátit. Vždy ale má drobnou výhodu ten, kdo začal, protože má vždy o tah víc a tři oříšky jsou docela málo. Pokud mají hráči dobrou paměť, tak rozhodují drobnosti a tohle může být jedna z nich.

Křečkovy zásoby jsou ale především dětskou hrou. Jednoduchou paměťovou zábavou, ve které jde o to si potrénovat nejen dobrý přehled o pozicích destiček. Děti ale také musí vědět, které předměty k sobě patří, aby dokázali ty skupinky identifikovat a spojit. Křečkovy zásoby jsou výborným způsobem, jak zapojit do hraní malé tříleté prcky a potrápit jejich paměť. Tip od nás: Pokud chcete do partie přidat špetku taktiky a možností, dovolte hráčům zvolit si směr, kterým se figurka pohne, pokud padne na kostce číslo.

Facebook: @HabaCeskoSlovensko

Instagram: @haba_cesko_slovensko

Prozkoumávejte dál
Recenze: Labyrinth: The War on Terror 2001-? – bojujte s terorismem