Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Kuck Ruck Zuck! – detektivní práce v ZOO

Kuck Ruck Zuck - balení

Do zoologické zahrady jsem se opravdu těšil, stejně jako každé malé dítě. Když jsme byli u výběhu zeber, chtěl jsem se vyfotit s těmi pruhovanými rychlíky. Jenže moje radost trvala jen chvilku. Tatínek najednou vykřiknul a fotoaparát z jeho ruky zmizel. Široko daleko nebyl žádný člověk. Rodiče mne posadili na lavičku a vydali se hledat pana správce. Zdálo se to jako věčnost, kdy jsem musel pozorovat, jak zebry vlastně žijí a nic nedělají. Vůbec nevypadaly tak rychle, jak jsem si je představoval z obrázků a animovaných filmů.

Byl jsem zklamaný a rodiče také. Když se vrátili, jen bezmocně kroutili hlavou. Naštěstí nás těsně před východem ze ZOO dostihnul zadýchaný pán a s vítězným úsměvem nám předával fotoaparát. Prý ho našli ležet na cestě. Kromě našich obrázků na něm byla i řada dalších, nových, na nichž se promenádovala zvířátka. Třeba podle ní zjistíme pachatele!

Nic jiného než výsledné fotografie a rozmístění výběhů zvířátek nebudou mít k dispozici ani malí detektivové, kteří začnou hrát hru Kuck Ruck Zuck. Vytvořil ji Roberto Fraga, autor her River Dragons (recenze) nebo Bengál (recenze). Tentokrát spojil své nápady se společností HABA, od níž jsme představili už nejednu zajímavou hru. Kouzelné ilustrace připravila Barbara Stachuletz. V angličtině se hra jmenuje Blink Click! a vyšla v roce 2012.

Kuck Ruck Zuck - připravená hra

Ani Kuck Ruck Zuck nevystupuje z řady a jeho krabička má žluté pozadí. Na obrázku jsou ale zvířátka, která všechna pózují pro objektiv fotoaparátu. Stačí jen stisknout spoušť. Tentokrát je box výrazně menší, než třeba u Noci magických stínů (recenze), ale současně není tak malá, abyste očekávali jen karty.

A přesně tak to nakonec je. Po zvednutí víka dostanou hráči úctyhodný balíček osmdesáti karet a čtyři figurky zřízenců hlídajících zvířátka. Ale potřebovat budete také prostředí zoo, ve kterém se bude celé fotografické dobrodružství odehrávat. To tvoří čtyři dílky puzzle, které do sebe zapadnou a dohromady vytvoří čtverec se šestnácti výběhy. V každém z nich se na hráče usmívá jiné zvířátko.

Karty tady slouží jako fotografie, jako by vylezly přímo z nějakého Polaroidu. V popředí je jedno velké zvířátko a někde v pozadí je ještě jedno. Karty se podle varianty, pro kterou jsou určeny, dělí zeleným rámečkem na základní (tmavě zelené) a pokročilé (světle zelené).

Kuck Ruck Zuck - rozehraná hra

Na začátku partie hráči složí zoo ze čtveřice puzzle destiček. Na každou stranu zoologické zahrady postaví jednoho ze čtveřice barevných hlídačů. I ti mohou nakonec překvapivě být tajemným fotografem, který stojí za novým snímkem. Z balíčku vytřídí hráči karty se světle zeleným rámečkem a odloží je stranou. Budou potřebovat pouze karty s tmavě zelenou linkou, protože budeme hrát základní verzi. Tyto karty zamíchají a každý dostane přesně šest z nich, ale nesmí se na ně koukat. Místo toho si je položí před sebe na stůl obrázkem dolů.

Hráči se budou střídat na tahu, ve kterém vždy odhalí jednu kartu ze svého balíčku tak, aby na ni všichni dobře viděli. V tu chvíli začíná závod s časem. Jen ten nejrychlejší detektiv může zvítězit a zjistit, kdo byl neznámým zlodějem fotoaparátu a autorem obrázku na kartě.

Dvojice na kartě určuje směr, odkud fotografie musela být pořízena. První zvíře nebo zřízenec v tomto směru musí být tou správnou odpovědí. V případě, že se jedná o zvířátko, stačí vykřiknout jeho jméno. To s hlídači to tak jednoduché není, protože hráči musí rovnou chytit jeho figurku jako první, aby dané kolo vyhráli.

Kuck Ruck Zuck - rozehraná hra

V obou případech si nejrychlejší z hráčů bere za odměnu fotografii k sobě. V partii pokračuje odhalením karty další hráč v pořadí a znovu odhalí další obrázek, kterým překryje ten předchozí. Takto se soupeři střídají tak dlouho, dokud nevypotřebují všichni zásobu svých šesti karet. V tuto chvíli určí vítěze jednoduchý součet nasbíraných fotografií.

Je velká škoda, že Kuck Ruck Zuck není příliš známá. A teď nemluvíme jen v omezených dimenzích českého trhu, který teprve deskové hry objevuje. Ani svět ale tuto hru příliš nezná a přitom by si rozhodně zasloužila mnohem víc zájmu. Jedná se o výtečnou hru, která trénuje pozornost a také základní úroveň dedukce. Současně klade velký důraz na schopnost rychle reagovat a to správným způsobem. Hráče pravidla dobře matou, protože reakce závisí na typu odpovědi.

Rozložení zvířátek na plánu je vždy stejné, protože jinak by karty neměly pokaždé řešení. Na místě je tedy obava o znovuhratelnost. Naštěstí dostatečné množství karet zaručuje, že ani při opakovaném hraní si nezapamatujete odpovědi na jednotlivé karty.

Kuck Ruck Zuck - detail herního plánu

Tomu rozhodně pomůže také pokročilá verze. Přidáním zelené karty začnou být důležité nejen horizontální a vertikální řady, ale fotografie mohou být pořízeny i našikmo. Počet karet ale především obohacuje hru a dělá ji více variabilní.

V každém kole platí, že nejdůležitější je najít hlavní objekt fotografie na plánu. Kolem něj pak hráči hledají zvířátko v pozadí. Teprve pak se mohou podívat opačným směrem a najít autora fotografie. Tento úkol i postup je jasný a není jednoduché udělat chybu. Všechno tak záleží čistě a jednoduše na rychlosti hráčů a jejich schopnosti reagovat.

Děti milují akční hry a tato je akcí naplněná. Navíc všemu vévodí zvířátka, což jsou další bonusové body pro malé hráče. Přitom ale zábavou neurazí ani velké hráče. Děti ale tentokrát v rychlosti budou těžko svoje rodiče porážet, proto je lepší je nechat soupeřit mezi sebou.

Kuck Ruck Zuck - karty

Herní dobu určuje počet rozdaných karet. Obyčejné partie tak netrvají obvykle déle než čtvrt hodiny, ale pokud mají účastníci zájem, lze souboj jednoduše prodloužit, protože karet je k dispozici mnohem víc. Na počtu soupeřů zábava nezáleží, ačkoliv ve více je přítomno více napětí, jako ve všech podobných reakčních hrách.

Kuck Ruck Zuck udělá radost všem dětem i rodičům, protože umí skvěle zabavit. Nám se na hře líbí nejvíce nápad s fotografií a nutnost se soustředit na zorné pole. Zábavnou formou trénuje správné vnímání prostoru, ale přitom Kuck Ruck Zuck nezapomíná, že jeho hlavním posláním je bavit. To se mu daří v případě dětí na jedničku s hvězdičkou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorRoberto Fraga
IlustraceBarbara Stachuletz
VydavatelHABA
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 6
Herní doba15
Minimální věk6 and up
KategorieAnimals, Card Game, Children's Game, Deduction
Alternativní názvy¡Foto sí, foto no!, Animo-Déclic !, Blink Click!, Flash!, Kijk eens naar het vogeltje!

Více o hře.

Recenze: Kuck Ruck Zuck! – detektivní práce v ZOO
Kuck Ruck Zuck je skrz naskrz dětskou hrou. Na složeném herním plánu děti musí podle vyfotografovaného snímku najít autora fotografie. Nově otočená karta určí směr, odkud byl obrázek pořízen a hráči na to musí rychle reagovat. Někdy fotografem není zvířátko, ale hlídač. V tu chvíli musí všichni sáhnout po figurce místo vyslovení jména zvířátka. K určení správného pachatele je třeba zapojit i dedukci. Hra se točí kolem dostatečného množství karet, které zaručují variabilní zábavu i na pevném plánu a současně umožňují nastavitelnou herní dobu. Další úroveň karet přidává do partie i úhlopříčky, ale pro dospělé stále vnímání perspektivy není problém a děti budou porážet. Kuck Ruck Zuck je ale ukázkovou dětskou hrou, která pobaví všechny mrňousy milující zvířátka.
Klady:

+ jednoduchý a chytrý mechanismus
+ dvě možné reakce
+ počet rozdaných karet nastaví délku partie
+ rychlá hra, které se účastní neustále všichni hráči
+ dvě úrovně karet
+ trénuje vnímání perspektivy a dedukci
Zápory:

- dospělí představují pro děti silné soupeře
Prozkoumávejte dál
Recenze: Nájezdníci ze Severu – plenění je jediný správný způsob obživy