Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Pigolino – sběratelé prasátek

Pigolino - balení

Na farmě jsem kdysi byl sám. Zdálo se, že mám všechno, co mohu mít. Všichni se o mě starali, dětem jsem byl mazlíčkem lepším, než jejich béžový labrador. Bylo jsem věrné prasátko a měl jsem pocit, že tu lásku dostávám zpět. Jenže to jsem se mýlil.

Jednoho dne přijel vůz a na jeho korbě se válelo nové sele. A já najednou přestal existovat. Prasnice byla menší, roztomilejší a já byl jen velké ošklivé prase. Mohl jsem dělat všechny své triky a děti si stejně hleděly mojí sokyně a nad mým počínáním jen mávli rukou. Můj ráj byla jen iluze. A to jsem nevěděl, co mě ještě čeká. Dnes už tu jsme rovnou čtyři a těžko říct, kde to skončí.

Dětská hra Pigolino se věnuje právě jen a pouze prasátkům. Autorem této hříčky je Virginia Charves pod licencí na ilustrace od Bar David. Pod značkou Piatnik vyšla hra poprvé v roce 2009 a o nějaký ten rok později se objevila na našem trhu. Teď se už sice nejedná o žádnou novinku, ale přesto jsme znovu cítili povinnost se s vámi podělit o naše dojmy.

Pigolino - připravená hra

Hra patří do malé řady her, čemuž odpovídá i malý čtvercový tvar krabice. Ta je jako obvykle o trochu vyšší, aby uvnitř bylo pro prasátka dostatek prostoru. Jenže ty jsou překvapivě hubené a bez problémů by se naskládali i do polovičního boxu a ještě by jim stále zůstalo místo na výběh.

Uvnitř krabičky s trojicí veselých prasátek místo zabírají jen dvoulistá žlutá pravidla a aršíky s jejich růžovými, žlutými i modrými tvářičkami. Poslední důležitou komponentou jsou kostky a také jeden arch samolepek, které slouží jako drobní pomocníčci. Rodiče budou muset dětem polepit kostky tak, aby na sobě měla jedna zakroucené ocásky, druhá barvy prasátek a třetí dvě červená kolečka vlka (zbývající čtyři strany této kostky zůstanou prázdné).

Hráči se tentokrát stanou opravdovými sběrateli prasátek. Jenže v okolí řádí hladový vlk. Stačí trocha nepozornosti a všichni veselí ušáci se rozutečou ze strachu. A lákání prasátek může začiít znovu. Ale nejdříve hráči položí doprostřed stolu hromadu prasátek a hned vedle umístí také trojici kostek připravených k akci.

Pigolino - rozehraná hra

Od té chvíle se budou všichni soupeři střídat. Hráč na řadě jednoduše hodí trojicí kostek a bude se řídit obrázky, které mu padnou. Každý záhyb na ocásku znamená zisk jednoho prasátka do ohrádky, všechny pak mají jednu společnou barvu – tu, která padla na druhé kostce. Ale na oslavu je ještě brzy, protože všechno lákání prasátek může zmařit třetí kostka.

Kdyby se na třetí kostce náhodou objevil červený obrázek vlka, prasátka se polekají a utečou dřív, než se hráči podaří je zahnat do svojí ohrádky. K tomu ještě navíc vtrhnul hladový dravec do ohrádky a sežral tolik prasátek, kolik na kostce padlo ocásků.

Partie pokračuje tak, že si hráči vyměňují kostky a snaží se sbírat další prasátka a to od všech tří dostupných barev. Teprve ten ze soupeřů, který dokáže nasbírat čtyři prasátka v každé barvě, se může radovat. Stává se vítězem partie.

Pigolino - rozehraná hra

Pigolino je cílené na úplná mrňata. Hra je doporučena už rovnou od tří let a tomu odpovídá také její herní mechanismus. Ten se snaží zavděčit právě těmto nejmenším hráčům, ale už vůbec nemyslí na ty, kteří by měli hrát s nimi. Děti v takovém věku samy hrát nedokážou a rodiče se u náhodného házení kostkou příliš nepobaví.

Když už mluvíme o té náhodě. Pokud jste si někdy mysleli, že Superfarmář (recenze) je náhodný, pak Pigolino bere slova o štěstí na úplně jinou úroveň. Proti vlkovi se nikdo nemůže bránit a nasbírání čtyř prasátek je zásluhou náhody. Bohužel je velmi snadné hodit vlka a připravit se tak o nasbíraná zvířátka. Tím se může hra dost protáhnout a hráčům bude připadat nekonečná.

Kostka s ocásky je dvojsečná. Když padnou tři záhyby na ocásku, může hráčům připravit skvělou zprávu. Ale stačí obrázek vlka a všechno je opačně a místo zisku tří prasátek musí hráč totéž množství odevzdat. A to je většinou velká čára přes rozpočet.

Pigolino - prasátka

Žetony prasátek jsou pěkně zpracované. Pravidla jsou tak jednoduchá, že příklady ani nebyly třeba. Přesto se hodí pro případ, že se hru učí menší děti. Bohužel ty, které si návod samy přečtou, si už s hrou příliš zábavy neužijí, protože je příliš nevyrovnaná a náhodná. Jako výbornou alternativu můžeme doporučit právě již zmiňovaného Superfarmáře.

Pigolino nezazáří ani jako hra pro děti, ani jako zábava, ke které by mohli sednout i rodiče. Je dokonale náhodná, může trvat nepříjemně dlouho nebo skončit po několika hodech kostkami. Nevypočitatelnost není předností. Pigolino nepatří mezi ty povedené dětské hry.

Recenze: Pigolino – sběratelé prasátek
Pigolino je dětskou hrou o hlídání prasátek. Musíte je zahnat do ohrad, ale současně dávat pozor, aby je nenašel hladový vlk. Jenže jakmile na kostce padne, nenaděláte už nic. Nejde se proti němu bránit, protože všechno v této hře je založeno čistě na náhodě. Díky tomu může partie trvat překvapivě krátkou nebo nepříjemně dlouhou dobu. A zpracování žetonků prasátek tak nepomůže. Pigolino je i tak ne úplně zábavnou hrou, která se snažila zaujmout malé děti už od tří let. Ale i pro ty dnes na trhu už najdete lepší hry.
Klady:

+ pěkné žetony prasátek
+ už od tří let
Zápory:

- příliš náhodná a nepředvídatelná hra
- absence jakéhokoliv ovlivnění
- může se nepříjemně protáhnout
Prozkoumávejte dál
Recenze: Polis Fight for the Hegemony