Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: Kvíz o Evropě mini

Kvíz o Evropě mini - balení

Co víte o Evropě? O jejich obyvatelích, současných i minulých, o její historii, památkách nebo geografii? Všechno jsou to svým způsobem zajímavé a obecné věci, které by měl asi o svém kontinentu vědět každý. A vy to nejspíš i víte. Ale chcete to naučit i svoje děti? Pak teď máte šanci zábavnou formou u hry Kvíz o Evropě mini!

Jedná se o malou krabičku s evropskými památkami na modrém pozadí od společnosti Alexander. A protože v České republice jejich hry distribuuje firma Pexi, můžeme se těšit na kompletní hru v českém jazyce, která je zaměřená na děti. Kvíz o Evropě je sada, která bude obsahovat trojici her – toto je nejmenší, nejméně obsáhlá a také nejjednodušší ze všech tří. Vyšla také jako první v roce 2012, zatímco ostatní její sestřičky zatím teprve čekají na svoje narození.

A co tato krabička se dvěma ušima a víkem obsahuje? Samozřejmě zde nemohou chybět tradiční přesýpací hodiny a kostka. V balení je také malý přeložený herní plán, který má na sobě nakreslenou oválnou trasu pro figurky. Ty jsou čtyři barevné. Nejdůležitější v celé krabici jsou ale karty. Těch je celkem 180 s otázkami a odpověďmi. Kromě nich najdete v balíčku ještě další druh karet s písmeny A, B a C. Každou ve čtyřech exemplářích – pro každého hráče jednu. Nemohou chybět také žetony, které budou sloužit jako odměna za správnou odpověď.

Kvíz o Evropě mini - připravená hra

Tím máme za sebou výčet všech herních součástek, které vám zpříjemní poznávání Evropy. Na začátku partie si hráči jednoduše zvolí barvu figurky, mezi sebe postaví herní plán a rozeberou si každý k sobě sadu karet s možnostmi odpovědí – A, B a C.

V průběhu partie se jednoduše hráči střídají na tahu. Všichni mají před sebou položené karty s písmenky odpovědí a to písmenkem dolů, aby ostatní nevěděli, kterou kartu kde mají. Hráč na tahu nejdříve hodí kostkou a podle toho postoupí svojí barevnou figurkou ze startu o tolik polí, kolik mu padlo teček.

Každý čtvereček na herním plánu má jednu ze tří barev, která právě odpovídá odstínem jednomu z témat hry – historie, kultura+umění, věda+technika a geografie+příroda. Hráč nyní vezme horní kartu z balíčku zamíchaných otázek a přečte všem nahlas otázku s tématem podle barvy políčka, na němž stojí. K ní přečte také tři možné odpovědi – A, B a C. Všichni nyní mají čas odměřovaný pískem v hodinách na to, aby vybrali jednu ze tří možností a právě tuto kartu položili zatím písmenkem dolů před sebe.

Kvíz o Evropě mini - rozehraná hra

Jakmile čas uplyne nebo ve chvíli, kdy mají všichni vybranou odpověď, hráč otočí kartu a přečte správnou odpověď. Hráči odhalí svoji volbu a všichni, kdo vybrali správné písmeno, si mohou za odměnu vzít jeden žeton.

Hra končí ve chvíli, kdy hráči získají předem daný počet žetonů nebo po uplynutí odměřovaného času, na kterém se na začátku partie dohodnuli. Vítězí hráč, který získal jako první počet žetonů, nebo který jich získal nejvíce.

Kvíz o Evropě je jednoduchou znalostní hrou, která je zaměřena především na děti a jejich poznávání různých obecných vědomostí. Právě tento úkol plní hra výborně. Karet je na cenu a velikost hry dostatek a fakt, že si je hráči zapamatují, není na škodu. Naopak je to účel. A tím se hra samozřejmě postupně vyrovná a stane se z ní čekání na chybu soupeře, stejně jako je ve chvíli, kdy ji hrají dospělí.

Kvíz o Evropě mini - karty

Nejvíce se nám ale na celém Kvízu o Evropě mini líbí systém hlasování pomocí karet. Hráči mohou krásně maskovat svoje myšlenky a nápady a prostě a jednoduše pak překvapit všechny soupeře správnou odpovědí. Děti sice správnou odpověď zase tak dobře zamaskovat neumí, ale když jde o vítězství, mají motivaci.

Přesýpací hodiny nám připadaly až trochu navíc, protože hráči většinou dlouho nepřemýšlí a prostě vyberou jednu z možností. Naopak žetony jsou nutností, protože hráči si nemohou k sobě vzít správně zodpovězené karty, protože může odpovědět více hráčů.

Herní plán je v podstatě nadbytečný a mohl být klidně nahrazený kostkou. Jediným důvodem jeho existence jsou speciální políčka, která vás nechají třeba odpovídat na více otázek a bez nutnosti soupeřit s ostatními.

Kvíz o Evropě mini - rozehraná hra

Další variantou hry je možnost, kdy hráči odpovídají na otázku sami a pokládá jim ji soupeř. V té situaci právě ani nemusí použít žetony a místo nich si ponechají karty. Tak hráči nemusí tolik soupeřit – tato varianta je lepší na naučení.

Kvíz o Evropě mini je obyčejnou naučnou hrou, která vybočuje z řady pouze způsobem volby. Zpracování je průměrné a k hraní byste v podstatě ani nepotřebovali hrací plán. Otázek je poměrně dost vzhledem k ceně a velikosti hry, kterou si snadno můžete vzít s sebou na cesty. Takže pokud vám nějaká vědomostní soutěž o Evropě chybí, proč by to nemohla být zrovna tahle?

Recenze: Kvíz o Evropě mini
Kvíz o Evropě mini je znalostní hra, která je určená pro děti až od deseti let. Ve hře odpovídají všichni na jednu položenou otázku a vybírají ze tří možností. Současně a všichni, kdo odpoví správně, získají bod. Obtížné otázky často prověří nejen znalosti dětí, ale i dospělých. A právě proto se s nimi budou prckové těžko prát. A právě tato nastavená obtížnost je asi největším nedostatkem, který však lze vzhledem k ceně hry odpustit. Právě cena je důvodem, proč byste Kvíz o Evropě měli vlastnit.
Klady:

+ cena
+ pěkný nápad s hlasovacími kartami
+ počet otázek (maximum je dáno rozměrem balení a velikostí hry, proto MINI) - 180
+ speciální políčka
+ zajímavé otázky
Zápory:

- v podstatě nadbytečný herní plán
- zbytečné měření času
- někdy pro děti (desetileté) až příliš těžké otázky
2
Prozkoumávejte dál
Recenze: Na vlnách neznáma – piráti na obzoru!