Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Malý princ Cesta ke hvězdám a k asteroidu B612

maly-princ-cesta-ke-hvezdam-23

Když jsme se přestěhovali, čekala na mne v novém domově spousta pravidel. Ale já už na to byla zvyklá. O to víc mne překvapilo, když na mě ze sousedního domu vykouklo dobrodružství. Nejdřív jsem se ostýchala, ale později jsem se mu oddala celým svým srdcem. Stal se ze mě přítel Malého prince.

S Malým princem se chtěla setkat spousta z nás. Ale zdálo se, že jen několik opravdu vyvolených to dokáže. No a vidíte. Nepravděpodobné se stalo skutečností, a tak v roce 2015 spatřil světlo světa nový francouzský film Le Petit Prince. A na jeho motivy vznikla také hra, které se chopili známí autoři Antoine Bauza a Bruno Cathala, pod hlavičkou společnosti Ludonaute. Společně se můžeme podívat, jak se jim jejich planetka povedla, zásluhou společnosti REXhry, která hru přináší na český trh.

Celá krabice hry svítí jako jedna hvězda na obloze. Je opravdu zlatá, ale na víku se přesto vznáší planetka a na ní stojí princ i se svými kamarády – rudou růží a liškou. Kdesi na straně roste baobab. A v nitru tohoto čtvercového balení na hráče čekají zlatavá pravidla a pak také aršíky s kartonovými komponentami.

maly-princ-cesta-ke-hvezdam-07

Z těch větších sestaví oblouk. Cestu pro letadlo, které bude startovat na úvodním políčku a jeho cílem nemůže být nic jiného než hvězda Malého prince. Tyto dílky jsou plné mráčků, které slouží jako políčka a jsou přerušeny několika mezipřistáními. Na hráče ale čekají také dílky příběhu s různými scénami z knihy (filmu), pak také dalekohledy o různé hodnotě vítězných bodů, přílby, pětice papírových vlaštovek a malé žetony hvězd.

Na hráče ale čeká také balíček dvanácti karet dědečka o různých číselných hodnotách. Podobně na tom jsou i pohybové karty lišky pilotky, které ale patří jednotlivým hráčům a to v sadách po osmi kouscích (s čísly od jedné do pěti). Nemohou chybět ale ani samotné dopravní prostředky, tedy letadla, které hráče snad dopraví do cíle.

Na začátku partie vytvoří hráči celý plán. Ten už zmiňovaný oblouk se skládá ze tří velkých dílků, dalších dvou ukončujících (startovní a cílový) a také trojice spojovacích destiček. Právě k nim z obou stran hráče rozmístí dílky příběhu a to po šesti ke každému, některé odhalené, jiné ne. Konečný dílek hvězdy dostane svoje cípy vyrobené z vlaštovek. Dílky dalekohledu zůstanou ležet stranou stejně jako karty dědečka a žetony hvězd. Hráči si vyberou letadlo, dostanou k němu také karty lišky ve stejné barvě, jeden žeton hvězdy a leteckou přilbu.

maly-princ-cesta-ke-hvezdam-01

A pak už mohou nastartovat motory a začít závodit. Ve svém tahu hráč vybere a zahraje jednu z pohybových karet lišky, které drží v ruce. Její hodnota odpovídá maximálnímu počtu kroků, které může se svým letadlem udělat kupředu po plánu. Číslice je ale pouze horní hranice, kterou hráč zdaleka nemusí využít. Let může ukončit předčasně na libovolném mraku.

Ten může být prázdný, a pak může přinést (podle případného symbolu) svému novému návštěvníkovi žetony hvězd, dalekohledy (s dalšími hvězdami = body) nebo dokonce kartu dědečka. Zajímavější to začíná být ve chvíli, kdy už na poli, kde letadlo zastaví, stojí některý ze soupeřů. V tento moment mu může nově příchozí pilot ukrást jednu kartu z ruky a vrátit mu jinou dle svého vlastního výběru. Tyto karty pak lze normálně používat k pohybu v dalších kolech, ačkoliv nenesou barvu jejich vlastníka.

Cílem pohybu ale není pouze útočení, ale také snaha být někde první. Na políčkách spojovacích dílů mlhovin si mohou hráči vybrat jeden z dílků příběhu v nabídce a vzít si jej. Tento dílek jim přinese vítězné body podle počtu svých hvězd. Některé jsou ale zakryté a hráč tedy může i riskovat. Rychlý závod pokračuje dalšími zastávkami až na planetu Malého prince. Tam si hráči podle pořadí postupně rozeberou žetony vlaštovek – první v cíli má nárok na nejcennější trofej.

maly-princ-cesta-ke-hvezdam-11

Hráči se střídají na tahu tak, že na řadě je vždy ten, kdo je úplně vzadu. Může se tedy stát (stejně jako například ve hře Tókaido), že někdo bude přesouvat své letadlo i vícekrát po sobě a ostatní se mezitím nedostanou vůbec na řadu.

Ne každý ale dorazí do cíle. Hráčům snadno mohou dojít karty v ruce. V takové situaci se mohou posunout letadlem kupředu, pokud jsou ochotní obětovat žeton příběhu. Mnohem častěji ale zůstanou ztraceni na cestě k asteroidu a nemohou se do konce účastnit partie. Jejich šance na vítězství ale ještě nevymizela, protože k tomu není třeba být v cíli. Všichni hráči si sečtou své vítězné body nasbírané za dílky příběhu, jejich kombinaci, ale i vlaštovky a žetony hvězd. Teprve tento součet odhalí opravdového vítěze.

Malý princ: Cesta ke hvězdám je nenáročná hra, která jde přesně ve stopách Malého prince a jeho cílové skupiny. I ona je zábavou pro všechny, od dětí až po rodiny a každý si v ní najde něco. Její cílová skupina přesto je jasně určena na ty méně zkušené hráče nebo fanoušky předlohy. Svoje téma filmu hra plní do puntíku a najdeme zde spoustu ilustrací, které nám děj připomenou.

maly-princ-cesta-ke-hvezdam-16

Ačkoliv byste to možná na první pohled čekali, hra v podstatě není nějak výrazně náhodná. Jediné prvky štěstí jsou losované dílky příběhu či dalekohledu, které přinesou hráčům pouze část jejich bodového zisku. Většinu si ale musí zasloužit dobrým plánováním a pohybem svým letadlem.

Často se vyplatí nevyužít celý pohyb. Současně si ale musí hráči dávat pozor, protože počet karet v ruce je omezený a stejně tak je i celkový součet pohybových bodů. A pokud budou plýtvat a nezískají nové karty, ať už krádeží soupeři nebo nové od dědečka na mraku, může jejich letadlu dojít energie, ještě než dosáhne cíle.

Toto vyřazování by se mohlo zdát jako negativní vlastnost, ale právě díky tomuto nebezpečí si hráči dávají mnohem větší pozor a musí být ve střehu, když provádí svoje volby. A přesto hra zůstává jednoduchá jak pravidly, tak možnostmi, aby si ji mohli užít i šestiletí caparti.

maly-princ-cesta-ke-hvezdam-20

Největším šperkem se Malý princ: Cesta ke hvězdám stává právě ve společnosti dětí. Troufáme si tvrdit, že svými myšlenkami a hratelností se může směle řadit mezi ty nejlepší dětské hry na trhu. A to vůbec nemluvíme o krásném zpracování, které přesahuje herní plán, ale i velké destičky a samozřejmě originální ilustrace. Vše tu září kouzlem původního díla.

Malý princ: Cesta ke hvězdám není hra, která nadchne hráče nebo milovníky náročných her. Je pohádkou pro děti, kterou si s radostí užijí i dospělí v jejich společnosti. Závodní hra ale není o náhodě a všechna ta honba za kamarády dává krásný a jednoduchý smysl. Malý princ: Cesta ke hvězdám je výtečným dárkem pro každého dětského snílka!

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorAntoine Bauza, Bruno Cathala
IlustraceMaëva da Silva, Christine Deschamps, Ian Parovel
VydavatelAsterion Press, GoKids 玩樂小子, Happy Baobab, Hobby Japan, Kaissa Chess & Games, Lex Games, Ludonaute, Rebel Sp. z o.o., REXhry
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 6
Herní doba30
Minimální věk6 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(6 voters)
KategorieChildren's Game, Movies / TV / Radio theme, Travel
MechanismyModular Board, Point to Point Movement, Turn Order: Time Track
RodinaBooks: The Little Prince
Alternativní názvyMały Książę: Droga do Gwiazd, Malý princ: Cesta ke hvězdám, Micul Prinț: Călătorind spre Stele, Le Petit Prince: Voyage vers les étoiles, Il Piccolo Principe: Verso le Stelle, Ο Μικρός Πρίγκιπας: Ταξίδι στα Άστρα, 小王子: 駛向群星, 星の王子さま その先の物語, 어린 왕자: 별을 향한 여행

Více o hře.

Recenze: Malý princ Cesta ke hvězdám a k asteroidu B612
Malý princ: Cesta ke hvězdám míří vzhůru mezi planety a asteroidy, ale při tom se sám jednou takovou hvězdou stává. Alespoň v srdcích dětí (a dospělých, kteří někde uvnitř stále dítětem alespoň částečně zůstávají). Hra je krásně jednoduchá, ale současně nabízí solidní možnosti volby a opravdu minimální vliv náhody. Na tahu je vždy ten úplně vzadu, ale letět pomalu se nevyplácí, protože taková letadla pak nemusí vůbec cílového asteroidu dosáhnout. Ale ať už doletí na kterýkoliv mrak, všichni hráči si partii Malého prince znovu skvěle užijí.
Klady:

+ parádní dětská zábava
+ aktuální téma filmu Malý princ
+ minimalizovaný vliv náhody
+ výměna karet
+ hráči chtějí letět pomalu a současně rychle
+ někteří nedoletí do cíle
Zápory:

- vyřazování
- není vhodné pro náročnější publikum
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Hexenküche, tedy čarodějná kuchyně