Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Nimble – když se kostky kutálí, tak hráči nezahálí

nimble-01

Jak rychle umíte vytvářet slova? A umíte to jen tak nebo i podle zadání? Pokud pomýšlíte na vítězství ve slovní hře Nimble, pak budete muset prokázat právě takové dovednosti. Jejím autorem je Martin Nedergaard Andersen (na krabičce je tisková chyba Nedergraad), který vytvořil také hry Fingo nebo Voodoo mánie. Tentokrát ale jeho nový výtvor distribuuje pro Českou republiku firma Efko.

V menší krabičce najdeme pytlík dřevěných kostek (konkrétně čtrnáct kusů), které na každé straně mají písmenko a číslo, jako bychom měli hrát Scrabble. Tentokrát ale bude všechno jinak. Ze čtrnácti šestistranných neposedů jsou totiž dvě kostky jiné – jedna je klasicky puntíkovaná a druhá obsahuje jen číslice 1,2 a písmeno P. Na dně krabice leží také přesýpací hodiny a karty, každá s šesti zadáními odpovídajícími počtům puntíků na kostce.

Na začátku partie hráči zamíchají balíček karet, postaví přesýpací hodiny a vyberou mezi sebou jednoho, kdo dostane dvanáct kostek. Ještě než začne samotné kolo, těchto dvanáct kostek je potřeba rozkutálet po stole a nechat je, ať si každá najde svoji jednu náhodnou hodnotu (písmenko). K tomu je třeba hodit také černou kostkou a zjistit počet puntíků. Pouze poté může hráč vzít horní kartu z balíčku, otočit ji a najit charakteristiku uvedenou na řádku s odpovídajícím množstvím teček.

nimble-05

V tu chvíli hráč otočí přesýpací hodiny a hráči mohou všichni současně začít vymýšlet slova odpovídající tématem, která začínají na některé z písmenek na stole (kostkách). Jakmile slovo vymyslí, kostku si vezme k sobě. Kolo končí až v okamžiku, kdy každý má kostku. Hráči dostanou body podle použitých písmenek, které si poznačí stranou.

Role házeče kostkami se pak posune o jednoho hráče dál po směru hodinových ručiček. A hráči znovu mohou hledat slova pro nějaké téma. Celý souboj pokračuje až do chvíle, než některý z hráčů nastřádá padesát bodů. Tento slovní mistr se stává vítězem partie.

Nimble je fajn slovní hra, která si bere to nejlepší ze slovního fotbalu. Hráči ale soupeří všichni současně, takže je všechno mnohem více hektické. Není tu žádný prostor pro zdlouhavé přemýšlení. Hráči musí vykřikovat svoje vymyšlená slova jeden přes druhého.

nimble-08

Jediným problémem tak je, pokud se dva hráči rozhodnou pro stejné písmeno a sáhnou po něm současně. Není nikdo, kdo by je v tom bláznivém a hektickém dění rozsoudil. K samotným výtkám k některým slovům je možné se vrátit až dodatečně a vyhodnotit, jestli je jedná o vhodné slovo nebo ne.

Zásobárna písmen je stejná pro všechny, takže hráči musí být opravdu lepší. Je těžké se správně rozhodnout tak, abyste měli klidnější chytání kostek. Je zřejmé, že všichni půjdou hlavně po těch hodnotnějších písmenech. Ty hráče přiblíží k bodovému cíli výrazně rychleji.

Samotná témata na kartách jsou dobře zvolená a je jich dostatek, aby byla zaručena variabilita partií. Hráči budou vymýšlet slova na atletiku, koupelnu, prázdniny, upíry, snídaně nebo sladkosti. Možností je vždy spousta. Navíc jsou mezi třemi stovkami témat také dvě obtížnosti a je tak možné hru přizpůsobit podle publika.

nimble-10

Jednotlivá kola jsou opravdu rychlá, a ačkoliv jich hráči odehrají hodně, samotná partie trvá nějakých patnáct minut, což je na písmenkovou hru velmi příznivé číslo. Počet hráčů pak hraje roli pouze v tom, jak je obtížné získat nějaké to písmenko.

Kromě toho je možné si snadno celou hru upravit. Už v pravidlech jsou další varianty, z nichž ta nejdůležitější je možnost využití červené kostky s číslicemi 1, 2 a písmenem P. Ty hráčům řeknou, na které pozici se má nacházet písmenko z kostky v použitém slově. Tady už se obtížnost vymýšlení posune o dost dál.

Navíc je možné hrát i tak, že hráči neseberou pouze jednu kostku za kolo, ale mohou si brát i další. Tím se ještě víc urychlí průběh partie, protože padesát bodů je nastřádáno rychle. Tato varianta pak klade větší důraz na rychlost.

nimble-12

Nimble je fajn příspěvkem do rodiny slovních her. Jako taková už má svoje publikum a omezení dané, protože řada hráčů prostě písmenkovou zábavou opovrhuje. Pokud ale naopak rádi vymýšlíte slova, pak je tahle nová krabička s názvem Nimble dobrou volbou, jak si zahrát zase něco nového.

Recenze: Nimble – když se kostky kutálí, tak hráči nezahálí
Nimble je slovní hra, ve které budete vymýšlet slova podle písmenek na kostkách. Není třeba je ale nějak spojovat, ale stačí být tím prvním, kdo jej vymyslí. Za to je možné získat kostku a tím také body, které odpovídají obtížnosti písmene. Hráči si užijí rychlá kola a také dostatek variant, které hru dále obohacují. Díky tomu je Nimble výbornou volbou pro všechny, kdo mají rádi slovní zábavu.
Klady:

+ dostatek témat
+ hodně kostek na výběr v každém kole
+ rychlá kola i partie
+ varianty
+ dvě obtížnosti karet
+ pozice písmen není jen na začátku
+ všichni hráči mají stejný bank kostek = žádná náhoda
Zápory:

- je to jen slovní hra, bez taktiky
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Zachraňte tučňáky – udělejte dobrou věc