Chcete číst recenze dřív než ostatní? Chcete exkluzivní obsah? Sledujte nás na Hero Hero!

Recenze: We’re Going on a Bear Hunt – hon na medvěda

we-are-going-on-a-bear-hunt-15

A nebo ne? Spíš bych řekl, že medvěd bude chytat nás. Narazili jsme na něj v lese a teď sice pomalu, ale ustupujeme zpátky. Pomalá chůze se mění ve stále rychlejší a rychlejší, až najednou běžíme a za sebou slyšíme dusot. Budeme dost rychlí a stihneme se schovat v bezpečí našeho domečku?

Michael Rosen a Helen Oxenbury měli asi podobný zážitek, protože v roce 2013 vytvořili knihu We’re Going on a Bear Hunt. Jedná se o hru vyrobenou Paul Lamond Games právě na motivy této knihy. A my si ji můžeme zahrát, protože ji do České republiky dováží společnost Angličtina-hry.

Všichni si mohou prožít příběh a pohádku bez toho, že by přečetli jediné písmenko. V krabici najdeme nejen jednostránková pravidla (A5), ale především přeložený herní plán. Na něm vede cestička z ilustrovaných barevných puntíků na okraji až do středu, kde se ukrývá bezpečí doma pod růžovou peřinou.

we-are-going-on-a-bear-hunt-04

A jak tak na ten plán koukáte tak vidíte, že o těch písmenkách jsme si trochu vymýšleli. Nějaké to čtení budou muset děti zastat i tady a to všechno v anglickém jazyce. Podobně to platí i pro karty, které mají stejnou zadní stranu, ale vepředu mohou být růžové nebo žluté. Každá ale nabízí nějaký ten textík schopnosti. Na hráče čekají v krabici také kartonové figurky, které postaví do barevných stojánků a dvojice bílých kostek.

Hráči mají v této hře jasný úkol. Musí utíkat tak rychle, aby je nechytil medvěd. Jejich figurky začnou partii na startovním políčku na okraji plánu. Karty je třeba zamíchat a položit do jednoho rohu desky, kde pro něj bílý okraj označuje místo. Figurka medvěda pak začíná na políčku „it’s a bear!“, kde hrdinové na procházce potkají huňáče a začnou utíkat.

Ale to trochu předbíháme. Na začátku se na prvních políčcích budou hráči i členové rodiny kochat loukou, pobřežím i lesem. Až v jeskyni objeví překvapení, které tak trochu nečekali. Do té doby se ale budou hráči střídat v hodech kostkou a posunou se o tolik políček kupředu. Pouze políčka „Oh-no“ změní situaci. Hráč si dobere jednu kartu z balíčku, a buď přijde o tah (růžová karta) nebo může házet ještě jednou.

we-are-going-on-a-bear-hunt-05

Kdykoliv některý hráč dosáhne políčka „Run!“, musí se sám tímto pokynem řídit. Vezme si obě kostky a nechá ostatní hráče daleko za sebou. To proto, že právě on sám jediný bude teď utíkat před medvědem. Nejdříve hodí sám za svého hrdinu dvě kostky, jejich výsledky sečte a přesune figurku kupředu. Potom hodí za medvěda jednou kostkou a také jej posune. Tak se střídá v házení dvou a jedné kostky a posunování obou figurek až do chvíle, kdy nastane jedna ze dvou situací.

Buď postavička stihne utéct a schovat se v domečku. V takovém případě hráč slaví vítězství. Když jej ale medvěd chytí, pak vypadává ze hry a všichni ostatní mohou pokračovat. I oni pak budou pronásledováni ve chvíli, kdy zastaví na políčku, kde se medvěd objeví. Vítězí ten, komu se podaří do domečku bezpečně dorazit jako prvnímu.

We’re Going on a Bear Hunt jde ve stopách hry Dragon Chase Board Game, která vyprávěla příběh o Gruffalovi. A také tato hra vznikla na motivy jednoduchého příběhu. Stejně tak jednoduchá a nenáročná je i samotná hra, která je vlastně pouze o pohybu podle kostek.

we-are-going-on-a-bear-hunt-06

A přesto v druhé polovině partie nabízí zvrat a napětí, které se týká vždy pouze jednoho z účastníků. Toho, kdo medvěda objevil, když narazil na políčko jako první. Pouze on bude pronásledovaný chundelatým méďou, zatímco ostatní mohou jen přihlížet. To je sice nemusí bavit, ale naštěstí tato situace je poměrně rychlá.

Vzhledem k ladění příběhu v knize je tato hra doporučena už od tří let. A naštěstí texty nejsou ve hře vůbec důležité, lze to aplikovat i na české prostředí. To proto, že karty jsou pouze dvou druhů a ty je možné rozlišit i podle barvy. Bohužel děti nebudou tento příběh o medvědovi znát, což je drobný handicap.

Celá hra je samozřejmě čistě náhodná a s pomocí kostek je to vždy pouze sám za sebe. Hráči si nijak nepřekáží a všichni hrají pouze pro svoji figurku. Konflikt hře chybí, ale to proto, že ty úplně nejmenší děti by za něj prostě nebyly rády. Právě tří nebo čtyřletí prcci si hru užijí právě tak, jak je.

we-are-going-on-a-bear-hunt-10

We’re Going on a Bear Hunt je hra pro ty nejmenší. Je vytvořena na motivy pohádky, která není u nás známá. Ale i bez toho přinesou dětem fajn zážitky, protože kde jinde by je mohl pronásledovat rozčilený medvěd, kterého probudili ze zimního spánku v jeskyni? Hra je čistě náhodná, ale to cílovému publiku určitě nevadí. Rodiče mohou snadno nechat u hry jen svoje potomky.

Recenze: We’re Going on a Bear Hunt – hon na medvěda
We’re Going on a Bear Hunt je pravověrnou dětskou hrou. Nenabízí nic kromě kostek, náhody a jednoduchých pravidel. Ovšem právě proto se mohou na honičku vydat také ty nejmenší děti až kolem tří let. Hra díky absenci dalších prvků není úplně zábavná pro dospělé, ale prcci budou nadšení především ve chvíli, kdy je začne honit medvěd. Ostatní v tu chvíli sice čekají, jak to dopadne a jeden z hráčů může být vyřazen, když jej medvěd chytí, ale i tak se děti baví. We’re Going on a Bear Hunt vypráví pohádku pro děti poměrně úspěšně.
Klady:

+ příběh s medvědem
+ už od tří let i v ČR
+ napínavá druhá část hry
Zápory:

- pravidla pouze anglicky (ale jednoduchá)
- žádné ovlivnění ostatních hráčů
- vyřazování hráčů
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Charades for Kids – když si lidi hrají na zvířata