Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Patchwork – sešívaná zábava

patchwork-26

Když jsem vyráběla svým dětem oblečení a látala jej z částí látky, nikdy by mě nenapadlo, že vlastně trénuji. Že mě jednou právě toto umění proslaví tak, že se na něj budou chodit dívat lidé z dalekých zemí.

Možná i vy se můžete stát umělci v látání. Právě Patchwork se jmenuje nová hra autora Uwe Rosenberga (Agricola, Le Havre), která vyšla v roce 2014 pod hlavičkou společnosti Lookout Spiele. A firma MindOK si ji vybrala pro lokalizaci do češtiny, ale název ponechala v původním znění. Ilustrace zůstaly dílem Klemense Franze.

I samotná krabička s Patchworkem vypadá jako zalátaná a její název je rozdělen napůl a pohromadě jej drží pouze jeden modrý knoflík. Uvnitř této poměrně malé krabičky ale najdeme překvapivě hodně různých komponent. Hlavně to jsou tři plány – dva pro hráče a jeden oboustranný časový, který bude sloužit k odměřování doby pro šití.

patchwork-06

Nečeká nás ale přímo látka. Místo ní pod deskami leží archy, ze kterých hráči vycvakají dílky záplat různých tvarů. Každý má na sobě nějaký počet knoflíků a také lísteček s cenou a to hned ve dvou měnách – nejen knoflíky, ale i časem se bude v této hře platit. Ale zatímco reprezentace minulosti, přítomnost a budoucnosti v krabici žádné zastoupení nemá, knoflíků tu najdeme pořádný ranec.

I ony jsou ale vyrobeny z kartonu a jsou tu nejen po jednom, ale i po sadách pěti, deseti či dvaceti kusů. Tohle je hlavní měna hry. K tomu zasáhnou do partie také dva dřevěné žetony času, jedna neutrální figurka, destička odměny pro stavitele a také pětice kožených záplat.

Na začátku partie si hráči vyberou barvu a tento jeden barevný puntík položí na startovní políčko časové osy, tedy na její okraj. Několik míst v jejím dalším postupu je překryto dílky záplat. Kolem plánu pak hráči společnými silami rozloží náhodně všech třiatřicet dílků záplat a před nejmenší dílek o velikosti dvou čtverečků postaví figurku výběru. Každý z účastníků dostane svoji vlastní herní plochu přikrývky a také pět knoflíků do začátku. Všechny ostatní modré knoflíky vytvoří bank.

patchwork-09

Ve svém tahu má hráč na výběr dvě možnosti – buď utratí několik svých knoflíků a vybere si z nabídky záplat (ale vždy jen tři dílky ležící přímo před figurkou) nebo se rozhodne obětovat čas a vydělat si tak právě další knoflíky. Hráč se posune o tolik polí, aby předběhl svého soupeře, a právě stejný počet kulatých dílků se čtyřmi otvory na nit získá do kapsy. Možné to je pokaždé, protože na tahu je neustále ten, kdo je na žetonu času pozadu.

Získanou a zaplacenou záplatu pak musí hráč okamžitě umístit na svůj plán a figurku nabídky posune na pozici, kde dílek ležel. Poté musí zaplatit podruhé a to posunem svého žetonu na stupnici času. Teprve poté může hrát soupeř.

Kdykoliv hráčů dorazí jako první na místo se symbolem knoflíku (= příjem tolika knoflíků, kolik jich má hráč našitých na své přikrývce) nebo záplaty na společném časovém plánu, získá tento dílek pro sebe a musí jej okamžitě využít. Tyto mrňavé kartičky představují jediný způsob, jak zalátat malé vzniklé otvory na plánu.

patchwork-12

Jak už tušíte, tak právě tyto díry budou hráče stát na konci partie body. Ovšem nejdříve je třeba nějaké ty body získat a to především za počet knoflíků, které zůstaly hráči po kapsách. Každý takový modrý kroužek přinese hráči jeden bod. Navíc ještě čeká sedm bodů na toho, kdo jako první postavil blok sedm krát sedm čtverečků a to bez jakéhokoliv otvoru. Teprve poté je třeba odečíst dva body za každý otvor a poté už můžeme znát vítěze. Je jím ten, kterému zbylo více bodů.

Patchwork je chytrá hra, kterou nesmíte podcenit. Na začátku každé partie vše vypadá přímo idylicky a jednoduše, ale jak hráči přikládají na přikrývku další a další záplaty, najednou jejich možností rapidně ubývá. Právě proto je dobré dávat opravdu dobrý pozor a mít nějaký plán. Nic se tu neděje bezdůvodně a pro náhodu v této abstraktní hře není místo.

Proti sobě vždy stojí dva rovnocenní soupeři, každý ale má svůj prostor k budování. Bitva se tak odehrává pouze o samotné záplaty, které se mohou hodit jak jedné, tak druhé straně.  Velkou výhodou může být také zisk malých záplat, které umožní napravit některé chyby. Ale jsou připraveny vždy pouze pro toho nejrychlejšího, což někdy vyžaduje oběť. Je na hráči, jestli ji je ochoten podstoupit nebo ne.

patchwork-19

Hra úzce souvisí se schopností soupeřů vyjít s omezeným počtem prostředků. Knoflíků je stále nedostatek a času jakbysmet. Jejich chytrým využíváním a čekáním na správné dílky záplat se mohou hráči prodrat i do společnosti dvojciferných bodových zisků. To ale nebude hned při první partii, protože Patchwork tvrdě trestá chyby a není vůbec obtížné dostat se s bodovým ziskem do záporných čísel.

Počty hráčů tentokrát hodnotit nemůžeme, protože se jedná o souboj určený čistě pro dva. Délka je pak na takto abstraktní hru přiměřená a pohybuje se mezi dvaceti a třiceti minutami. Hodně závisí na tom, jak dlouho budou hráči uvažovat. Naštěstí není voleb příliš – jde pouze o tři dílky, zatímco jejich položení už může hráč provést během protivníkova tahu.

Mechanismus skládání záplat funguje moc pěkně a při tom zůstává jednoduchý. Potěší ale především snaha o téma, se kterými se jinak v případě abstraktních her příliš nesetkáme. A šití a kompletování ze záplat téhle hře opravdu sedí.

patchwork-24

Během těch několika týdnů, co jsme ji testovali v redakci, se s lehkostí vyhoupla do čela přemýšlivých rychlovek. Díky pokaždé jinému rozložení jsou partie odlišné a hráči musí skládat svoje puzzle jinak. A hra nepřestává být zábavná, ani pokud si zopakujete hned několik partií po sobě, což je znakem kvalitně navržené hry.

Patchwork je hrou, ve které nemusí nutně uspět pouze švadlenky. Ty budou mít sice výhodu při skládání vzorů, ale o vítězství se rozhoduje jinde. Při manipulaci s financemi a správné volbě akcí pro dané kolo. Patchwork zůstává kompaktní, jednoduchá, ale současně nabízí řadu vynikajících duelů, na které budete dlouho vzpomínat. Tohle je pravděpodobně jedna z nejlepších her pro dva.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorUwe Rosenberg
IlustraceKlemens Franz, Rex Lee, Jolanta Lendzioszek, Gru Tsow
VydavatelLookout Games, 999 Games, Brain Games, Compaya.hu: Gamer Café Kft., CrowD Games, Dragonfly Publishing, Funforge, Galápagos Jogos, GeGe Co. Ltd., GoKids 玩樂小子, Hobby Japan, Kaissa Chess & Games, Kilogames, Korea Boardgames Co., Ltd., Lacerta, Lautapelit.fi, Liam Games, Ludicus, Ludofy Creative, Maldito Games, Mayfair Games, MINDOK, NeoTroy Games, Rebel Sp. z o.o., uplay.it edizioni, Нескучные игры
Rok vydání2014
Počet hráčů2 - 2
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(92 voters)
KategorieAbstract Strategy, Economic, Puzzle
MechanismyGrid Coverage, Income, Open Drafting, Rondel, Square Grid, Tile Placement, Turn Order: Stat-Based, Turn Order: Time Track, Victory Points as a Resource
RozšířeníCrazy Quilt (fan expansion for Patchwork), Patchwork: 5x5 Bonuskarte, Patchwork: Automa, Patchwork: Dolle Decken, Special Buttons (fan expansion for Patchwork)
RodinaTheme: Sewing / Knitting / Cloth-Making, Category: Combinatorial, Components: 9 x 9 Grids, Components: Polyominoes, Digital Implementations: Board Game Arena, Digital Implementations: Google Play, Digital Implementations: Steam, Game: Patchwork, Players: Games with expansions that add solo play, Players: Two Player Only Games, Series: Fur Zwei Spieler (Lookout Games)
Alternativní názvyPatchwork: Americana Edition, Patchwork: Christmas Edition, Patchwork: Edición Andina, Patchwork: Edición Halloween, Patchwork: Edición San Valentín, Patchwork: Edycja Zimowa, Patchwork: Folklore Anden, Patchwork: Folklore China, Patchwork: Folklore Polen, Patchwork: Folklore Skandinavien, Patchwork: Folklore Taiwan, Patchwork: Halloween Edition, Patchwork: Jogakbo, Patchwork: Nordic, Patchwork: Polski Folklor, Patchwork: Szerelmes kiadás, Patchwork: Téli kiadás, Patchwork: Valentine's Day Edition, Patchwork: Valentinstag Edition, Patchwork: Winter Edition, Patchwork: Χειροτεχνήματα, Tilkkutäkki, Yamalı Yorgan, Печворк, Пэчворк, שמיכת טלאים, パッチワーク, パッチワーク:冬の贈り物, 拼布對決: 臺灣意象, 拼布艺术:中国版, 拼布藝術, 补补贴贴, 패치워크

Více o hře.

Recenze: Patchwork – sešívaná zábava
Patchwork je hra, jejímiž hlavními dvěma prvky jsou záplaty a knoflíky. Tohle téma leckoho potěší, protože hra díky různobarevným vzorům vypadá opravdu dobře. Ale ještě lépe se hraje, protože všechno je krásně jednoduché a vyladěné pro dva protivníky. Hráči tu musí uvážlivě utrácet svůj čas, který mají jasně daný. Naopak knoflíky lze neustále získávat a zase utrácet, ale ani tady nechybí neustálý pocit nedostatku. Hra prakticky nemá slabou stránku, protože vypadá krásně a hraje se velmi plynule. Patchwork si zaslouží pozornost všech milovníků logických a přemýšlivých her, které současně dávají důraz na vnímání tvarů. Bez nich nezašijete ani ponožku.
Klady:

+ volba ze tří dílků před figurkou
+ pěkné barevné zpracování
+ pro dva hráče
+ hned dvě měny
+ hráči bojují o malé záplaty
+ těžká rozhodnutí, ale rozumná herní doba
+ jednoduché na vysvětlení
Zápory:

- nic
4.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Tail Feathers – létající myšky