Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Policajti – ze zelenáče prezidentem

Není pochyb, že policejní povolání je posláním, které je důležité. Pomáhat a chránit je heslo, kterým by se všichni muži v uniformě měli řídit. Naše společnost je potřebuje, protože jinak by se nikdo neřídil žádnými pravidly a takové prostředí by si určitě nikdo z nás nepřál.

Přesto je toto povolání neustále terčem různých vtípků, které si berou za cíl jejich inteligenci. Ostatně tento efekt lze vypozorovat pro celý svět, stačí se podívat třeba na sérii Policejní akademie. Splnění fyzických testů ještě holt neznamená, že policista bude tím nejbystřejším v týmu.

A z tohoto náhledu nás nevyvede ani nová karetní hra s názvem Policajti. Vydává ji knižní nakladatelství Straky na vrbě v distribuci společnosti SEQOY jako druhý kousek ve své odlehčené edici karetních her. Prvními byli výborní a legrační Hobiti (recenze) od Petra Krále.

Právě stejný autor si letos připravil novou myšlenku na hru, ve které tentokrát nepůjde o pitky a žranice, ale tentokrát se budete muset vyšplhat od nováčka v policii až na policejního prezidenta. Ve skutečnosti bychom asi málokdo chtěli takovou nepopulární pozici, ale ve hře? Proč ne.

Protože se jedná o karetní hru, najdeme ji v malé papírové krabičce s otevíracím horním listem. Už z titulního obrázku s oslem s kytkou v tlamě je zřejmé, že tato hra nebude brát sebe ani policejní práci nijak vážně. Velmi odlehčeně pojali ilustrace rovnou dva autoři obrázků – Jakub D. Kočí (autor obrázků u Hobitů) a nově mu pomohl Milan Petrík.

Papírová krabička uvnitř obsahuje dvě poctivé hromady karet. Těch je dohromady 124, z nich 16 je přehledových a zbytek tvoří přímo herní karty. Krabička obsahem přetéká, a tak se jen tak tak vejde nahoru brožurka pravidel. Bohužel tato přeplněnost si vybírá jednu daň – dříve nebo později krabičku při vyjímání karet roztrhnete. Tedy v případě, že nebudete karty prostě vysypávat obrácením vzhůru nohama.

Samotné přehledové karty se dělí na dva druhy – první je opravdová nápověda ke hře, která má text ve dvou sloupcích drobným písmem a po stranách nápisy Opilost a Hodnost. Druhá karta na sobě má pět elips, každá obsahuje po jedné hvězdě. Tyto karty budou v průběhu partie určovat vaši hodnost.

Ostatní akční karty mají v rozích obrázku čísla, akční text specifikující schopnosti karty a také nějakou vtipnou hlášku na úplně spodním okraji. Patří hned do několika kategorií – karty akce, reakce, předměty, parťáci, zásahy a zatčení.

Na začátku partie každý z hráčů dostane jednu přehledovou kartu a jednu kartu s hodnostmi. Ty na stůl položí přes sebe. V průběhu hry posouváním horní karty odhalí vždy tolik hvězd, kolik odpovídá jeho aktuální hodnosti.

Kromě těchto dvou karet, které dostanou všichni stejné, rozdáte každému také čtyři náhodné karty do začátku. Zbytek vytvoří dobírací balíček uprostřed stolu. Nezbytnou součástí je opět tužka a papír, na němž je třeba evidovat aktuální bodový stav jednotlivých policistů. Hráči musí také z nějaké jiné hry využít dvojici kostek, které budou ve hře potřeba téměř neustále, protože úspěch v akcích není nikdy jistý a závisí i v reálu trochu na náhodě.

V každém tahu mají hráči dohromady tři akce, které mohou využít podle svého uvážení. Obvykle se všechny budou točit kolem hraní karet. Nejdůležitější v celé hře jsou karty zásahů a zatčení, které přináší hráčům nejvíce bodů, pokud se jim akce podaří.

K tomu ale u složitějších akcí budou kromě úspěšného hodu dvěma kostkami potřebovat také podporu nějakého parťáka, případně nějakou tu výbavu, jako neprůstřelnou vestu nebo pendrek. Tyto různé předměty, stejně jako svalnatý doprovod, přidávají hráčům na jejich schopnostech v úspěšném zatýkání či zásahu. Tyto dvě akce se od sebe liší a každý předmět nebo parťák obvykle vylepšuje pouze jednu z nich.

Hráči pak sečtou všechny svoje bonusy, hodí kostkami, a pokud se jim podaří přehodit hrozbu karty, která je v levém dolním rohu obrázku, tak v akci uspěli a dostanou odměnu v podobě nějaké sumičky vítězných bodů.

Protivníci se mohou navzájem napadat za pomoci akčních karet, případně škodit soupeři i pomocí karet reakcí. Oboje nějak ztěžuje život, můžete třeba přijít o hodnost nebo se může v právě prováděném zásahu objevit zádrhel a jeho náročnost stoupne třeba o dva či tři bodíky vzhůru.

I u karet akčních se ovšem hází kostkami na úspěch, takže se často stane, že vám třeba podlézání nebo napadení soupeře nevyjde. Pak to ovšem neznamená jen vztek na kostky a prohlášení, že máte smůlu, ale také obvykle ztrátu nějakých bodíků. Nevyplatí se tak příliš riskovat, protože můžete velice rychle ztratit pečlivě budovaný náskok.

Jak jde čas a vám se daří plnit úkoly nadřízených, můžete konečně začít šplhat po žebříku hodností směrem k vysněnému prezidentskému postu. Hodnosti jsou odstupňované po deseti bodech a nedostanete je automaticky. Musíte totiž složit zkoušky. Čím více zkušeností máte, tím je větší šance, že postoupíte. Pokud tedy třeba na kapitána potřebujete dvacet bodů, tak za každý bodík, který máte na dvacítku, se vám zlepšuje šance na postup. Při pokusu o zvýšení hodnosti totiž házíte opět dvojicí kostek a musíte přehodit číslo deset. To je právě poníženo o body, kterými jste přesáhli minimum pro danou hodnost.

Za každou hodnost, kterou se vám podaří dosáhnout, získáte nějakou výhodu, jako třeba bonusy na zásah nebo intriky. Pokud budete chtít hrát nějakou kartu rozkaz, musíte být hodností výš než soupeř, který je obětí vašeho prohnaného plánu.

Partie končí ve chvíli, kdy některý ze zúčastněných policistů dosáhne hranice sedmdesáti bodů. To se na první pohled zdá poměrně vzdálená hodnota, ale nakonec po ní bude sahat hned několik soupeřů současně.

Karetní hra Policajti poskytuje spoustu zábavy a neotřelý herní zážitek. Ve své podstatě se jedná o opravdu jednoduchou karetní hru, která hodně těží se svého tématu. Právě to je velice dobře propojené s hrou a všechno pěkně logicky funguje, až máte na chvíli pocit, že opravdu ty hvězdy na ramenou nosíte.

Na to, že se v podstatě hodem kostkami řídí každá akce ve hře, má tato náhoda překvapivě malý vliv na celkový výsledek. A to je určitě dobře. Ovšem v jednotlivých akcích samozřejmě na štěstí velice záleží a musíte neustále pracovat s tím, co máte v ruce. Zvlášť z důvodu, že dolízávání karet funguje velice pomalu a navíc máte horní limit stanovený na osm karet.

Velká legrace je s povyšováním. Doporučujeme, aby se hráči také hodnostmi navzájem v průběhu hry oslovovali a v případě, že ji někdo splete, tak přijde o jeden bodík. Jejich evidence za pomoci posouvání karty je vtipná a jednoduchá.

Úplně jsme ale zapomněli na to, že policisté občas nejsou schopni vykonávat službu, pokud předchozí den příliš slavili. Musí tak buď obětovat nějaké karty, nebo akce na vystřízlivění. Opilectví se obvykle hraje na soupeře v podobě akčních karet.

Celé hře hodně pomáhá grafika na jednotlivých kartách. Oba ilustrátoři se velice snažili a mají vynikající ilustrace, které pobaví a zaujmou. Některé poskytují v kombinaci s názvem karty pěkné dvojsmysly. Na malém prostoru pro obrázek se ilustrace opravdu povedly. Stejně tak materiál karet je kvalitní a jediné, co můžeme kritizovat je nevložené kostky a vyjímání karet z krabičky. O obojím jsme hovořili již u textu o balení.

Bohužel samotná partie bude obvykle trvat o trochu déle, než by vám bylo příjemné. Zatímco na začátku všechno krásně odsýpá, ke konci se hra trochu zpomalí, jak se hráči přetahují o pozici policejního prezidenta a snaží se za pomoci našetřených akčních karet zastavit soupeře od postupu k sedmdesátému vítěznému bodu.

Vzhledem k tématu a k některým obrázkům asi není hra úplně vhodná pro děti od sedmi let, jak je doporučeno na krabičce. S váháním bychom ji doporučili od desátého roku, kdy už děti přecejen trochu lépe chápou nadsázku a vtipy. Ačkoliv se jedná o karikatury, některé obrázky jsou přecejen trochu drsnější pro takové děti. Když porovnáme situaci s Hobity, kteří byli od osmi let, musíme také poznamenat, že Policajti jsou o trochu složitější.

Co se týká kontroly pravopisu, vše je výborné a bez chybky, což je třeba ocenit. Problémek se vloudil pouze na kartu Vodní dělo, kde chybí text pro akční část karty. Podle erraty na oficiálních stránkách si doplňte „Dokud máš vodní dělo, máš bonus +4 při hodech na Zásah.“

S počtem hráčů tento problém sice mizí, protože dva se perou a třetí se směje. Velice zajímavá je skutečnost, že Policajty můžete hrát až v osmi hráčích, čímž se z jednoduché karetky stává v podstatě i party hra. No a to všechno za více než příznivou cenu.

Ta poslední věta zněla tak trochu jako z reklamy, takže zpátky na zem. Karetní hra Policajti je příjemná a odlehčená zábava, která si určitě najde spoustu fanoušků. Asi ji nebudou hrát v kancelářích policisté, ale dávka humoru ji určitě povyšuje na povšimnutíhodnou.

Recenze: Policajti – ze zelenáče prezidentem
Karetní hra Policajti obsahuje pěkné nápady a hromadu házení s kostkou, ale někdy může být partie příliš zdlouhavá. Hra má velmi dobrou humornou atmosféru, na níž se podílí jak vtipné kresby na kartách, tak samotný herní systém, který podporuje hodně útočení na protivníky. Díky možnosti zapojit až osm hráčů, může se k Policajtům přistupovat i jako k party hře. Při opravdu příznivé ceně se jedná o zajímavou původně českou hru.
Klady:

+ cena
+ poštovné zdarma
+ hojné použití kostek
+ přitom relativně malý vliv náhody
+ hromada humoru
+ pěkně ilustrace
+ spousta karet = variabilita
+ jednoduchý originální systém
Zápory:

- nevhodné pro děti od inzerovaných 7 let
- na kartě Vodní dělo chybí text
- horší krabička
- může se protáhnout
- v balení nejsou kostky
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Ingenious je česky Kaleidoskop