Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: QI The Travel Game – cestovní zajímavosti o světě

QI: The Travel Game - balení

Chytrých otázek není nikdy dost. A těch zajímavých faktů o celém světě se dají najít tisíce, které vás překvapí, rozesmějí nebo znechutí. Všechno je možné. Už od roku 1996 to dokazuje pořad britské televize BBC, který se jmenuje QI, neboli Quite Interesting. Docela zajímavé (jak zní doslovný překlad) otázky jsou přesně tím, o čem všechno je, ačkoliv se jedná o chytrou přesmyčku mnohem známější zkratky IQ.

U nás tento pořad proslavil Leoš Mareš na televizní stanici Prima. Do konce loňského roku bylo odvysíláno dvanáct epizod a poté byl pořad podle oficiálních vyjádření pozastaven. Někdy se možná dočká restartu, ale jeho fanoušci jsou určitě hladoví po dalších zajímavých faktech. A nejen oni, ale všichni další, které zajímají kuriozity.

A právě všechny tyto zájemce by mohla zaujmout nová karetní hra QI: The Travel Game, kterou na český trh dováží společnost Anglictina-hry.cz. Hra jako taková je z produkce společnosti Paul Lamond Games.

QI: The Travel Game - rozehraná hra

Malá žlutá krabička má závěsné ouško a otevírá se právě u něj. Uvnitř ale veškerý prostor nevyplňují karty, ty leží ve dvou souměrných balíčcích úplně na dně krabičce. Spolu s nimi tam je také krátký návod, ale především malý klakson, který použijete v partii více hráčů. Je to malý reproduktor, který snadno ukryjete v dlani, a funguje na baterii, která už je uvnitř připravená.

Samotné karty mají jednoduchý design, kterému jasně dominuje text. Na jedné straně najdete dvě otázky, každou s trojicí možností. Druhá strana má také dvě sekce. Každá se věnuje jedné správné odpovědi, ale neposkytne vám pouze jednoslovní odpověď. Místo toho se dočkáte vysvětlení, proč je právě tato odpověď správná. A právě tady je síla QI: The Travel Game.

Na začátku partie si připravíte do středu stolu zamíchaný balíček karet a klakson. Nic jiného nebudete potřebovat, jen musíte vybrat začínajícího hráče, který si vezme první kartu se dvěma otázkami. Jeho úkolem je vybrat otázku, na kterou nebude nikdo znát správnou odpověď.

QI: The Travel Game - rozehraná hra

Hráči postupně odpovídají všichni možnostmi a, b a c (nahlas) a teprve poté, co se vyjádřili všichni, je odhalena správná odpověď. Kdokoliv odpověděl jako první správně, získává tuto kartu. V případě, že nikdo neodpověděl dobře, dostane kartu vypravěč. Role čtenáře otázky se posune o jednoho dál a partie pokračuje dalším získáváním karet.

V průběhu každého odpovídání mají ale hráči, kteří ještě neodpovídali, možnost vyjádřit nesouhlas s odpovědí hráče před nimi. Stačí zatroubit na klakson. V takové chvíli odpovídání končí. Hráč, který zatroubil, buď získá kartu od soupeře, nebo mu odevzdá jednu svoji v závislosti na tom, jestli měl s klaksonem pravdu. Partie pokračuje tak dlouho, dokud některý ze soupeřů nezíská pět karet. Ten se stává vítězem.

QI: The Travel Game je vědomostní hra, která však naneštěstí pro český trh je v angličtině. Ocení ji tedy pouze hráči, kteří umí velice dobře anglicky. V textu najdete spoustu pokročilých výrazů a slov, které začátečníci určitě nepoznají, například shroud, entrants nebo hawthorne.

QI: The Travel Game - karty

Několik otázek je směřovaných na britské poměry či historii, ale většina z nich se zabývá světem. Díky tomu není QI sráženo dolů, jako byla nedávno recenzovaná kvízová hra Tin Tastic Trivia (recenze). Dozvíte se něco nového z Afriky, Ameriky, ale i z oběžné dráhy. Otázky jsou dobře vybrané, zajímavé a i samotné tazatele bude správná odpověď zajímat.

Tady je první nejasnost v pravidlech. Nevíme, jestli se může čtenář otázky podívat na odpověď dřív, než si vybere otázku, kterou položí. Může tak zjistit, jak je otázka těžká. Proto jsme pro naše účely hráli s pravidly, kdy se mohli hráči rozhodovat vždy pouze na základě otázek a otáčení karet bylo dovoleno až pro vyhodnocení.

Hra ale v pravidlech neřeší ani situace, kdy může hráč využívat klakson každé kolo, protože nemá žádné karty. Může tak ostatním kazit hru a přitom nic neriskuje. A pak tu je také očividný problém – už se čtyřmi hráči nemá vypravěč prakticky šanci získat kartu, protože každý z hráčů říká svoji volbu veřejně. A protože jako další v řadě nemáte důvod říkat jinou volbu, zkusíte jinou než ostatní. Díky tomu někteří hráči tak nemají v kole šanci kartu vůbec získat (obzvlášť, pokud byste chtěli hrát s více než čtyřmi soupeři – hra samotná nestanovuje žádný horní limit).

QI: The Travel Game - karty

Losování karet je náhodné, a protože otázky mají pochopitelně různé obtížnosti, může se stát, že občas dáte soupeřům kartu zadarmo. To se nejvíce projevuje v partii pro dva hráče, kdy není snadné soupeři utéct se ziskem. Partie je ale vyrovnaná i ve více soupeřích. Ovšem zatímco ve dvou nasbírání pěti karet trvá rozumnou dobu, ve čtyřech už na to spotřebujete více než půl hodiny, což je na takto jednoduchou karetní hru příliš. Zajímavostí je také fakt, že existuje i desková verze této hry, která ale zatím v Česku dostupná není.

QI: The Travel Game funguje zpočátku jako zábavná zásobárna informací o světě. Jakmile ale jednou otázky projdete, příště už si zábavu zdaleka tolik neužijete. Současně zklame i zcela náhodné losování karet, které vám často dá na výběr ze dvou jednoduchých otázek. Většinou ale naštěstí svým výběrem můžete alespoň částečně ovlivnit úspěch soupeře. I přesto je QI: The Travel Game spíše slabší hrou, kterou ocení fanoušci pořadu, ale také angličtináři jako trénink jazyka.

Recenze: QI The Travel Game – cestovní zajímavosti o světě
QI: The Travel Game je hrou, která k nám přináší zajímavosti a zvláštnosti ze světa. Všechen text je ale v angličtině, takže se cílová základna hráčů výrazně zužuje. Lze ji využít pro výukové účely, ale vzhledem k pokročilosti angličtiny (a občas i obsahu) je zaměřená spíše na středoškolské a vysokoškolské studenty jako zpříjemnění výuky. Ovšem můžete si ji snadno zahrát i doma. Jenže samotný herní mechanismus není zdaleka dokonalý a má mnoho podivných nedomyšleností. Ve více hráčích tak nemají všichni stejné šance, ale především se partie zbytečně protahuje. Nejlepší je tak ve dvou či třech soupeřích. QI: The Travel Game je zajímavou zásobárnou faktů, která ale nefunguje úplně dobře jako hra.
Klady:

+ opravdu zajímavá fakta
+ klakson
+ otázky ze všech koutů světa
Zápory:

- otázky si zapamatujete, takže podruhé už je budete vědět
- to znamená malou trvanlivost
- hráči nemají stejné možnosti
- ve více soupeřích dlouhá herní doba
1
Prozkoumávejte dál
Recenze: Déja Vu – vzpomínka na předměty