Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Yay! – správná radost s kostkami

yay-14

Víte, jak se správně radovat, když rozcvakáte kostky po stole a ony ukáží přesně ty puntíky, které jste si přáli? Jaj! To je to správné a stylové citoslovce vhodné k oslavě.

A věřte nám, že vy si ho pořádně procvičíte v deskové hře Yay! Autorem této zábavné krabičky je Heinz Meister a vytvořil ji v roce 2012 pro německou firmu Noris Spiele. Díky spolupráci s ní a firmou Malovani-podle-cisel.cz jsme si mohli kostky osahat i my.

Modrá středně velká krabička nabízí na dně herní plán obehnaný dřevěnou ohrádkou. Právě tato deska je hlavní součástí a najdeme na ní čtyřiašedesát čtverečků. Ty jsou natištěné na papírovém bločku proto, aby v každé hře mohli hráči použít zbrusu nový a nepočmáraný prostor. Vedle házecí desky hráči využijí také trojici bílých kasinových kostek a v krabičce sadu čtyř barevných pastelek – každý hráč dostane jednu.

yay-09

Hráči se v partii střídají v hodech kostkami a do začátku je tím nejdůležitějším součet všech puntíků, které na kostkách hráč najde. Tato suma jej zajímá úplně stejně jako čtverečky, kterých se kostky po zastavení dotýkají. Právě do jednoho z políček v sousedství kostky může hráč vepsat výsledek.

Místo toho se ale může rozhodnout, že chce svoji sumu (nebo pozici kostek) vylepšit a ještě končit kolo nechce. Hráč tak může svůj výkon přehodit. Jako úspěch se v tom případě ovšem počítá pouze vyšší součet, jinak hráč končí svoje kolo bez jakéhokoliv zápisu. Pokud se hráč rozhodne pro ukončení včas, vepíše sumu tužkou svojí barvy do jednoho z políček v aktuálním sousedství kostek.

Jakmile má čtvereček zapsanou hodnotu, už ji nikdo nemůže měnit. To ovšem neznamená, že by byla tato hodnota nevratná. Naopak pokud se některému z hráčů podaří obsadit sousední políčko hodnotou vyšší, pak může tyto poražené hodnoty (horizontálně a vertikálně) škrtnout.

yay-03

Hráči tak hází kostkami, zapisují své sumy a přeškrtávají soupeřům jejich hodnoty. Všechno pokračuje tak dlouho, dokud číslice nevytvoří na plánu souvislou řadu nebo sloupec. Poté si hráči sečtou množství svých čtverečků (vyplněných jejich barvou), které přežily a nikdo ze soupeřů je nepřeškrtnul. Ten, kdo má pozic nejvíce, se stává vítězem.

Yay! je bláznivá kostková hra. Současně ale překvapí tím, že nejde jen o kostky a jejich výsledky. Hráči musí hrát velmi dobře takticky a pozičně, ale umět i riskovat. Do hry navíc vstupuje také u takovéto hry nevídaná šikovnost.

Základem ve hře je schopnost jít v pravou chvíli do rizika. Protivníci bojují v poziční hře se svými číslicemi, které se stále zdají být nízké. Samotný hráč si musí rozhodnout, jestli mu daná hodnota stačí a jestli věří, že přežije až do konce a nebude zablokovaná jedním z protivníků.

yay-10

Tím nejdůležitějším a zajímavým prvkem je pozice kostek. Hráč může zapsat svoji sumu pouze tam, kde se volného čtverečku dotýká alespoň roh kostky. A tady vstupuje do partie šikovnost. Hráč musí hodit kostkami chytře tak, aby skončily svůj pohyb tam, kde si to přeje. Naštěstí to není třeba provést napoprvé, protože hráči mají neustále možnost svůj výkon přehodit. Jenže jejich nový výkon musí být vyšší než předchozí a toho není snadné vždy dosáhnout.

Hra je překvapivě konfliktní a samotní účastníci to mají všechno v rukou. Umístěním svého čísla na správné místo může rozhodnout o tom, které jiné hodnoty budou vyškrtnuty a které přežijí. Hráči se tak mohou chytře navzájem poškozovat, blokovat a připravovat se o body. A i tudy vede cesta k vítězství.

Partie je velmi dramatická, situace se stále mění a hráči si nedají nic zadarmo. Partie ve více hráčích způsobuje, že hráč nemá tolik kontroly. Naopak ve dvou působí hra trochu delším dojmem, ale zase mohou dobře ovlivnit své pozice a šance na vítězství.

yay-07

Yay! není určitě hra pro nějaké náročné milovníky taktiky. Je to spíš oddychová zábava s kostkami, která k tomu přináší navíc trošku toho přemýšlení. Základem je ale lehkovážná zábava se špetkou toho i tamtoho a dohromady vytváří Yay! velmi zajímavý mix.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorHeinz Meister
VydavatelNoris Spiele
Rok vydání2012
Počet hráčů2 - 4
Herní doba45
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(2 voters)
KategorieDice
MechanismyDice Rolling, Push Your Luck
RodinaComponents: 8 x 8 Grids, Mechanism: Roll-and-Write

Více o hře.

Recenze: Yay! – správná radost s kostkami
Yay! není pouze kostková hra. Kromě toho je to také hra dovednostní a taktická. To všechno se zvláštním způsobem spojilo do jednoho celku, který se velmi příjemně hraje. Házení kostkami na cíl, zapisování čísel a škrtání soupeřových hodnot je legrace. Hra je rychlá, dynamická a zajímavá. Jen se vám musí trefit do vkusu. Yay! nebude šálkem čaje pro úplně každého, ale pokud máte rádi kostky, pak by vám mohla sednout.
Klady:

+ zajímavá kombinace mechanik
+ špetka taktiky
+ dostatečně napínavá a zajímavá hra
+ jednoduchá pravidla
+ možnost škrtat čísla soupeřům
Zápory:

- náhoda
- menší pocit kontroly nad průběhem
- zdržení při počítání
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Nejsme tu sami – jsme lovnou zvěří