Recenze: Rum & Bones – souboj dvou lodí

rum-and-bones-34

Zdálo se to jako snadná kořist. Loď, ze které se kouří na všechny strany. Jenže sotva jsme přirazili k boku, ze všech stran se vynořili nepřátelé. Ale už bylo pozdě znovu odrazit a rozmyslet si útok. Chtěli jsme kořist a teď nám nezbude, než o ni bojovat.

A v čele obou armád půjdou hráči, protože si určitě nenechají ujít příležitost k souboji dvou pirátských lodí. Tahle možnost se jmenuje Rum & Bones a jedná se o novou deskovou hru z produkce společnosti Cool Mini or Not. Autory jsou  a Michael Shinall, kteří ji vydali pod záštitou malé firmy Five Houses. My ale za náš testovací vzorek vděčíme společnosti Esdevium Games.

Na víku krabice se ocitáme na palubě jedné z těchto dvou lodí, ve společnosti pirátů obou znepřátelených stran, které od sebe dělí už jen několik stop a někteří z nich podezřele připomínají kostlivce. Do vysoké krabice tedy raději skočíme rovnou po hlavě a zachráníme si tak krk. Alespoň prozatím.

rum-and-bones-06

Rozměry krabice a její hmotnost se rozhodně nedrží při zemi, ale čtvercový tvar se drží rozměrů dalších her z řadi CMON, například Arcadia Quest nebo Zombicide. A na hráče podle toho také čeká záplava komponent, jejichž seznam začneme tím nejdůležitějším – herním plánem s ptačím pohledem na dvě lodě plující bok po boku. Jejich paluby jsou rozděleny čtverečky na menší políčka.

Ale vám je určitě jasné, že popisem herního plánu se teprve rozjíždíme. Mezi dvěma kartonovými krabicemi uvnitř najdeme také desítku kartonových dílků cílů (objective), desítku velkých karet hrdinů a také dvojici mořských příšer. Každý z neohrožených námořníků má na své kartě uvedenou příslušnost, počet životů a také tři schopnosti, které jej charakterizují, mohou mít svoji cenu, vzdálenost, útok i počet použitých kostek.

Ale ani teď zdaleka nekončíme, protože je tu ještě jeden balíček karet přílivu. Těch je po třiceti pro jednu i druhou frakci. Jedná se o akční karty, které lze pro jejich efekt zahrát v konkrétních chvílích. Je tu ale i řada dalších kartonových komponent, představujících mince, zranění, stavy napadených, ale také označení pro místa objevování nových postav. Dílek je věnovaný také krakenovi. Ovšem většina pozornosti se stejně nakonec stočí na figurky, kterých je sedmdesát! Pro každou stranu pět hrdinů, šest velkých hromotluků (bosuns) a dva tucty obyčejných pirátů. Každá strana dostane také sadu podstavců na nacvaknutí a rozdělí si celkem osm kostek.

rum-and-bones-01

Na začátku každé partie si tedy jak jeden, tak druhý (hra je opravdu v základní verzi pro dva!) může vybírat z party Wellsport Brotherhood nebo posádky Bone Devils. Hráč si tak nejdříve vybere hrdiny, mezi něž může zahrnout i nájemné bojovníky, postaví je do podstavců své barvy a vezme si k nim patřičné karty. K tomu dostanou také figurky obyčejných námořníků své barvy a balíček karet přílivu.

Společnými silami pak připraví lodě, které zakotvily naproti sobě. Budou nově spojeny třemi kartonovými můstky a každá plachetnice dostane na palubu hned pět speciálních míst (každé má svoje důležité místo na bojišti, například kormidlo nebo lodní dělo a na kartičce také uvedený počet životů a vítězných bodů za jeho zničení) a k tomu také tři místa pro nasazování nových jednotek. Právě na tyto startovní políčka hned hráči rozmístí po čtyřech svých námořnících. Všechny ostatní žetony a karty/dílky mořských příšer zatím leží stranou.

V průběhu partie se hráči střídají na tahu, ve kterém každý bude mít možnost aktivovat sadu svých postaviček, které se momentálně nachází na lodích a ne v zásobě. První opravdovou akcí v každém kole je ale možnost vystřelit lodním dělem (pokud není zničené), které dokáže udělat pořádnou paseku v nepřátelských řadách. Poté už ale je možné přivolat posily. Jejich počty v podobě obyčejných pirátů jsou pevně dané a jedná se o dva hromotluky a šest námořníků.

rum-and-bones-02

Poté už dojde na aktivaci postav (nejdříve poskoků, pak hrdinů). Každá figurka může nejdříve zaútočit na libovolný cíl ve svém okolí. Hráč si zvolí útok, který má bojovník k dispozici, zaplatí případné náklady a poté už může hodit kostkou. U každého útoku je napsaná hodnota, od které je hod kostkou považován za zásah a také vzdálenost, na niž lze s daným typem útočit. Obyčejní námořníci končí svoji pouť na plánu po jednom zásahu, zatímco hrdinové a lokace dostanou odpovídající počet bodů zranění. Na každé straně mohou být v jedné chvíli až tři aktivní hrdinové. Pokud jich má hráč míň, může si zažádat o posily a to zdarma.

Poté už se figurky pohybují. Obyčejní námořničtí poskokové nemají na výběr žádný směr. V každém kole se posunou o jedno políčko rovně přes lávku směrem na nepřátelskou loď. Hráč nad nimi v tomto ohledu nemá žádnou kontrolu. To hrdinové jsou jiná káva. Mají pokaždé k dispozici celkem tři akční body, které mohou rozvrhnout nejen do útoku, ale také k pohybu nebo zhoupnutí se na laně. Jenže takové lano je nevypočitatelná věc a za rychlý přesun se platí cena. V tomto případě to je riziko, že (v případě nepovedeného testu hodem kostkou) může hrdina vypadnout z lodi a zbytek tahu stráví škrábáním se zpět (v dalším kole pak začíná znovu na vlastní lodi).

rum-and-bones-13

Konec každého tahu znamená pro hráče přísun nových karet přílivu (do začátku nemá žádné) do maximálního limitu. Tyto karty lze pak v tahu hrát ve chvíli, kdy je splněna jejich podmínka. Jenže i tady na hráče čeká zádrhel. Některé z karet mají v pravém dolním rohu symbol krakena. Karty jsou odkládány na stůl, a když na stole leží dostatečný počet symbolů, hráči svojí bitvou přivolali mořského netvora, který v jejich řadách napáchá pořádné škody.

Partie je plná neustálých bitek. Hráči se střídají v pohybu se svými jednotkami a ve snaze zničit nepřátelské lokace nebo dorazivší monstra. Každé zničené místo poskytuje hráči nějaké vítězné body a kdo jako první dosáhne skóre šest, stává se okamžitě vítězem!

Rum & Bones je hra, která svoje téma zpracovává opravdu krásně. A teď nemluvíme pouze o kvalitě a celkovém dojmu z komponent, které jsou provedeny opravdu na jedničku a v hráčích vzbuzují dojem opravdového souboje dvou lodí zaklíněných do sebe. Autor dokázal využít i všech prvků, které by hráče mohly na vodě potkat.

rum-and-bones-18

V první řadě to je naprosto devastující dělo. Jeho využití je velmi důležité a troufám si tvrdit, že každé zapálení doutnáku na jeho hlavni si budou hráči opravdu užívat. A pak tu jsou

Hra je velmi konfliktní, ale souboje nejsou tou hlavní cestou k vítězství. Na to si musí dát všichni zúčastnění pozor, protože bitvy jsou jen prostředkem k odvedení pozornosti a prosekání cestičky. Hráči musí udělat prostor svým jednotkám, dostat se do týlu nepřítele a zničit mu co nejvíc jeho budov. Jenže každé kolo se na ně hrne nový příliv pirátů. Noví a noví neustále přibíhají a nezáleží kolik jich zabijete. Přesně ve stylu nějakého filmu.

Ačkoliv to všechno vypadá složitě, ve skutečnosti tu žádná náročná pravidla ani návaznosti nenajdete. K hraní pak bohatě stačí shrnutí na zadní straně pravidel. Ve hře narazíte na některé prvky, které by zasloužily doladění a vyvážení. Máme na mysli dovednosti hrdinů, ale především zisk vítězných bodů pouze pro toho, kdo zasadí Krakenovi poslední ránu.

rum-and-bones-22

Z předchozích odstavečků jste ale možná mylně získali dojem, že Rum & Bones je hratelný pouze ve dvou. To ale není vůbec pravda! Kteroukoliv bitvu můžete rozvrhnout jako týmovou a to až do šesti účastníků, kdy každý ovládá svého hrdinu. Takové dohadování a společné plánování nabízí zase úplně jiný zážitek.

Naštěstí přes zdánlivě hodně činností se tahy střídají dostatečně rychle, aby hráči nemuseli čekat. Aktivit je hodně, ale většina je jasná a není příliš nad čím přemýšlet. O lecčem pak samozřejmě s radostí rozhodnou kostky. Partie ve dvou je dohratelná během jedné hodiny až devadesáti minut. Týmovky se dostanou kolem dvou hodin, ale čas potřebný k dohrání závisí hodně také na tom, jak přímočaře jdou hráči za svými cíly.

Vždy na začátku každého kola pak hrdinové, kteří byli minulé kolo zabiti, musí zaplatit cenu vynecháním jednoho kola. Teprve poté bude zase k dispozici svému majiteli k nasazení do dalšího boje. Největší legrace je ale ve chvíli, kdy se hrdina zhoupne na laně a vypadne z lodi. Hra přetéká takovými okamžiky a díky tomu nabízí neustále vynikající atmosféru. Oceníte to ve chvíli, kdy se z hlubin vynoří kraken, zlikviduje prostřední lávku a začne dělat radost všem jednotkám v dosahu svých chapadel.

rum-and-bones-29

Výběr hrdinů v základu není nijak obrovský. Každá strana má prostě svých pět, ale na trhu je hromada rozšíření. To vás ale při pořizovací ceně základní krabice možná tolik nepotěší. I s tou základní pěticí si ale užijete spoustu legrace. Bohužel hry jsou si dost podobné, ale díky neustálým konfliktům vám to ani tak nebude připadat.

Z neustálého přísunu jednotek je jasné, že se jedná o zástupce takzvaného MOBA žánru, tedy Multiplayer Online Battle Arena. I zde jsou jednotky jen tím postradatelným prvkem k dosažení cíle. A to dělá z Rum & Bones poměrně unikátní zážitek, který určitě řada hráčů ocení. Ale najdou se zajisté i tací, kteří ji naopak kvůli jejímu pojetí hratelnosti zavrhnou. Je to pouze na vás.

<br><br>

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMichael Shinall
IlustraceJose David Lanza Cebrian
VydavatelCool Mini Or Not, Edge Entertainment, Pendragon Game Studio
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 6
Herní doba60
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostModerate in-game text - needs crib sheet or paste ups
(2 voters)
KategorieFantasy, Miniatures, Nautical, Pirates
MechanismyAction Points, Area Majority / Influence, Bias, Dice Rolling, Grid Movement, Variable Player Powers
RozšířeníRum & Bones: Bone Devils Heroes Set #1, Rum & Bones: Bone Devils Mix, Rum & Bones: Helrokkers, Rum & Bones: La Brise Sanguine, Rum & Bones: La Brise Sanguine Heroes Set #1, Rum & Bones: Luck Goddesses, Rum & Bones: Madeline Tyler, Rum & Bones: Mazu's Dreadful Curse, Rum & Bones: Mazu's Dreadful Curse Heroes Set #1, Rum & Bones: Mercenaries Heroes Set #1, Rum & Bones: Mercenaries Heroes Set #2, Rum & Bones: Mercenaries Promos Set #1, Rum & Bones: Mercenaries Promos Set #2, Rum & Bones: Mercenaries – Zee: The Poet Tyrant, Rum & Bones: Mercenary Tide Deck, Rum & Bones: Nemo the Lost, Rum & Bones: Skullkickers, Rum & Bones: Wellsport Brotherhood Heroes Set #1, Rum & Bones: Wellsport Brotherhood Mix
RodinaCategory: MOBA, Crowdfunding: Kickstarter, Game: Rum & Bones, Theme: Pirates

Více o hře.

Recenze: Rum & Bones – souboj dvou lodí
Rum & Bones je hra zastupující na stole se nově rodící MOBA žánr. Z jejího pojetí hratelnosti máme pocit, že se ani nesnaží být dokonalá. Ale představa zábavy je prostě pro každého z nás jiná. Pokud si tedy neužíváte hody kostkou a nemáte bujnou představivost, pak asi budete odcházet zklamaní. Hra nenabízí žádnou hloubku rozhodování ani možnost taktizování, ale akční jízdu plnou atmosféry. Přesto jsou tu ještě další problémy, především s variabilitou spoléhající na rozšíření (na ta je hra připravena skvěle) a hlavně cena. Partie jsou delší, ale zajímavé a hráči si je mohou užít nejen ve dvou, ale i v týmech. Rum & Bones je dobrá a zajímavá hra, kterou někteří mohou označit i za výbornou.
Klady:

+ MOBA hra
+ skvělé téma
+ parádní zpracování
+ rozšiřitelnost
+ napětí
+ až pro šest hráčů
+ na tah se nečeká dlouho
Zápory:

- cena
- nevyvážené drobnosti
- náhoda
- bez rozšíření problémy s variabilitou
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Vlajky – hrdost ve větru