Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Rummikub Mini na cesty – čísla v plechovce

rummikub-mini-01

Čísla, to jsou opravdoví nezbedové. Na chvíli nepostojí a pořád někam běhají. Tedy alespoň ty, které mají nějaké volné nožičky. Jiné se místo toho kutálejí. Když se ale na cestách potkají, mají neustále chuť se řadit vedle sebe.

Možná i kvůli těmto útěkovým chutím museli ve firmě Piatnik připravit novou cestovní edici, která sídlí v plechové krabičce. Podle názvu vlastně ani nepoznáte, že se jedná o menší verzi. Název je tu prostě Rummikub.

V malé modré plechové krabičce najdeme pytlík roztomilých kamínků. Ty jsou očíslované od jedničky do třináctky a to ve čtyřech různých barvách. Celou sadu si vynásobte dvěma, protože od každého čísla tu najdeme dva exempláře. K 104 kusům jsou součástí sáčku také dva kameny žolíků. Pro hráče jsou zde připraveny plastové stojánky.

rummikub-mini-04

Na začátku partie každý dostane svůj vlastní stojánek, který je třeba osadit nožičkami. Teprve pak je čas, aby si do něj jednotliví hráči rozložili čtrnáct náhodných kamenů. To je velký výběr. Zbylé kameny připraví hráči na hromádku stranou číslicemi dolů, aby si mohli v případě potřeby dobírat.

V průběhu partie se hráči střídají na tahu. Když přijde jejich slovo, tak ze svého výběru mohou vyložit na stůl postupku nebo sadu stejných čísel (a různých barev). Stejně tak mohou přikládat kameny k již existujícím řadám a to nejen před sebou, ale i u soupeře. V případě, že hráč nemá ve stojánku žádný vhodný kámen nebo kombinaci, musí si dobrat novou číslici z hromádky. Ten, kdo se jako první zbaví kamenů, se stává vítězem.

Rummikub je populární hrou a to i u nás v redakci. Hráči, kteří nemají fobii z číslic, si ji rádi zahrají jako příjemný relax podobně jako klasického karetního žolíka. Jen s čísílky to vypadá ještě lépe a hraje se to stejně dobře.

rummikub-mini-07

Hráči jsou otroky štěstěny. Musí dostat dobré destičky, aby mohli něco vyložit. Ale i když máte špatné kombinace, brzy se vám otevřou nové možnosti u vyložených řad soupeřů. V tom je právě kouzlo této hry, kde hráči mohou využívat destičky nejen u sebe. S postupující partií se tak situace vyrovnává a počáteční špatné rozdání je pryč. To ale neznamená, že by zmizel vliv náhody, protože i dobírání nových dílků samozřejmě potřebuje štěstí.

Partie jako taková je doporučena od sedmi let. Je třeba, aby děti znaly číslice do třinácti, ale především by měly umět trochu takticky uvažovat a vybírat vhodnější sady a situace. Je ale pravda, že si hru v tomto věku mohou vyzkoušet. Je to také proto, že celá partie se bez problémů vejde do nějakých dvaceti minut.

rummikub-mini-09

Nejdůležitější taktická dovednost je rozhodnout se, kdy si nějaký kámen ponechat jako zálohu. Díky tomu můžete přikládat i v dalším kole a nebudete potrestaní tím, že byste si měli dobrat nový dílek, protože nemůžete hrát. Současně tím ale riskujete, že vám pozici obsadí soupeř, protože od každé hodnoty najdete v krabičce dva exempláře.

Na to, že se jedná o cestovní verzi, tak samotné stojánky nejsou zrovna stabilní. Hra tedy má výhodu rozměrů krabičky, ale pokud si ji vezmete, můžete hrát až na hotelu nebo někde na stabilním podkladu. Pochválit ale musíme samotné zpracování, protože očíslované kameny jsou krásně malé, ale vypadají výborně a nenajdete tu žádné kompromisy.

rummikub-mini-14

Rummikub v cestovní verzi je úplně totožný s tím velkým. To ale vlastně není žádná nevýhoda. Hra je to totiž stále výborná, a pokud se smíříte se štěstím v dobírání kamenů, pak si užijete skvělou tvorbu postupek. Rummikub lze doporučit hlavně rodinám. A pokud si vybíráte mezi velkou a malou verzí, pak si vezměte tuto – je hezčí, lépe se skladuje a o nic nepřicházíte v porovnání s velkou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorEphraim Hertzano
IlustraceMicha Hertzano, Michael Rüttinger, Sławek Wiechowski
Vydavatel(Unknown), Alga, Aquamarine Games (COMPUDID), Arxon, Bello Games New York, Inc., BGA Plus, Bookmark Verlag, Brain Games Germany, Brio AB, Broadway Toys LTD, Cadaco, Cardinal, Carlit, Casper, Cayro, The Games, CBS Electronics, Clementoni, Coneways, Crown & Andrews Ltd., Dal Negro, danspil, Desyllas Games, Dujardin, Enigma (Bergsala Enigma), Espenlaub, F.X. Schmid, Falomir Juegos, Fame Products, Feelindigo, Fjarðarfell, Fortuna Games, Fun Connection, Game Design, Goliath Games, Grow Jogos e Brinquedos, H. I. T. INDUSTRIES, LTD., Hansa Toy Co., Hasbro, HEMA, Hertzano Ltd., Ideal, Intelli, IRWIN Games, John Adams (IDEAL), Joker, Jumbo, Kaissa Chess & Games, Kärnan, Kawada, Co. Ltd, Kingstone International, Kirjalito, Kod Kod, Korea Boardgames, Lamda Limited, Lastentuotetukku KY, Lemada Light Industries, Lifestyle Boardgames Ltd, Lifetime Educational Games, M & G Pacific Toys, Inc, Mar Lúdico, Masudaya Corp, MB Jeux, MB Juegos, Nordic Games GmbH, Noris Spiele, One Moment Games, Orangutan Games, Otto Maier Verlag, Parker Brothers, Pavilion, Peri Spiele, Perner Produktions GmbH, Piatnik, Playtoy Industries, Pressman Toy Corp., Ravensburger, Schmidt International, Schmidt Spiele, Selchow & Righter, Selecta Spel en Hobby, Shelbud Products Corp., Spear's Games, Spin Master Ltd., Sterling Games, Studio100, Tactic, TM Toys, TOMA Sp. z o.o., Tomy, Toy Club, Waddingtons, Weico Produkte GmbH, Western Publishing Company, Wood Expressions, Yangxin Industrial Company Limited, 놀이속의세상
Rok vydání1977
Počet hráčů2 - 4
Herní doba60
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(48 voters)
KategorieAbstract Strategy, Card Game, Number
MechanismySet Collection, Tile Placement
RozšířeníOriginal Rummikub Ergänzungs-Set für 5 und 6 Spieler
RodinaGame: Rummikub, Traditional Card Games: Rummy, Card Games: Draw and Discard, Card Games: Exchange, Card Games: Shedding / Stops, Components: Traditional Playing Cards, Digital Implementations: Apple App Store, Misc: Dice Tower Hall of Fame, Series: Senior (Cadaco), Series: Unser Lieblingsspiel (Georg Appl / Espenlaub)
Alternativní názvyChallenge Rummy, Classic Rummy, Deluxe Rummikub, Deluxe Rummy-O, Digital Game, Disney Rummikub, Family Rummy, Gin Rummi Qube, Het Huis Anubis: Ris Ras +, Mini Rummy, Mini-Rummy, Miniature Rummikub, My Rummy, My Rummy Travel, Original Rummikub, The Original Rummikub, The Original Rummikub Classic, The Original Rummikub Intro, Het originele Rummikub, Pocket Rummikub, Rack Rummy, Reise Rummikub, Reise Rummy, Rommi, Rum-E-Go, Rumi K, Rumi-K, Rummi Clasic, The Rummi Game, Rummi-Q, Rummika, Rummikid, Rummiking, Rummikub 3w1, Rummikub Classique, Rummikub Club, Rummikub Kompakt, Rummikub MINI, Rummikub Mundo: 經典版, Rummikub Novo, Rummikub Onyx, Rummikub Pocket, Rummikub Select, Rummikub Travel, Rummikub Voyage, Rummikub XXL, Rummikub: Infinity, Rummikub: le rami des chiffres, Rummy, Rummy Champion, Rummy De Luxe, Rummy Exclusiv, Rummy Joke, Rummy Junior, Rummy King, Rummy mit Spielsteinen, Rummy Profesional, Rummy Squares, Rummy-Club, Rummy-Cue, Rummy-Gin, Rummy-Jack, Rummy-O, Rummy-O II, Rummy-Tyle, Rummybrix, Rumy, Rumypok, Super Rummy, Super X-age Rummy, Top-Rummy, Tournament Rummikub, Travel Rummy, Руммикуб, Руммикуб. Без границ, Руммикуб. Без границ (мини), Руммікуб, רומיקוב, รัมมี่คิวบ์, ラミィキューブ, 拉密:豪华版, 루미큐브 보이저, 루미큐브 클래식, 루미큐브 클래식 미니

Více o hře.

Recenze: Rummikub Mini na cesty – čísla v plechovce
Cestovní Rummikub nám připravil překvapení snad jen mrňavými kamínky číslic. Kromě toho se jedná o tu samou hru, kterou už jste viděli tolikrát ve velké verzi v obchodě a my ji recenzovali v začátcích našich stránek. Stále i po letech ale platí, že je to dobrá hra. Pokud tedy uvažujete o pořízení Rummikubu, pak je cestovní verze jasnou volbou.
Klady:

+ vlastně pořád stejné
+ možnosti přikládání kamenů přibývají
+ vhodné i pro děti
+ odpočinková zábava
Zápory:

- náhoda
0
Prozkoumávejte dál
Recenze: Shadows Amsterdam – hon za důkazy