Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Sabotér – trpaslíci a zlato

Sabotér - balení

Možná si stejně jako my myslíte, že základním posláním trpaslíků je kopat zlato. A je to opravdu tak, jen bychom měli tu větu trochu poopravit: základním posláním trpaslíků je ZÍSKAT zlato. Věřte tomu nebo ne, ale i mezi trpaslíky se najdou čestnější, a pak podvodníci, kteří se chtějí napakovat na práci ostatních.

A tak zatímco se ti poctiví snaží dostat k nějaké zlaté žíle, jiní se je snaží vést špatnou cestou. Trpasličí zákon totiž velí, že tito vousatí kopáči nemohou pracovat víc než 8 hodin denně. Pokud do té doby nic nenajdou, vrátí se domů s prázdnou. To je právě příležitost pro trpasličí sabotéry, kteří je zdrželi, protože poklad zůstane jen a jenom jim. Ve skrytu noci se vrátí zpět do chodeb a dokončí započatou práci svých poctivých kolegů. Odchází pak spokojeně s kapsami přetékajícími zlatem..

Okýnkem do tohoto trpasličího světa je hra Sabotér od firmy Amigo Spiele, kterou u nás v kompletní lokalizaci distribuuje brněnská společnost Corfix Distribution. Sabotér už je postarší hra z roku 2004 a na našem trhu se nachází také už nějaký ten pátek. Přesto je neprávem opomíjená a mnoho hráčů ji nezná. Autorem herního principu je Frederic Moyersoen (Ninja Legend of the Scorpion Clan – recenze) a ilustrace vytvořil Andrea Boeckhoff.

Sabotér - připravená hra

Hra se poměrně nedávno dočkala také pokračování s názvem Sabotér 2, které je taktéž dostupné i u nás. Věříme, že i na něj se nám v budoucnu podaří uveřejnit recenzi, abyste si jako naši čtenáři mohli tyto dva díly porovnat.

Ale teď zpět k jedničce, která má na obalu rozbitý a opuštěný důlní vozík. To byl nejspíš právě sabotér, který jej použil, aby se prokopal ke zlatým nugetkám. Jedna taková velká leží hned vedle krumpáče i na obrázku. Jen natáhnout ruku a.. kušuj! Vy si nevážíte práce trpaslíků? Běžte si vykopat svoje zlato!

No a taky, že půjdeme. Ale k tomu nejdřív musíme prozkoumat vnitřek téhle malé karetní krabičky. Ta je velká dostatečně na to, aby se do ní vedle sebe směstnaly dva balíčky karet. Těch je dohromady 110 a podle zadní strany je rozdělíte na čtyři různě velké hromádky.

Sabotér - připravená hra

Ta nejmenší představuje vaše role. Je zde sedm pracovitých zlatokopů, kteří tlačí důlní vozík. Ale máme zde i čtveřici karet se sabotéry. Poznáte je snadno – potutelně se usmívají a nic nedělají, jen drží krumpáč a tváří se, že pracují. Šetří síly na večer.

V průběhu kopání budete objevovat nejrůznější cestičky pod zemí. K tomu slouží 44 karet cestiček, které mají vždy několik východů na některých ze čtyř hran karty. Sladkou odměnu za svoji vynaloženou práci najdete v hromádce 28 karet zlatých nugetů. Na obrázku může být jeden, ale klidně i více zlatých kamínků.

Poslední hromádkou, o které jsme ještě nemluvili, jsou akční karty. Je jich 27 a kromě různých obrázků na sobě mají také v levém a pravém horním rohu nakreslené účinky, kterých dosáhnete jejich zahráním.

Sabotér - rozehraná hra

Začátek partie souvisí velmi úzce s počtem hráčů, kteří se v partii nachází. Podle jejich počtu bude ve hře také přítomno jiné množství karet zlatokopů a sabotérů. Vytřídíte tedy odpovídající množství karet (sabotérů je méně než zlatokopů), balíček zamícháte a každému z hráčů tajně rozdáte jednu kartu. On jediný se na ni podívá a dozví se svoji roli v partii. Celý souboj se ale točí právě kolem těchto skrytých identit.

Mezi kartičkami cest najdete jednu startovní s žebříkem a také trojici cílových karet. Pouze jedna z té trojice představuje opravdový poklad, další dvě jsou jen bezcenné kamení. Hráči ale nevědí, která z nich je která. Trojice se zamíchá a položí se do vzdálenosti sedmi karet od té startovní nad sebe do sloupečku odděleného vždy prostorem pro další kartu.

Tím jste vytvořili základní herní prostor o rozměrech 5×9 karet. Zatím jej zabírají ale karty pouze čtyři a na vás bude, abyste zaplnili zbylá místa, ačkoliv obvykle ne všechny. Všechny zbývající karty cest a akce zamícháte do jedné hromádky a rozdáte hráčům po několika z nich (opět závisí na počtu soupeřů, jestli dostanou 4, 5 nebo 6 karet). Z ostatních karet vznikne dobírací hromádka. Jediný balíček, který vás zatím příliš nezajímá, jsou zlaté nugety, které zamíchané zůstanou ležet na stole.

Sabotér - rozehraná hra

Tah hráčů jednoduše představuje zahrání karty z ruky. Může buď přiložit novou cestičku otevřeně na stůl ke stávajícím kartám. Zde pochopitelně platí pravidlo, že karta musí být položena logicky, aby navazovala cesta na cestu a skála na skálu. Nelze vytvářet slepé uličky. Akční kartu a její efekt můžete použít nejen na sebe, ale na kteréhokoliv ze soupeřů. Záleží jen na vás.

Kromě toho máte také možnost se vzdát tahu. V takovém případě jednu kartu odhodíte na odkládací balíček. Ale protože byste se mohli prozradit, je zde důležité, že karta se pokládá obrázkem dolů! Nikdo se vlastně nedozví, co za kartu jste zahodili. Můžete tak mnohem lépe zachovat svoji identitu v tajnosti. To je dobrá zpráva především pro sabotéry.

Zlatokopové mají jednoduchý úkol. Propojit startovní políčko s cílem v podobě pokladu. Úkolem sabotérů je jim v tom všemi dostupnými prostředky zabránit. Současně se ale snaží se neprozradit příliš brzy, protože by to mohlo narušit jejich šance na vítězství.

Sabotér - karty

Na konci svého tahu si každý hráč dobere kartu. A to do té doby, dokud v balíčku nějaké jsou. Jakmile dojdou, hráči mohou už pouze pokládat karty. Pak končí kolo a je čas vyhodnotit úspěšnost obou stran. Souboj také může skončit předčasně úspěchem zlatokopů, pokud se jim podaří připojit jednu ze tří cílových místností. V případě, že karta obsahuje poklad, je konec kola.

Vyhodnocení následuje bez ohledu na to, jak bylo kolo ukončené. Všichni odhalí svoji identitu a možná dostanou odměnu v podobě zlatých valounů. Pokud slavili zlatokopové úspěch, vezmou si tajně z hromádky zlatých valounů tolik karet, kolik je členů strany dobra. Hráč, který svým tahem způsobil konec partie ve prospěch kopáčů, si může vybrat jako první. Zbytek pošle dál a hráči si odměnu rozeberou. Kartu si tajně položí před sebe.

Opačná situace nastane, pokud se sabotérovi podařilo objevení pokladu oddalovat tak dlouho, že trpaslíkům vypršel čas i síly. To znamená, že každý ze sabotérů dostane odměnu v podobě valounů – čtyři jestli je sám, tři každý z dvojice (trojice).

Sabotér - rozehraná hra

Partie ale nekončí. Místo toho si hráči vymění role, respektive znovu rozdají karty. To znamená, že někdo může zůstat ve stejném kabátě, ale jiný převlékne strany a bude se snažit bojovat za jiný tým, než minule. Čekají vás celkem tři kola, po nichž si každý z hráčů sečte svoje získané nugety. Ten, kdo jich získal nejvíc, se stává vítězem. Často dojde k remíze, která znamená větší množství výherců. Ale největší radost budete mít, pokud jej oslavíte sami.

Sabotér je karetní hrou, která v sobě má ohromný podíl podlosti. Hráči v podstatě nemají šanci na vítězství, pokud nebudou chtít uškodit druhé straně. A je jedno, jestli hrají za dobro nebo zlo. Tentokrát je to v podstatě jedno. Každý má svůj pevně daný cíl, který jej přivede ke kýženému bohatství.

Všechno je promyšlené do nejmenšího detailu. Hra je skvěle vyvážená, takže počty kol ani odměňovaných nuget neměňte. Stejně tak poměry sabotérů a hráčů jsou takové, aby obě strany měly rozumné šance na vítězství. O tom přesto rozhodne trochu i štěstí při rozdávání karet, ale většinu karet lze dobře využít.

Sabotér - karty

A pak jsou tu akční karty, které vám umožňují skvělé zvraty. Například rozbitým nářadím zamezíte soupeři, aby vykládal další karty cest. Tím ale vzbudíte velké dohady (hraničící s jistotou) o tom, že jste sabotér. Můžete také způsobit zával, který umožňuje vyhodit jednu kartu bludiště a přerušit cestu za pokladem, nebo nakouknout pod klobouk tajných cílových karet, abyste věděli, kam se vyplatí vydat.

Hráči svoji identitu nesmí prozrazovat. A tady opět narážíme na jediný problém s věkovým určením. Děti Sabotér moc baví, ale občas se nadšením nebo zoufalstvím prořeknou. Najednou pak víte, kdo je kdo. Ale tohle jde vylepšit pouze tréninkem.

Hry se zrádcem jsou zábavné. O tom nepochybujeme už od chvíle, kdy jsme si poprvé zahráli Shadows over Camelot (recenze) nebo někteří z nás Stanici Paranoia (recenze). Jenže v čistě karetním a prostorově (i cenově, nutno podotknout) nenáročném provedení jich není nijak moc. Snad jedině karetní verze artušovské legendy Shadows over Camelot Card Game (recenze). O to víc potěšující je přítomnost Sabotéra na českém trhu.

Sabotér - karty

Fakt, že se rozdělují nugety proti směru hodinových ručiček znamená jeden zajímavý vliv na průběh partie. Snažíte se připravovat si vhodnou roli. Ale protože víte, že karty půjdou proti směru hry, dostanete spravedlivou odměnu v porovnání s vaším příspěvkem k vítězství.

Vzpomínáte si, jak jsme říkali, že akční karty mají v rozích takové malé, přehledové ikonky? Ty slouží skvěle při držení karet v ruce. Bohužel je na sobě nemají karty cest, což vám trochu znepříjemňuje situaci při hraní. Musíte neustále nakukovat, jakéže přesně druhy cestiček a křižovatek v ruce držíte, přitom stačilo pouze malé grafické naznačení a mohli jste mít přehled okamžitý.

Zpracování hry je pěkné. Karet je dostatek, jsou profesionálně ilustrované a pevné, takže vydrží i návštěvu hospody. K takovému cestování je Sabotér jako stvořený, jenže je trochu náročnější na prostor, což může občas tvořit malou překážku.

Sabotér - rozehrané karty

Sabotér je malou podrazáckou hrou, kterou budou hrát všichni, kdo se rádi špičkují. Soupeření a nekompromisní cesta za vítězstvím je v ní na prvním místě. Tajné role jsou ohromná zábava a ve spojení s výborně vyváženým herním systémem dělají ze Sabotéra výbornou karetní hru.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorFréderic Moyersoen
IlustraceAndrea Boekhoff, Fréderic Moyersoen
VydavatelAMIGO, 999 Games, Albi, Asmodee, Boardgame Space, Brädspel.se, Brain Games, Bureau de Juegos, Buró, Corfix, Dal Negro, Dr. Wood Challenge Centre, Fractal Juegos, G3, Gigamic, Giochi Uniti, HaKubia, Igroljub, Kaissa Chess & Games, Kikigagne?, Korea Boardgames Co., Ltd., Land of Beautiful Mind (سرزمین ذهن زیبا), Lautapelit.fi, Lifestyle Boardgames Ltd, Mayfair Games, Meeples Cafe, Mercurio, Möbius Games, PaperGames (III), Paradigm Infinitum Pte Ltd, Piatnik, Sun Team Day Hobby Company, Swan Panasia Co., Ltd., VR Distribution, Z-Man Games, Ігромаг, Взрослые дети
Rok vydání2004
Počet hráčů3 - 10
Herní doba30
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(112 voters)
KategorieBluffing, Card Game, Exploration, Fantasy, Party Game
MechanismyHand Management, Hidden Roles, Map Addition, Network and Route Building, Take That, Traitor Game
RozšířeníBrettspiel Adventskalender 2016, Saboteur 2 (expansion-only editions), Saboteur: 15 Jahre Jubiläums-Sticker, Saboteur: Brettspiel Adventskalender 2016 Promo, Saboteur: Cancellation, Saboteur: Change Order promo card, Saboteur: Das Stollenfest, Saboteur: Inventory, Saboteur: Map Swap, Saboteur: Master Craftsman promo card, Saboteur: Rock Gold, Saboteur: Sabotage Shift, Saboteur: Selfish Dwarf, Saboteur: Super Digger Promo Card, Saboteur: The Wardrobe Cavern
RodinaCreatures: Dwarves & Gnomes, Digital Implementations: Board Game Arena, Game: Saboteur, Theme: Mining
Alternativní názvyAranyásók, Sabotażysta, Saboter, Sabotér, Saboteur (خرابکار), Σαμποτέρ, Гномы-вредители, Саботер, סבאטור, المخرب, お邪魔者, 矮人掘金, 矮人礦坑, 사보타지

Více o hře.

Recenze: Sabotér – trpaslíci a zlato
Sabotér je karetní hrou plnou podrazů. Mezi trpaslíky se ukrývá zrádce, jehož cílem není dorazit ke zlatu, ale všechny ostatní svést z cesty. Kostičky zlata pak zůstanou jen a jen pro jeho kapsy. Hráči si role rozlosují na začátku, pak staví cestičky mezi místem svého startu a předpokládaným nalezištěm. V ruce mají vždy více karet, z nichž vybírají. Na celou operaci je ale pouze omezený čas. Jakmile uplyne, rozdělí si úlovek jedna nebo druhá strana. V případě více zájemců si kostičky rozebírají hráči v pořadí, v jakém měli šanci hru ovlivnit, tedy v opačném směru, než je průběh hry. Role zrádců všem hrám dodávají napětí a pořádnou atmosféru a nejinak tomu je i u Sabotéra. Jeho úspěch podporují i zajímavé akční karty. Větší přehlednosti by přispělo, kdyby karty cest měly v rohu uvedenou miniaturu svého tvaru, aby hráči neustále nemuseli karty prohlížet. Navíc děti, kterým je hra také určena, neudrží svojí identitu dlouho v tajnosti. Sabotér je rychlou party zábavou pro až deset hráčů (a doporučujeme právě vyšší počty, alespoň v pěti), která vás určitě nezklame.
Klady:

+ boj o zlato se zvratem
+ skryté role zrádců
+ hráče čeká víc partií před rozhodnutím o vítězi
+ variabilní rozložení
+ možnost kazit ostatním hru
+ výborný systém rozdělování získaných karet nuget
+ akční karty s různými účinky
+ nejzábavnější ve větším počtu hráčů
+ cena
Zápory:

- na kartách cestiček chybí ikonky v rohu kvůli přehlednosti
- děti neudrží svoji identitu v tajnosti
- ve třech není hra nejlepší
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Top-A-Top – šílenosti není nikdy dost