Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Šalingrad – honička v Brně podruhé

salingrad-druha-edice-01

V Brně už jednoho fantoma měli. Chytili ho policisté a zavřeli za mříže. Jenže inspirace lidi motivuje dělat nejrůznější věci. A tentokrát se ulicemi pohybuje neblaze proslulý baron. Tváří se jako obyčejný člověk, ale pod kapucí se ukrývají temné myšlenky na zničení moravské metropole. Je nejvyšší čas utáhnout smyčku a dopadnout jej dříve, než stihne své plány uskutečnit.

Šalingrad je hra, kterou vytvořila dvojice Ivan Lounek a Tomáš Kubín se snaží navázat na úspěch her Fantom staré Prahy (později už jen Fantom) a také Scotland Yard. Her s tajným pohybem už je daleko víc (třeba Ninja nebo Whitechapel) a v češtině stojí za zmínku určitě ještě Běsnění Drákuly. Ale zpět k Šalingradu, který vyšel v druhé edici a opět v nákladu tisíce kusů a to s grafikou Josefa Polakoviče. Hru vydává firma Betl Games.

Mechanismus zůstává stejný a jasný. Jeden z hráčů si vezme na sebe roli barona, který všechny své pohyby dělá tajně a zapisuje si je do svého tajného bločku. Musí vydržet dva tucty kol, aniž by jej skupina detektivů odhalila. Hráči se rozdělí na jednoho padoucha a zbytek detektivů, kteří musí spolupracovat. Při pohybu mohou po plánu posouvat svoje figurky s pomocí různých dopravních prostředků, které současně ale také mohou zastavit jen na některých očíslovaných zastávkách.

salingrad-druha-edice-04

Účelem dnešní recenze ale není snaha posoudit herní kvality mechanismu. Ten známe je stejný, klasický a zábavný jako vždy. Právě k tomu se ale váže první problém – pokud už máte některou z již dříve zmíněných her, asi nebudete mít kromě sběratelských choutek jiný důvod, proč si Šalingrad pořizovat domů.

Ovšem hra je určena pochopitelně především pro hráče, kteří o deskových hrách zase tolik nevědí, a naláká je především téma Brna. A tady samozřejmě bude slavit úspěch, protože herní průběh je chytrý a představuje výzvu pro obě znepřátelené skupiny hráčů.

Balení zůstalo ve stejné podobě, takže krabice stále má v pevnosti co dohánět. Stačí na ni postavit nějakou jinou hru a o promáčknuté víko máte postaráno. Figurky uvnitř jsou také stejné, což je naopak ale dobrá zpráva, protože postavičky jsou opravdu zajímavé.

salingrad-druha-edice-05

Výrazného zlepšení se ale dočkal herní plán, který je mnohem rovnější, pevnější a jeho stabilita je mnohem lepší. Konečně se neprohýbá, což hru výrazně usnadňuje. Baron dostane znovu na začátku partie svůj vlastní list A4, kde najde zmenšenou celou mapu Brna, aby ani pohledy nenapověděl protivníkům, kde se jeho ukrytá postava nachází.

Baron dostane také kartičky výhod, například černé jízdy. Na rozdíl od všech ostatních pohybů nemusí tento pohyb hlásit. Pokud využije kterýkoliv jiný typ posunu, řekne detektivům, jaký prostředek právě použil. Pak má v nabídce skok z komína nebo dvojitý tah. Nic z toho ale není nové.

I tentokrát si zaslouží pochvalu bločky s jízdenkami pro detektivy, které výrazně zlepšují manipulaci, protože ve hře není tolik kartiček. Ty má pouze baron a to jen proto, aby je mohl zasouvat do svého bločku kvůli případné kontrole pohybu na konci partie. To aby mohli detektivové zkontrolovat regulérnost celé partie.

salingrad-druha-edice-09

Zlepšení ve zpracování se dočkaly kartičky pohybů pro barona. Ty už jsou v podobě předcvakaných archů a působí o dost lépe než minule. Grafika plánu zůstala stejná, ale chybka se zdvojeným políčkem 73 už byla opravena.

Hra stále zaujme počty možných soupeřů, které sahají až k závratným osmi. Tím se stává skvělou volbou na větší party, což se o žádném z jejích konkurentů nedá říct. Ale ani to není nové oproti původní hře. Potěší i zdůraznění obtížnosti, která se posouvá podle počtu detektivů – čím méně, tím je obtížnější barona chytit. Nový Šalingrad stojí 700,- což je vzhledem k nákladu nižší cena a potěší všechny. Navíc brňáci se mohou těšit na osobní dovoz při objednání z oficiálních stránek www.salingrad.cz

salingrad-druha-edice-07

Autoři na oficiálních stránkách slibují také rozšíření a sběratelskou edici. Máme se tedy na co těšit a o Šalingradu jsme neslyšeli určitě naposledy. A to je dobře, protože dobrých českých her není nikdy dost. No a Šalingrad mezi ně určitě patří, zvlášť ve své druhé, vylepšené edici!

Recenze: Šalingrad – honička v Brně podruhé
Druhá edice Šalingradu zlepšila, co šlo opravit. Je dobře, že se autoři ze svých drobných nedostatků poučili a zaslouží si za to pochvalu. Hra se tím posouvá v našich očích o příčku žebříku vzhůru a potěší všechny, kdo mají rádi Brno.
Klady:

+ zábavná hra se skrytým pohybem
+ chytré bločky detektivů
+ mapa Brna
+ vylepšené zpracování
+ až pro osm hráčů
+ až pro dva fantomy
+ rozumná herní doba
Zápory:

- originalita (ale tady není co zlepšovat)
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Děti z Carcassonne – jednodušeji a lépe