Recenze: Schatz Rabatz – kolik pirátského pokladu se vejde do truhly?

Schatz Rabatz - balení

Z paluby lodi vypadá ten ostrov jako každý jiný. Jenže zdání klame. Ty palmy a písek jsou jen přetvářkou, protože ostrov je plný zlata a drahokamů. Kdesi ve stínu se ukrývá zákeřný Jack, který nikoho nepustí zpět na loď snadno. Kapitán své nejlepší lupiče přivezl s sebou a tomu nejšikovnějšímu slíbil za truhlici zlata celou loď.

Kdo by netoužil po své vlastní lodi? Neodoláme nabídce a přidáme se k těm pirátům na jejich výpravě? Můžeme poměrně snadno, stačí vzít do ruky krabici s názvem Schatz Rabatz. Deskovou hru, jejíž autorkou je Karin Hetling a všechny pirátské ilustrace připravil Johann Rüttinger. Krabice vyšla pod značkou společnosti Noris Spiele a to jako novinka roku 2015.

Krabička patří do střední velikosti, není ani velká, ale ani nějak extrémně malá. Dovnitř se totiž musí pod dozorem zrzavého piráta na víku vejít hromada věcí. Vlastně skoro celý ostrov. A náš výlet na písečnou pláž začíná u pravidel, která v jedné brožuře obsahují hned několik jazyků. Jako každý jiný, i my se vrhneme nejdřív po pokladech. Celkem tu je čtyřicet dřevěných kousků – osm typů po pěti, každý dílek v jiné barvě, takže jedinečný.

Schatz Rabatz - připravená hra

Pro úspěšnou návštěvu ostrova budete potřebovat také truhlice. Ty jsou velké a plastové, s oddělitelným víkem a vyraženou lebkou se zkříženými hnáty. Varování ale nebudeme brát vážně a pokračujeme v naší návštěvě dalším objevem – kartonovými dílky vycvakanými z archů a představujícími loď rozsekanou na čtyři dílky. Jackovy požadavky představuje devět velkých desek s obrázky pokladů a všechno doplňují přesýpací hodiny měřící čas pro návštěvu ostrova.

Na začátku partie si každý z hráčů vezme jednu truhlici. Všechny poklady se přehledně rozmístí do středu stolu tak, aby je měli všichni na dosah. Desky Jackových požadavků je třeba zamíchat a položit obrázkem dolů. Vedle nich pak hráči rozloží také dílky lodí rozdělené podle obrázku na zadní straně.

Všechny kola probíhají stejně. Hráči si odstartují hon za pokladem a na pokyn start začnou všichni plnit svoje truhly jako o závod. Musí ale myslet na to, že truhly musí jít zavřít. Skládat poklady je tedy třeba velmi pečlivě. O některé je větší zájem než o jiné, a protože všichni hrají současně, je samozřejmé, že nejdříve mizí ty nejmenší.

Schatz Rabatz - rozehraná hra

Spolu se začátkem kola je třeba ale také otočit přesýpací hodiny, které každému kolu odměřují čas. Když uběhne, musí hráči svého snažení nechat a pokusit se zavřít truhlici. Když se jim to nepovede, musí odkládat poklady tak dlouho, dokud víko nedocvakne. Teprve poté mohou jeden po druhém předstoupit před Jacka a nechat si zkontrolovat svůj úlovek.

Jeden z hráčů odhalí desku poplatků, vysype svoje nasbírané poklady a všechny, které Jack chce (jsou na desce) dá stranou. Ostatní mu zůstanou a může s nimi rychle uprchnout na loď. To ale neznamená, že se přiblíží vítězství a vlastní lodi. Pouze jeden z hráčů dokázal odnést nejvíce pokladů a právě on si může vzít jednu destičku lodi. Stejným způsobem probíhají další kola, dokud se jednomu ze soupeřů nepodaří složit ze čtyř destiček celou loď. Tento hráč se stává vítězem.

Schatz Rabatz je vstupenkou mezi chamtivé piráty. I samotní hráči se stanou takovými hrabači zlata. To jejich je ale barevné. Přesto může vyhrát nejrychlejší a nejšikovnější. Jednotlivé poklady mají poměrně neposlušné tvary. Hráči musí šikovně skládat dílky tak, aby se jim jich do truhlice vešlo co nejvíc. A protože se jedná o hru pro děti, určitě hned vidíte všechny ty klady. Hra jim potrénuje vnímání prostoru, šikovnost a také dobrý odhad. Všechno budete potřebovat, jakmile začnete skládat poklady do omezeného prostoru.

Schatz Rabatz - rozehraná hra

Jinak to ale nejde. Co si pirát neodnese v truhlici, to jako by neměl. Jenže na cestě čeká ještě jedna důležitá překážka, která je v základní verzi náhodná. Menším dětem nevadí, že vlastně nemohou plánovat a ovlivnit, o kolik pokladu přijdou kvůli nenasytnému Jackovi.

Díky jednoduchým mechanismům je možné hru dále obohacovat o další nápady. Jeden z námi používaných byl trest za přílišnou hamižnost. Pokud hráč nedokáže na konci kola zavřít svoji truhlici, musí nejen vyjmout poklady, aby ji zavřel, ale přesně dvojnásobek toho, kolik pokladů měl navíc.
Samotná pravidla jsou opravdu velice jednoduchá. Právě to je důvodem, že se mohou lovu na poklady zúčastnit už děti od pěti let. Pro ně je možné zvýšit časový limit přesýpacích hodin, aby se mohly lépe soustředit na skládání pokladů do truhlice.

Pro náročnější hráče je možné přidat do partie plánování. Horní Jackova deska je od začátku kola odkrytá, takže se všichni snaží vyhnout kořisti, o kterou stejně přijdou. Vlastně je nikdo nenutí takové drahokamy a zlato vůbec do truhlice dávat, protože o něj stejně přijdou. Tady zase hra trénuje barvy a rozpoznávání tvarů.

Schatz Rabatz - dílky

Protože všichni hrají současně, je na první pohled jasné, že partie budou rychlé. A my vám to potvrdíme a ještě k tomu poskytneme číslo. Souboje trvají nějakých patnáct minut a během nich jsou všichni neustále ve středu dění. I vyhodnocení je zajímavé, protože se protivníci navzájem kontrolují. Porovnání tvarů je jednodušší, protože děti mohou zajaté poklady pokládat přímo na Jackovu desku. Zážitek pak nijak nezávisí na počtu hráčů.

Schatz Rabatz je právoplatně hrou pro malé prcky. Tomu odpovídá pirátské téma i barevné dřevěné zpracování. Ve světle takových skutečností pak ani nevadí, že hra je závislá i na náhodě. Zabavené části pokladů nejdou do hráčovy kapsy a díky tomu může kolo jednoduše prohrát. Ale i tak je plnění truhlic pro děti zábavné. Schatz Rabatz je hrou, kterou ocení nejlépe děti.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorKarin Hetling
IlustraceJohann Rüttinger
VydavatelNoris Spiele
Rok vydání2015
Počet hráčů2 - 4
Herní doba20
Minimální věk5 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(1 voters)
KategorieAction / Dexterity, Children's Game, Pirates

Více o hře.

Recenze: Schatz Rabatz – kolik pirátského pokladu se vejde do truhly?
Schatz Rabatz baví děti. Právě ty jsou hlavní cílovou skupinou této hry, přičemž dospělí se u ní tak dobře nepobaví. Současné braní pokladů ze středu stolu a jejich skládání do truhlice nemusí vypadat jako zábava, ale každý malý pirát si jej užije. A to přesto, že jej pak náhoda v podobě nenasytného piráta Jacka o část jeho nasbíraných klenotů připraví. Vítěz tedy nemusí být nutně nejlepším. Jenže ve výsledku je důležité to, jestli se děti u hry smějí a chtějí ji hrát znovu. A tady v Schatz Rabatz působí pirátské truhly jako magnet.
Klady:

+ výborná pro děti
+ plnění truhlic je baví
+ barevné zpracování
+ různě obtížné varianty
+ trénuje šikovnost
Zápory:

- náhoda v základní verzi
- dospělé nebude tolik bavit
3
Prozkoumávejte dál
Recenze: Stolní curling – bez ledu a těžkých kamenů