Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Scythe Invaze z dálek – Asie útočí

scythe-invaze-z-dalek-12

Roboti nám vzali děti. Roboti nám vzali naši práci. A teď nám chtějí vzít naši svobodu! Na hranicích se objevily nové jednotky právě ve chvíli, kdy jsme konečně vyjednali mír. Je čas znovu pozvednout zbraně a vzbouřit se proti všem, kdo nám chtějí upírat šanci na klidný život.

Všichni milovníci robotů a bitev dostanou nový důvod vracet se do světa vynikající strategické hry Scythe. Přichází totiž rozšíření Invaze z dálek, které si znovu připravil Jamey Stegmaier a o jedinečné grafické podání se postaral Jakub Rozalski. Po vydání firmou Stonemaier Games v původním znění (pod názvem Invaders from Afar) se dostává krabice i do češtiny zásluhou společnosti Albi.

scythe-invaze-z-dalek-01

Malá protáhlá krabice opět ukazuje výjev ze života obyčejných lidí. Na obzoru se ale objevují siluety neznámých strojů, které vzbuzují zasloužené obavy. Na hráče uvnitř čekají právě dvě nové frakce, které mají dva úkoly – ozvláštnit výběr pro všechny, ale především navýšit počet soupeřů na mapě a to až na opravdu honosných sedm hráčů.

 

Scythe je vynikající hra. To už jsme si ujasnili v naší rok staré recenzi. Celá partie se točí kolem jednotek, jejich přesunu a boje, ale také dalších cílů. Ty všechny mají sílu posunout frakci v boji o převahu dál. Akce využívají vždy ve dvojicích z výborných dvouvrstvých plánů. Tím mají hráči vždy před sebou složitá rozhodnutí. Po plánu se pohybují také hrdinové, dělníci pro stavbu budov a všechny své úspěchy označují hvězdami. Právě jejich položení je tím absolutním úkolem.

scythe-invaze-z-dalek-06

Hlavním příspěvkem nových frakcí je samozřejmě variabilita. Už jen šance vybrat si z nových kmenů, které s sebou přináší nové a neokoukané schopnosti a figurky je důvodem, který zcela jasně ospravedlňuje nákup této malé krabičky.

 

Je nutné ale říct především fakt, že nové frakce jsou vynikající! Jsou opravdu jiné než rodiny ze základního boxu. Představují totiž nové žetony, které ovlivňují svoje okolí. Svojí novou silou ale musí kompenzovat nevýhodu v rychlosti. S novými frakcemi se prostě budete muset naučit vítězit. Nepřijde to samo. Pokud tedy chcete nějakou výzvu, pak je Invaze z dálek tou pravou volbou.

scythe-invaze-z-dalek-07

Tím nejmenším důvodem k nákupu pak asi je samotné rozšíření počtu současných protivníků. V šesti nebo sedmi soupeřích si totiž hru zahraje asi jen zlomek z majitelů Scythe. Není jednoduché sehnat tolik hráčů, kteří by měli zájem se účastnit takto dlouhé a složité partie. Ona se navíc poměrově natahuje, takže počítejte s dalšími třiceti (respektive šedesáti) minutami navíc.

Figurky jsou opět nádherné a detailní. Celkově zpracování je prvek, kterým Scythe obecně boduje. Důležitou vlastností jsou samozřejmě i parádní ilustrace na hráčských deskách.

scythe-invaze-z-dalek-11

Ne, nebudeme vám tvrdit, že Scythe: Invaze z dálek je rozšíření, bez kterého byste se obešli. To není pravda. Ale to nemění nic na skutečnosti, že nový box je vynikající a přidává do partie nové strategie a přístupy. Nové frakce mají svoje správné místo ve světě mechů a bitev. Scythe: Invaze z dálek je parádní rozšíření.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorJamey Stegmaier
IlustraceJakub Rozalski, Jamey Stegmaier
VydavatelStonemaier Games, Albi, Angry Lion Games, Arclight Games, CrowD Games, Delta Vision Publishing, Feuerland Spiele, Galápagos Jogos, Geekach Games, Ghenos Games, Korea Boardgames Co., Ltd., Ludofy Creative, Maldito Games, Matagot, PHALANX, Playfun Games, Surfin' Meeple China
Rok vydání2016
Počet hráčů1 - 7
Herní doba140
Minimální věk14 and up
Jazyková závislostSome necessary text - easily memorized or small crib sheet
(9 voters)
KategorieEconomic, Expansion for Base-game, Territory Building
MechanismyArea Majority / Influence, Solo / Solitaire Game
RozšířeníScythe: The Wind Gambit, Scythe
RodinaDigital Implementations: Tabletopia, Game: Scythe, Mechanism: 4X, Organizations: Automa Factory, Players: Expansions Changing Player Count, Players: Games with Solitaire Rules, Theme: Alternate History, Theme: Mech Warfare
Alternativní názvyScythe: Conquérants du lointain, Scythe: Hódítók a messzeségből, Scythe: Invasoren aus der Ferne, Scythe: Invasores das Terras Além, Scythe: Invasores de tierras lejanas, Scythe: Invaze z dálek, Scythe: Najeźdzcy z dalekich krain, Коса: Загарбники з далеких країв, Серп. Захватчики из далёких земель, サイズ: 大鎌戦役 – 拡張 彼方よりの侵攻, 鐮刀戰爭:遠方入侵者, 镰刀战争:远方的入侵者, 사이드 확장: 먼 곳에서 온 침략자들, 사이쓰: 먼 곳에서 온 침략자들

Více o hře.

Recenze: Scythe Invaze z dálek – Asie útočí
Scythe: Invaze z dálek je rozšíření, které udělá majitelům hry Scythe určitě radost. Přidává totiž zbrusu nové dvě frakce, které se touží zúčastnit bojů. Nové rody ale nabízí také změny ve strategii a přístupu, čímž je za ně hra nová i pro veterány Scythe. Krásné zpracování asi není třeba ani zmiňovat, protože je tady jistotou. Hra sice navyšuje maximální počet účastníků až na sedm, což ale může také neúnosně protáhnout partii. Scythe: Invaze z dálek je ale i přes tuto výtku skvělým rozšířením s novými figurkami a vším, co hráčům při partii vykouzlí úsměv na tváři.
Klady:

+ dvě nové frakce přidávají variabilitu
+ nové dovednosti
+ stále zachovává skvělý zážitek
+ partie až pro sedm účastníků
Zápory:

- délka partie s vyššími počty
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Nightfall The Coldest War – upíři v Rusku