Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Skol ty skoty! – šípem mezi oči

skol-ty-skoty-01

Skotsko je zvlněnou zemí plnou kamenů. Malé či velké hromádky, většinou to nic neznamená. Jenže čas od času je ten kámen mnohem důležitější. Skotské kmeny mají totiž ve zvyku ohraničovat území právě s využitím kamení. A každé jaro tak mladí obou kmenů dostanou nápad získat pro svoji velkou rodinu několik metrů navíc. Obvykle to ale neskončí úspěchem a čas od času snaha dokonce přeroste v nefalšovanou bitku.

Šípy vám kolem hlavy budou létat od chvíle, kdy vezmete do ruky krabici Skol ty skoty! Jejím autorem je Reiner Knizia, který tuto klasiku pod původním názvem Schotten Totten vytvořil už v roce 1999 pod značkou Schmidt Spiele. Nově se licence chopilo francouzské IELLO, zcela přepracovalo grafiku s pomocí ilustrátora, který si říká Jean-Baptiste Reynaud a vydalo ji v roce 2016. Pro český trh si ji vyhlédlo jako svého černého koně malé vydavatelství REXhry.

skol-ty-skoty-07

Vžuuum! První šíp se zapíchnul do víka krabice a hned po něm další dva. Ty trčí z malé bílé krabičky hned nad malou slepicí, která se krčí na kameni. Vše je zasazeno do skotského prostředí a uvnitř na hráče čekají především karty. Je tu především čtyřiapadesát karet klanu (šest sad po devíti) a deset karet taktiky, které dohromady po zamíchání vytvoří hromádku a z ní právě dostanou oba hráči do začátku šest karet. Mezi sebe pak položí devět destiček hraničních kamenů v náhodném pořadí.

 

V partii se hráči snaží ovládnout svoji stranu hranice a s tímto cílem mají ve svém tahu možnost zahrát jednu kartu z ruky. Přiložit ji může k libovolnému hraničnímu kameni ze svojí strany, případně s ní částečně překrýt již zahrané číslo. Tímto způsobem může ke každé pozici položit maximálně tři karty, jejichž součet bude představovat sílu skotského klanu u této části hranice. Pak hráč ukončí svůj tah dobráním nové karty do ruky.

skol-ty-skoty-03

Jakmile jsou u některého kamene z obou stran tři karty, může hráč ve svém tahu ohlásit jeho ovládnutí. K tomu potřebuje mít u destičky silnější kombinaci než soupeř. Tady hraje roli barva nebo shoda čísel, ale cenu má i postupka. Celkově je povoleno pět kombinací, které mají sestupnou hodnotu (čistá postupka, trojice, stejná barva, postupka různých barev a součet). V případě stejné kombinace na obou stranách rozhoduje právě součet, případně rychlost zahrání poslední karty.

Takový ovládnutý hraniční kámen z plánu zmizí, protože si jej vítězný hráč položí před sebe. Musí ale zachovat její pozici, protože vyhrát může už ve chvíli, kdy ovládne tři sousední kameny. To proto, že se mu podařilo prolomit obranu soupeře a ten už neudrží hranici. Pokud k takové situaci nedojde, pak partie skončí až ovládnutím pěti libovolných kamenů.

Skol ty skoty! je elegantní karetní duelovka. Hráči mají v ruce dostatek karet na výběr a mohou si vybírat ještě z většího množství pozic, kam karty přiložit. Jedná se o přímý a velmi rychlý souboj, ve kterém si hráči neustále vyměňují role. Zahrání jedné karty je totiž opravdu rychlé, protože obvykle máte jasnou představu, čeho chcete dosáhnout.

skol-ty-skoty-12

S postupem času ale teprve začínají krystalizovat reálné šance na vítězství u jednotlivých kamenů. Hned na začátku nejste schopni plánovat nic, pouze dobře rozvrstvovat karty a reagovat na soupeře. Číselná hodnota karet nemusí nic znamenat, takže i když položíte jedničku k pozici, kde má protivník devítku, ještě nemáte prohráno.

K vítězství ale hráč potřebuje kromě dobrého postřehu a schopnosti orientovat se ve všech možnostech především štěstí. Pokud nedostanete správné karty k vytvoření silnějších kombinací, pak jste nahraní. Ale to platí především pro stejnobarevnou postupku, která je docela obtížná. Protože je ale šest barevných sad, ostatní trojkombinace už jsou docela reálné a chodí často, ať už máte jakoukoliv smůlu.

Ale do partie kromě čísel promluví také akční karty. Ty nejsou povinné a záleží pouze na hráčích, jestli je do svojí dobírací hromádky na začátku partie zařadí. Mezi nimi jsou žolíci různých druhů, kde některé mohou zastupovat pouze jiné barvy, zatímco jiné se umí stát úplně libovolnou kartou. Zahráním správné karty taktiky je možné zrušit i sílu kombinací (porovnávat pouze součet), dobírat si další karty nebo přesouvat karty. Některé akce jsou poměrně silné a tím se v základní variantě hry zvyšuje výrazně vliv štěstí.

skol-ty-skoty-10

Naštěstí je všechno vyváženo novými variantami. Ty umístí karty do samostatného dobíracího balíčku (obrázkem nahoru) a hráči se sami mohou rozhodnout, ze kterého si kartu doberou. Tím je všechno rázem zase výrazně taktičtější. Na a varianta pro experty dokonce dá hráčům do ruky o jednu kartu víc a přinutí je ohlašovat svůj útok na ovládnutí kamene dopředu. Tím se naskytne soupeři šance zahrát akční kartu.

Partie jsou velmi rychlé, protože probrat se balíčkem karet netrvá nějak přehnaně dlouho. Vyhodnocení výher u kamenů také nijak nezdržuje. Pokud by ale hráčům těch patnáct minut soupeření nestačilo, mohou bojovat na více kol a tím si všechno natáhnout. S novými ilustracemi navíc hra procitla a vypadá opravdu nádherně.

skol-ty-skoty-14

Skol ty skoty! patří do vzácného rodu zábavy speciálně pro dva hráče. A tahle konkrétní malá krabička s sebou přináší opravdu velkou nálož zábavy. Jedná se samozřejmě o mírně chaotickou a náhodnou hru, která je ale současně i příjemně taktická. Nejvíc ale boduje jednoduchostí a podobně jako Černé ovce využívá skvělých mechanismů kombinací z pokeru. Skol ty skoty! je krásně jednoduchou a opravdu moc zábavnou hrou.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorReiner Knizia
IlustraceDorien Boekhorst, Jean-Baptiste Reynaud, Bärbel Skarabelo, Piotr Sokołowski
VydavatelASS Altenburger Spielkarten, IELLO, Bureau de Juegos, Buró, Cube Factory of Ideas, Edge Entertainment, Geekach Games, Gemblo Company, Mancalamaro, Muduko, Pro Ludo, PS-Games, Redbox Editora (Redbox), Reflexshop, REXhry, Schmidt Spiele, TCG Factory, Ubik, uplay.it edizioni, Zito! Ώρα για παιχνίδι
Rok vydání1999
Počet hráčů2 - 2
Herní doba20
Minimální věk8 and up
Jazyková závislostNo necessary in-game text
(38 voters)
KategorieCard Game
MechanismyCard Play Conflict Resolution, Hand Management, Melding and Splaying, Set Collection
RodinaCountry: Scotland, Game: Schotten-Totten, Players: Two-Player Only Games, Series: Mini Games (IELLO)
Alternativní názvySchotten-Totten, Skol ty Skoty!, Spór o Bór, Шотен Тотен, 쇼텐 토텐

Více o hře.

Recenze: Skol ty skoty! – šípem mezi oči
Skol ty skoty! je karetní hra pro dva soupeře, které lze vytknout pouze to, že se hráči musí kromě svých schopností spoléhat také na štěstí. Hráči nemohou ovlivňovat karty, které dostanou do ruky nebo které zahraje soupeř. Ale všechno to vynahrazuje důrazem na jednoduchost a herní dobu. Skol ty skoty! je hrou, která si rozhodně tu novou edici zaslouží!
Klady:

+ elegantní a jednoduché
+ více variant podle úrovně pokročilosti
+ rychlá partie
+ pro dva hráče
+ zajímavé akční karty
Zápory:

- výrazný vliv náhody
4
Prozkoumávejte dál
Recenze: Carcassonne – Kupci a stavitelé – druhé rozšíření