Líbí se Vám naše práce? Chcete nás podpořit? Chcete s námi soutěžit o hry? Podpořte nás na Hero Hero a získejte exkluzivní obsah!

Recenze: Slate aneb těžba břidlice ve Spielboxu

Horníci a jejich povolání jsou často podceňovaní. Přitom to je opravdu extrémně namáhavé zaměstnání, které se navíc v posledních letech ukázalo být také výrazně nebezpečné. Sesuny půdy v různých částích planety uvěznili mnoho horníků pod povrchem země a jen někteří se dokázali vrátit nahoru na slunce naživu.

Ačkoliv bylo mnoho těchto situací způsobeno nedostatečnými bezpečnostními opatřeními, na nebezpečnosti této práce to nic nemění. A mezi horníky máte tu čest zavítat i vy díky nové hře přibalené v časopisu Spielbox v čísle 3/2011.

Ve třetím čísle pro rok 2011 magazínu Spielbox totiž najdete hru s názvem Slate. Jedná se o druhou ze čtyř her z edice oblíbeného britského autora Martina Wallace. Zatímco první hra s názvem Great Western (recenze) se věnovala vláčkům a propojování měst Walesu, Slate vás zavede do prostředí řek a dolů, tedy přímo do hlubin země.

„Slate“ je v překladu břidlice a ta se těží v takzvaných břidlicových lomech. Některé z nich jsou nebo byly dokonce i v České republice. Především pak v oblasti moravskoslezského kulmu v Nízkém Jeseníku, například v povrchovém dole Jívová nebo z Budišovském lomu.

Na výrobě hry se samozřejmě kromě autora Martina Wallace podílel také ilustrátor Christof Tisch, který připravil hrací plán. Grafika není nijak složitá, ale účelná a představuje přehledný hrací plán.

Balení hry je velmi jednoduché, protože celou hru najdete jako prostřední dvojlist časopisu Spielbox. Odsud jej tedy opatrně vyjmete. Na úvodní stránce je titulní obrázek ke hře, zatímco na zadní najdete pravidla v angličtině (němčině).

Pravidla jsou však naštěstí jednoduchá, takže bude stačit přečtení naší recenze, abyste si mohli Slate doma zahrát. K partii budete také potřebovat dílky a kostičky, které byly přiloženy u první hry Great Western ve Spielboxu 2/2011. A někde jinde ještě objevte několik šestistěnných kostek, které budou zastupovat náhodu ve hře a Spielbox je ke svým hrám nedodává. Plán doporučujeme podlepit, protože je vytištěný na obyčejném papíře, který je náchylný ke spoustě poškození.

Hráči představují majitele dolů, které ani tak nezajímají samotní pracující horníci, ale především zisk z jejich investic. Proto se snaží co nejvíce maximalizovat svůj výdělek tím, že optimalizují náklady. V herním prostředí totiž je celkem sedm řečišť. Právě po vodě se pak přepravuje vytěžený materiál dál, takže se vyplatí mít na jednom toku více dolů.

Na začátku kromě zmiňovaného plánu a kostek budete potřebovat ještě několik drobných přípravných manévrů. Prvním z nich je rozdělení barevných hráčských žetonů mezi hráče tak, že každý začne s šesti kolečky své barvy. Zbytek pak jde do společné zásoby, odkud si je hráč v průběhu partie bude moci doplňovat.

Majitelé důlních společností dostanou do kapsy také tři zlaťáky, aby měli finance na nákup jednotlivých dolů. Vedle hracího plánu zůstane nejen zbytek peněz, ale také hromádka šestihranných černých žetonů, které budou potřeba až v průběhu partie. Posledním úkonem je pochopitelně určení začínajícího hráče, který dostane stojánek.

Na hracím plánu je tedy sedm údolí, které jsou propleteny různým počtem lomů. V levé straně hracího plánu je místo pro počáteční rozdělení akcí, vpravo jsou pak vylepšení, které hráči mohou v průběhu partie získat. Kolem všeho se jako had vine bodovací dráha, kterou ale využijete až na konci partie. Průběžné vítězné body se totiž ve hře Slate neudělují.

Hráč, který je na tahu, nejdříve hodí třemi kostkami (nebo jednou kostkou třikrát) a podle toho rozdělí své žetony do políček akcí. Ke každému číslu na kostce patří jedna akce nebo možnost výběru ze dvou podobných úkonů. K jedničce tak je přiřazená možnost dobrat si jeden žeton své barvy z banku, u dalších čísel pak následuje založení lomu, jeho vytěžení, a pokud hodíte šestku, za odměnu si můžete aktivovat jedno z vylepšení v nabídce.

Protože jste házeli celkem třemi kostkami, můžete udělat rovnou tři akce nebo některou z akcí víckrát, záleží, jak vám zrovna kostky přály. Právě zde vám ale mohou pomoci finance, protože za cenu jednoho zlatého můžete libovolné ze tří hozených čísel přehodit. Pokud zaplatíte hned tři penízky, můžete si vybrat dokonce jedno konkrétní políčko, bez nutnosti házet!

Za obsazení dolu zaplatíte tolika žetony své barvy (jeden až tři), kolik bílých kostiček je u vchodu do dolu vystavěných. Tak těžké je tento lom připravit a vykopat zrovna v daném místě. Ovšem na jednotlivých dolech také vidíte jejich zisk, tedy kolik získáte zlata v případě jejich kompletního vytěžení. Jeden žeton vložíte do vchodu, čímž prohlásíte důl za svůj majetek, ostatní odevzdáte zpět do banku.

Vytěžení dolu probíhá trošku složitějším způsobem. Nejdříve do jeho levé části položíte černý šestihranný žeton na znamení, že jste důl vytěžili. Není pak podmínkou, abyste byli jeho vlastníkem. Můžete tak rozdělit zisk i za soupeřův majetek.

Z banku po umístění žetonu vezmete tolik mincí, kolik stojí u dolu ve zlatém písmu a tyto penízky rozdělíte rovným dílem mezi všechny obsazené lomy na daném toku. Začínáte s dolem, který jste vybrali a postupujete směrem k pramenu řeky, jakmile jí dosáhnete, pokračujete od ústí znovu vzhůru. Vámi vybraný důl tak má nejvyšší šanci na zisk více než jednoho zlata. Nyní si všichni majitelé rozeberou zisky, které leží u jimi ovládaných dolů a vytěžení je u konce.

Poslední možností, ležící u již zmiňované šestky, je aktivace vylepšení. Ta lze využít vždy pouze jedenkrát za tah nebo dokonce pouze na konci hry v případě těch, která jsou označena zeleným vavřínem na znamení vítězných bodů. Herní vylepšení vám umožňují měnit výsledek hodu kostky nebo získávat více žetonů z banku.

Partie končí ve chvíli, kdy jsou všechny doly obsazené. Následuje pochopitelně počítání bodů, nejdříve za získané finance. Za každé tři žetony peněz dostane každý z účastníků jeden vítězný bod. Následuje bodování bonusové, které zohledňuje rozložení dolů jednotlivých hráčů. Nejvíce hodnocený je monopol v rámci jednoho řečiště, ale je důležité také mít alespoň jeden důl u každé řeky. Jejich nadpoloviční většina v údolí pak přináší bodů o trochu více.

Hra nabízí opět elegantní skloubení náhody a strategie, podobně jako Great Western. Slate nám však v mnoha ohledech připadá výrazně lepší ze zábavného hlediska. Partie má lepší a zajímavější průběh, protože stavěcí možnosti hráčů nejsou ničím omezeny. Jejich doly na sebe nemusí navazovat a lze je stavět kdekoliv po celém hracím plánu pouze při dodržení posloupnosti od ústí řeky do jezera.

Výborný je systém rozdělování financí, ze kterého neprofituje pouze hráč na tahu, ale i všichni jeho sousedi. Vzhledem k tomu, že právě mince jsou tou nejcennější komoditou ve hře, vyžaduje Slate jasné uchopení tohoto principu. Pokud jej hráč nebude umět správně využívat a těžit ty lomy, které mu přinesou více než jeho soupeřům, pak nemá moc šancí na vítězství.

Zajímavý je efekt, který se v průběhu partie děje pravidelně. Pokud se na některém z ramen řeky nachází obsazený pouze jeden důl, je velkou touhou ostatních dostat se na toto území také co nejdříve, aby soupeř neshrábnul všechen zisk pouze pro sebe.

V podstatě zbytečná je přítomnost bodovací stupnice na hracím plánu. Vzhledem k tomu, že hráči body sčítají až na konci partie, zisky by se daly spočítat i bez její pomoci. Přesto je to příjemný bonus navíc.

Slate není žádnou hlubokomyslnou strategií, ale plní přesně to, co se snažil nejspíš Spielbox s touto řadou her dosáhnout. Nabídnout hráčům lehké strategické hry, které budou obsahovat přemýšlivé principy, ale přitom je bude legrace hrát.

Informace o hře ze serveru BoardGameGeek (odkazy směřují tam)
AutorMartin Wallace
IlustraceChristof Tisch
VydavatelW. Nostheide Verlag GmbH
Rok vydání2011
Počet hráčů2 - 4
Herní doba70
Minimální věk12 and up
KategorieDice, Economic, Industry / Manufacturing
MechanismyAction Points, Dice Rolling, Variable Phase Order, Worker Placement
RodinaCountry: Wales, Magazine: Spielbox
Alternativní názvySchiefer

Více o hře.

Recenze: Slate aneb těžba břidlice ve Spielboxu
Klady:

+ elegantní skloubení strategie a náhody
+ zajímavá strategická rozhodnutí pro hráče
+ hra v ceně časopisu
Zápory:

- musíte vlastnit předchozí Spielbox s dílky
- pro někoho může mít na výsledek příliš velký vliv náhoda
3.5
Prozkoumávejte dál
Recenze: Henhouse Havoc – slepičí válka